Umenie požehnať jedlo

14/09/2022 | Duchovno

Články na tento týždeň

Aktuálna modlitba

Najbližšia hromadná modlitba bude v pondelok (22.04.2024) a pokračovať môžete celý týždeň o 19:00. Info o aktuálnej modlitbe nájdete TU.

Aktuálne posolstvo

„Choď, jednaj, mysli a prežívaj tak, aby si sa nemusel červenať a hanbiť ak sa budeš dívať na kríž Pravdy. To maj neustále na pamäti.“

Dôležité odkazy

Najnovšie komentáre

  1. Veľký obrat svetov bol ohlásený 21.jula 1929 ..Od tej chvíle sme ako ľudstvo v Božom sude a čoskoro budu také…

Kontaktujte nás

Podpora

Ak nás chcete finančne podporiť môžete tak učiniť dobrovoľným príspevkom na IBAN:

SK5109000000005032227165

Ďakujeme všetkým za podporu


Páči sa ti, čo tu čítaš v oblasti duchovných článkov a dáva ti to zmysel? Klikaj na duchovneposolstva.sk, kde nájdeš duchovný chlieb pre svoju dušu 🙂 ⬇️


Sledujte nás na telegrame

Po tisícročia sme my ľudia viedli najdôležitejšie rozhovory, uzatvárali najpevnejšie spojenectvá a prijímali najdôležitejšie rozhodnutia na rovnakom mieste. Pri jedálenskom stole.
Na celom svete sa rodinné tradície odovzdávajú prostredníctvom receptov, obradných predmetov na servírovanie (jemný porcelán babky Pearl alebo vodná fajka strýka Hazzba po večeri) a príbehov, ktoré sa pri jedle rozprávajú.

Posvätná modlitba pred jedlom – poďakovanie za štedrosť a hojnosť, ktoré vyživujú a udržiavajú naše telá – v mnohých podobách, ktoré má v rôznych kultúrach, bola základnou pripomienkou aj pre najmenších členov rodiny, že je dôležité byť vďačný za to, čo máme.

Žiaľ, vidím, že tieto rituály sú v našom uponáhľanom modernom živote čoraz menej časté. Rodiny sa schádzajú pri televízii namiesto pri krbe, jednotlivci komunikujú so svojimi zariadeniami namiesto jeden s druhým alebo jedlo berú v balíku, keď sú v zhone. Mnohí pritom túžia po väčšom spojení so sebou navzájom, so Zemou a s duchom.

Vedomá príprava a zdieľanie jedla ako posvätný rituál je pre rodiny a komunity mocnou spájajúcou silou. Keď jedlo pripravujeme spoločne s láskou a podávame ho s vďačnosťou, dostávame viac než len fyzické jedlo. Tajomná prísada každého nežne pripraveného jedla na svete je rovnaká: láska.

Keď som vyrastal vo vlastnej rodine, môj starý otec Nick (môj menovec) bol strážcom rodinnej kulinárskej tradície a vštepil mi hlbokú úctu k jedlu a všetkým jeho lahodným kúzlam.

Starý otec Nick vyrastal ako syn pekára v Brooklyne. Od svojich rodičov sa naučil pripravovať sto rôznych tradičných talianskych/šicílskych jedál vrátane najlepšieho chleba, aký ste kedy jedli. Strávil som celé dni tým, že som starým rodičom pomáhal variť v príbytku, ktorý sme im postavili v suteréne. Dedkov puntičkársky spôsob prípravy surovín, varenia každého jedla a upratovania za pochodu bol meditatívny.


Mrazilo ma v chrbte, keď som sa pozeral, ako pripravujú domáce manikoty, polievku z bielej fazule a escarole a šalát pulpita s čerstvou chobotnicou. Olizoval si hornú peru, čo bolo znakom toho, že sa naozaj sústredil na náročný manéver, zatiaľ čo vkladal krupicové cesto pod jemne umiestnené ravioli. Každý okamih v kuchyni bol taký bohatý, taký tichý, plný zámeru, zmyslu a radosti. Taký, aký by mal byť život.

Môj otec stále rozpráva príbehy o starých časoch, keď vyrastal. Nedeľné večere so všetkými jeho bratrancami, sesternicami, tetami a strýkami, ktorí sa tlačili okolo obrovského stola natlačeného v malej brooklynskej jedálni, a o tom, ako sa “tam všetko dialo”. Tam sa rozprávali staré rodinné príbehy, tam otec videl plynulé škádlenie svojho otca so strýkami a bol svedkom hravých klebiet svojej matky so sestrami.

Každý v našej rodine sa vyznal v kuchyni, ale varenie starého otca Nicka bolo legendou. Jeho jedlo oslnilo chuťové poháriky mnohých mojich priateľov, ale najväčší vplyv na nás mal ešte predtým, ako sme priložili vidličky k ústam.

Tento muž hovoril tú najsilnejšiu milosť, akú som kedy počul. Žiarivý, zbožný, inšpirujúci, pokorný, zraniteľný – strhujúci rozhovor s Bohom.

