Nedocenené šípky

01/07/2024 | Zdravie

Šípky sú skutočný prírodný multivitamínový koncentrát, ktorý obsahuje takmer všetky vitamíny – karotén (provitamín A), C, B1, B2, E, K, R. No jeho hlavnou vitamínovou zložkou je vitamín C. Jeho obsah je oveľa vyšší ako v citrónoch a čiernych ríbezliach.

Biologicky aktívne látky šípok výrazne zvyšujú odolnosť organizmu voči infekciám a zvyšujú odolnosť voči nepriaznivým vonkajším vplyvom (podchladenie, prehriatie), majú tonizujúci, imunostimulačný, tonizujúci účinok. Preto sú šípky jednoducho nepostrádateľné pri prevencii a liečbe prechladnutia a vírusových ochorení, pri existujúcich chronických pomalých ochoreniach, celkovom úbytku sily a slabosti po závažných ochoreniach, pri úrazoch, v predoperačnom období a po operáciách.

Šípka zvyšuje duševnú a fyzickú výkonnosť. Stimuluje základný metabolizmus a stimuluje funkciu pohlavných žliaz a syntézu hormónov.

Odvar zo šípky stimuluje tvorbu tráviacich štiav a enzýmov v žalúdku, črevách, pankrease a má protizápalové a obaľujúce účinky na sliznicu tráviaceho traktu. Preto je veľmi účinný pri chronickej gastritíde s nízkou a nulovou kyslosťou žalúdočnej šťavy, chronickej pankreatitíde.

V šípkach je veľa pektínu, ktorý je v skutočnosti rozpustnou vlákninou, viaže a odstraňuje toxíny, tuky z čriev. Jeho triesloviny posilňujú sliznice a zosilňujú protizápalový účinok ovocia. Šípka vytvára priaznivé prostredie pre zlepšenie črevnej mikroflóry, reguluje črevnú motilitu. Spomaľuje pohyb potravy v hrubom čreve, predlžuje pocit plnosti, čo prispieva k chudnutiu. Jej dužina (bez kôstok) má vlastnosti mierneho preháňadla.

Šípky sú dobrým choleretikom, ktorý zvyšuje tvorbu žlče, uľahčuje jej odtok a zlepšuje funkčnú činnosť pečene. Preto sa šípky úspešne používajú na akútne a chronické ochorenia pečene (cholecystitída, hepatitída), dyskinéza žlčníka. Z nich sa vyrába farmaceutický choleretický liek holosas. Mnohí poznajú tento sladkokyslý sirup.

Šípky rozdrvte, aby sa celá ich užitočnosť lepšie prejavila v roztoku, zalejte 10 – 15-násobkom objemu studenej vody. Na každú hrsť šípok pridajte 2 – 4 mladé ihličnaté vetvičky smreka. Necháme asi hodinu postáť a privedieme do varu. Na miernom ohni zohrievajte 20 minút, pod vekom ochlaďte, až kým nevychladne a preceďte. Získate voňavý, jemne kyslý, chutný a neskutočne zdravý nápoj. A čo je najdôležitejšie, všetky vitamíny v ňom už prešli živým organizmom rastlín a sú v tej najstráviteľnejšej forme.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments