Používanie slova NIE-NE

26/05/2023 | Duchovno

Články na tento týždeň

Aktuálna modlitba

Najbližšia hromadná modlitba bude v pondelok (25.09.2023) a pokračovať sa bude celý týždeň o 19:00. Info o aktuálnej modlitbe nájdete TU.

Aktuálne posolstvo

„Učte se a dozrávejte, poněvadž požaduji od lidí nejčistší přesvědčení! A podle tohoto přesvědčení se rozhodne, kdo může býti zachráněn a kdo navždy bude vyloučen z příštího Království Božího, poněvadž přesvědčení je také současně ovocem chtění!" /Z Diela Ducha Pravdy/

Dôležité odkazy

Najnovšie komentáre

  1. Ani nemusíme sledovať svet... V rodinách, kde slaboduchý a tvrdošíjny jedinci sledujú médiá sú úplne preprogramovaní. Stratia všetky zábrany a…

  2. Ve vzduchu je cítit něco globálního. Možná. už za nedlouho, nějaký měsíc-dva může dojít k něčemu velkýmu, alespoň mi to…

Kontaktujte nás

Podpora

Ak nás chcete finančne podporiť môžete tak učiniť dobrovoľným príspevkom na IBAN:

SK5109000000005032227165

Ďakujeme všetkým za podporu


Páči sa ti, čo tu čítaš v oblasti duchovných článkov a dáva ti to zmysel? Klikaj na duchovneposolstva.sk, kde nájdeš duchovný chlieb pre svoju dušu 🙂 ⬇️


Sledujte nás na telegrame

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako často používame záporné slovíčko NIE (NE) ? A to dokonca aj v prípade, kde ho vôbec nepotrebujeme použiť. Napríklad chcete niekoho pozvať na kávu a položíte mu otázku: „NEdáš si kávu?“ Pritom sa ho chceme opýtať, či si kávu dá. Alebo chceme niekomu povedať, aby šiel opatrne, no povieme „NEspadni“. A podobným spôsobom sa vyjadrujeme často. O čo tu ide?

Naša reč, náš jazyk sa rôznymi vonkajšími vplyvmi neustále formuje. Ustupujeme rôznym trendom, ako to je aj v súčasnosti, keď čím ďalej, tým viac vnášame do bežnej reči anglické výrazy. V minulosti to boli nemecké výrazy, predtým maďarské atď. A medzitým sme si ani nevšimli, ako do nášho jazyka vniklo vyjadrovanie pozitívnych procesov cez negatívne slová. Čo sa tým mení?
Používame obrazovú myseľ, myslíme v obrazoch. Naši predkovia slovami tvorili, vytvárali pozitívne obrazy, lebo vedeli, že vytvorením obrazu sa vyjaví reálny proces aj v našom JAVnom svete. Uvediem príklad:
Dieťa sa šplhá po strome. Otec ho podporí slovami:
„Opatrne. Pozoruj akého konára nad sebou sa môžeš chytiť a na ktorý konár pod sebou sa môžeš postaviť. Buď pozorný, takto sa dostaneš až na vrchol stromu.“ – vytvára sa obraz jednoduchosti zdolania cieľa. No hlavne že sa dá dostať až na vrchol.
Dnes? Často počuť slová:
NEspadni. Prečo si tam liezol, veď spadneš. NEchoď vysoko, dolámeš sa. NIE že sa Ti šmykne noha, alebo ruka.“ – vytvára sa tým obraz pádu. Nezdolania cieľa. A toto robíme vo všetkom. Uvedomujte si svoju reč!

Procesné Sily Tvorenia reagujú na naše vyslovené myšlienky, aj na naše opakované myšlienky, ktoré svojim opakovaním potvrdzujú vytvorený obraz v Mysli. Myseľ je nástroj. To by si mal každý uvedomovať. Nástroj na Tvorenie. Takže namiesto NEutop sa, povedzme – preplávaj to, namiesto NEspadni, NEporež sa, NEublíž si, NEzabi sa, povedzme radšej – buď opatrný, dávaj si pozor, to zvládneš, verím ti.

Slovo NIE – NE je výrazom ODMIETNUTIA OBRAZU, ktorý nám niekto podsúva. Na to sa má používať. No nás „niekto“ naučil používať slovíčko NIE – NE ako predponu pred tvorený obraz, čím úplne neguje tvorenie toho, čo chceme dosiahnuť. A nie len neguje, ale tvoríme tým pravý opak. Preto si dávajte pozor na NEbojím sa, NEmám strach, NEochoriem, NEbuď smutná, keď tým chcete povedať: Mám odvahu to urobiť. Som zdravý. Usmej sa. Ver mi.

Vráťte sa naspäť k vedomému tvoreniu,
k tvoreniu obrazov toho, čo chcete,
namiesto obrazov toho, z čoho máte obavy.

To je prvý krok k vedomému žitiu.
MYSLÍM NA TO, ČO CHCEM
(nie na to, čoho sa obávam).
Takže nabudúce, ak budete chcieť vysloviť:
NIE som blázon.“ – povedzte: „Viem čo mám robiť.“
NEopakuj vždy to isté.“ – povedzte: „Zmeň to.“
NEmal by si to robiť.“ – povedzte: „Prestaň s tým.“
NEchoď tam.“ – povedzte: „Zostaň so mnou.“
NEver im.“ – povedzte: „Prever si to.“

Takže ešte raz.
NEmyslite na to, čoho sa bojíte.
MYSLITE NA TO, ČO CHCETE dosiahnuť.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Sisi
Sisi
4 months ago

Naši predkovia nemali temné obrazy . Pre nich bolo NE Náše jesť podľa Staroslovienskej Bukvica. Temné sily nám to NE dali aj do 10toro prikázaní. Napríklad nezabiješ- naše je zabíjať, nepokradneš- naše je kradnúť, ale zabudli tam dať neoklameš lebo to môžu len oni.

Bystre
Bystre
4 months ago

Plne súhlasím. Slová majú moc. Len jedna pripomienka: Nadužívanie slova NEUSTÁLE. Veď STÁLE znamená to isté.
Naša reč, náš jazyk sa rôznymi vonkajšími vplyvmi neustále formuje.”