Používanie slova NIE-NE

26/05/2023 | Duchovno

Články na tento týždeň

Aktuálna modlitba

Najbližšia hromadná modlitba bude v pondelok (22.07.2024) a pokračovať môžete celý týždeň o 19:00. Info o aktuálnej modlitbe nájdete TU.

Aktuálne posolstvo

„Choď, jednaj, mysli a prežívaj tak, aby si sa nemusel červenať a hanbiť ak sa budeš dívať na kríž Pravdy. To maj neustále na pamäti.“

Dôležité odkazy

Najnovšie komentáre

  1. Ďaleko od káznenmily Talmudista ,.Chod sa kuknúť na kázeň do Vatikánu ..Tam ti áno doslova kažu,príkažu a budú ešte ..Ale…

  2. No čo už, nie vždy sa ti kázeň vydarí...

  3. Boh určite nemôže mať rád temno ..a teraz si dajme rovnicu Boh svetlo a človek s temným správaním..Vysvetlím: Trump má…

Kontaktujte nás

Podpora

Ak nás chcete finančne podporiť môžete tak učiniť dobrovoľným príspevkom na IBAN:

SK5109000000005032227165

Ďakujeme všetkým za podporu


Páči sa ti, čo tu čítaš v oblasti duchovných článkov a dáva ti to zmysel? Klikaj na duchovneposolstva.sk, kde nájdeš duchovný chlieb pre svoju dušu 🙂 ⬇️


Sledujte nás na telegrame

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako často používame záporné slovíčko NIE (NE) ? A to dokonca aj v prípade, kde ho vôbec nepotrebujeme použiť. Napríklad chcete niekoho pozvať na kávu a položíte mu otázku: „NEdáš si kávu?“ Pritom sa ho chceme opýtať, či si kávu dá. Alebo chceme niekomu povedať, aby šiel opatrne, no povieme „NEspadni“. A podobným spôsobom sa vyjadrujeme často. O čo tu ide?

Naša reč, náš jazyk sa rôznymi vonkajšími vplyvmi neustále formuje. Ustupujeme rôznym trendom, ako to je aj v súčasnosti, keď čím ďalej, tým viac vnášame do bežnej reči anglické výrazy. V minulosti to boli nemecké výrazy, predtým maďarské atď. A medzitým sme si ani nevšimli, ako do nášho jazyka vniklo vyjadrovanie pozitívnych procesov cez negatívne slová. Čo sa tým mení?
Používame obrazovú myseľ, myslíme v obrazoch. Naši predkovia slovami tvorili, vytvárali pozitívne obrazy, lebo vedeli, že vytvorením obrazu sa vyjaví reálny proces aj v našom JAVnom svete. Uvediem príklad:
Dieťa sa šplhá po strome. Otec ho podporí slovami:
„Opatrne. Pozoruj akého konára nad sebou sa môžeš chytiť a na ktorý konár pod sebou sa môžeš postaviť. Buď pozorný, takto sa dostaneš až na vrchol stromu.“ – vytvára sa obraz jednoduchosti zdolania cieľa. No hlavne že sa dá dostať až na vrchol.
Dnes? Často počuť slová:
NEspadni. Prečo si tam liezol, veď spadneš. NEchoď vysoko, dolámeš sa. NIE že sa Ti šmykne noha, alebo ruka.“ – vytvára sa tým obraz pádu. Nezdolania cieľa. A toto robíme vo všetkom. Uvedomujte si svoju reč!

Procesné Sily Tvorenia reagujú na naše vyslovené myšlienky, aj na naše opakované myšlienky, ktoré svojim opakovaním potvrdzujú vytvorený obraz v Mysli. Myseľ je nástroj. To by si mal každý uvedomovať. Nástroj na Tvorenie. Takže namiesto NEutop sa, povedzme – preplávaj to, namiesto NEspadni, NEporež sa, NEublíž si, NEzabi sa, povedzme radšej – buď opatrný, dávaj si pozor, to zvládneš, verím ti.

Slovo NIE – NE je výrazom ODMIETNUTIA OBRAZU, ktorý nám niekto podsúva. Na to sa má používať. No nás „niekto“ naučil používať slovíčko NIE – NE ako predponu pred tvorený obraz, čím úplne neguje tvorenie toho, čo chceme dosiahnuť. A nie len neguje, ale tvoríme tým pravý opak. Preto si dávajte pozor na NEbojím sa, NEmám strach, NEochoriem, NEbuď smutná, keď tým chcete povedať: Mám odvahu to urobiť. Som zdravý. Usmej sa. Ver mi.

Vráťte sa naspäť k vedomému tvoreniu,
k tvoreniu obrazov toho, čo chcete,
namiesto obrazov toho, z čoho máte obavy.

To je prvý krok k vedomému žitiu.
MYSLÍM NA TO, ČO CHCEM
(nie na to, čoho sa obávam).
Takže nabudúce, ak budete chcieť vysloviť:
NIE som blázon.“ – povedzte: „Viem čo mám robiť.“
NEopakuj vždy to isté.“ – povedzte: „Zmeň to.“
NEmal by si to robiť.“ – povedzte: „Prestaň s tým.“
NEchoď tam.“ – povedzte: „Zostaň so mnou.“
NEver im.“ – povedzte: „Prever si to.“

Takže ešte raz.
NEmyslite na to, čoho sa bojíte.
MYSLITE NA TO, ČO CHCETE dosiahnuť.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Sisi
Sisi
1 year ago

Naši predkovia nemali temné obrazy . Pre nich bolo NE Náše jesť podľa Staroslovienskej Bukvica. Temné sily nám to NE dali aj do 10toro prikázaní. Napríklad nezabiješ- naše je zabíjať, nepokradneš- naše je kradnúť, ale zabudli tam dať neoklameš lebo to môžu len oni.

Bystre
Bystre
1 year ago

Plne súhlasím. Slová majú moc. Len jedna pripomienka: Nadužívanie slova NEUSTÁLE. Veď STÁLE znamená to isté.
Naša reč, náš jazyk sa rôznymi vonkajšími vplyvmi neustále formuje.”