Ak ste boli v našej rodine, poznali ste postup, a ak ste boli nováčik, rýchlo ste sa ho naučili. Keď bolo jedlo rozložené a všetci sedeli, môj starý otec sa rozhliadol okolo stola a s každým nadviazal jemný očný kontakt. Potom chytil za ruku osobu sediacu napravo a naľavo a povzbudzoval ju, aby urobila to isté, až kým sa kruh neuzavrel a nespojil.

Zavrel oči, sklonil hlavu a v rýchlej rytmickej kadencii sa modlil k Bohu, aby požehnal jedlo, vylial svoje svetlo a lásku na všetkých pri stole a potom znova a znova ďakoval za všetko, čo nám dal.

Keď skončil, otvoril oči, zdvihol zrak a s milým úsmevom na tvári povedal: “Ste pripravení jesť?” Dedko Nick vždy najprv obsluhoval ostatných a až potom seba.

Snažím sa nasledovať príklad svojho starého otca. V mojej rodine máme pravidlo “žiadne spotrebiče pri stole”. Možno nepripravujeme všetko, čo jeme, od základu, ale venujeme čas tomu, aby sme sa zamysleli nad tým, odkiaľ naše jedlo pochádza, a požehnali naše jedlá za výživu, ktorú poskytujú nášmu telu, mysli a duchu. Čas jedla je pre nás časom, keď môžeme byť plne prítomní jeden s druhým a odložiť bokom každodennú zaneprázdnenosť.

Ak chcete vniesť do prípravy a zdieľania jedla vo vašej domácnosti viac posvätnosti, tu sú 3 požehnania, ktoré vás môžu inšpirovať:

Požehnanie jednoty
Nech je požehnaná Zem, že zrodila toto jedlo
Požehnané nech je Slnko, že ho vyživuje
Požehnaný buď vietor, ktorý nesie jej semeno
Požehnaný dážď za uhasenie jej smädu.
Nech sú požehnané ruky, ktoré pomáhali pestovať toto jedlo,
aby ju priniesli na náš stôl,
aby nakŕmili našu myseľ, telo a ducha.
Požehnaní sú naši priatelia, naše rodiny a naši milovaní.

Z tradície indiánskych kmeňov Irokézov:
Ďakujeme kukurici a jej sestrám,
fazuli a tekvici, ktoré nám dávajú život.
Vraciame vďaku kríkom a stromom,
ktoré nám poskytujú ovocie.
Vzdávame vďaku Veľkému duchu,
v ktorom je stelesnené všetko dobro,
ktorý všetko riadi pre dobro svojich detí.

Modlitba pri jedle upravená podľa budhistického učiteľa Thich Nhat Hanha:
Nech nám jedlo, ktoré jeme, umožní uvedomiť si
prepojenia medzi vesmírom a nami,
Zemou a nami a všetkými ostatnými živými bytosťami a nami.
Pretože každé sústo v sebe obsahuje život Slnka a Zeme.
Kiež by sme z nich videli zmysel a hodnotu života
vzácnych súst jedla.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Seneca
Seneca
1 year ago

Ešte taká zaujímavosť. Keď človek úprimne, vedome a kvalitne poďakuje, či už hore uvedenou formou, alebo priamo Autorovi a Stvoriteľovi všetkého a všetkých, tak sa z jedla akosi vytratia zložky, ktoré by mu za iných okolností nemuseli byt organizmu zrovna príjemné a vhodné. Je to niečo podobné ako s vodou. Keď robil Emoto Masuru tie pokusy a štúdiu a nielen on. Je kopec dokumentov o vode. A Poďakovanie funguje nie len s jedlom, ale so všetkým….

Tento svet je ešte stále plný nepoznaného a zázrakov, dokonca aj v súčastnosti a dobe ktorú zažívame.

https://www.youtube.com/watch?v=0amhEjuplZI

Tento kúsok je z filmu What the bleep do we know, Co my jen víme, ktorý je veľmi zaujímavý a čo to aj o kvantovom svete naznačuje.

ttps://www.youtube.com/watch?v=ldJsv74339Q

Mária
Mária
1 year ago

Toto sú svetské modlitby. Ľudia sa tým chvália kade idú. Ale strom poznáte podľa ovocia. V našom svete rôzne temné sily rozdávajú svoje kúzelné, magické, a duchovné sily. Takýto ľudia potom predvádzajú zázraky, liečia deti i rakovinu v rozpore s Vôľou Stvoriteľa. Nevedia koľká bije. Sú ich státisíce na Zemi.

Seneca
Seneca
Reply to  Mária
1 year ago

Áno, presne tak. Ale je dodržaný princíp slobodnej vôle. Každý si môže vybrať. A keď si vyberiem “Tvoja vôľa nech sa deje, nie moja” a keď sa za ňu X krát poďakujem, stále málo. Je na každom z Nás, akou cestou sa rozhodne kráčať a bude za ňu niesť aj zodpovednosť. Až sa budeme čudovať…Stvoriteľ stvoril dokonale….na atóm a kvark presne…