Cholesterol, náš večný spoločník

19/04/2023 | Duchovné pravdy, Úvahy

Kto ryžuje z vášho vysokého cholesterolu a čo to vlastne cholesterol je? Je skutočne tak nebezpečný ako nám tvrdia? Má súvislosť cholesterol v potrave z vašim cholesterolom v krvi?

Čo je to vlastne cholesterol?

Cholesterol, máme sa ho obávať? Prečo nás všade strašia s cholesterolom a čo nám ešte nepovedali? Čo je teda cholesterol?

Cholesterol patrí medzi nasýtené tuky. Je základným stavebným prvkom všetkých steroidných hormónov a nachádza sa v každej telesnej bunke, konkrétne v bunkových membránach. Bez neho by sme proste neprežili. Cholesterol má hneď niekoľko dôležitých funkcií, medzi ktoré patria:

 • Je potrebný pre tvorbu bunkových membrán
 • Je základom pre steroidné hormóny (pohlavné hormóny a hormóny nadobličiek)
 • V pokožke sa z neho tvorí vitamín D
 • Je nevyhnutný pre tvorbu žlčových kyselín, ktoré vám pomáhajú tráviť tuk
 • Zlepšuje pamäť
 • Je základom pre neurologickú funkciu

Cholesterol sa tvorí asi na 75% v pečeni bez ohľadu na to, čo zjete. Ak by ho pečeň nevytvorila, neprežili by ste. Ak nezjete nič, čo obsahuje cholesterol, telo si ho aj tak vytvorí podľa potreby. Napríklad, obsah cholesterolu vo vaječnom žĺtku je taký vysoký, že konzumáciou 1 vajca dosiahnete „denný odporúčaný strop“. Avšak, cholesterol vo vajci vaše telo vôbec neuskladňuje v tele. Telo ho proste krásne využije pre stavbu hormónov a iných dôležitých procesov v tele.

Dokonca v jednej štúdií dopadli vajcia lepšie ako ovsené vločky. Jediný cholesterol, ktorý vám škodí, je zoxidovaný cholesterol, ktorý sa nachádza napríklad vo vajciach, ktoré smažíte na rafinovaných olejoch pri vysokých teplotách, ale hlavne ten v technologicky spracovaných potravinách. Napríklad výrobky z obsahom vajca, čo sú rôzne keksy, pečivo a iné sladkosti, majú v sebe veľmi zoxidovaný cholesterol.

Prečo by ste mali konzumovať výlučne domáce vajcia?

Čo sa týka vajca, veľký rozdiel je aj odkiaľ vajce pochádza. Výskumy z roku 2007 ukázali, že domáce vajcia majú oproti vajciam z konvenčného chovu:

 • O tretinu menej cholesterolu
 • O štvrtinu menej nasýtených tukov
 • O dve tretiny viac vitamínu A
 • 2x viac omega-3
 • 3x viac vitamínu E
 • 7x viac betakaroténu

Podobné výsledky dosiahnete aj pri mäse a mliečnych výrobkoch, preto je dôležité odkiaľ potravina pochádza. Navyše, zabudnite na omega-3 vajcia. Takú hlúposť som už dávno nepočul. Tie zoxidované omega-3 krmivá čo dávajú žrať sliepkam vám skôr ublížia. Ako marketingový ťah je to však geniálny nápad. Pravdepodobne sa to aj predáva.

Okrem toho, podľa britskej štúdie je pri kupovaných vajciach riziko salmonely 23,4% (moja sesternica by vám vedela rozprávať, po nedávnom použití kupovaných vajec v tiramisu, o následných problémoch s tráviacim traktom a hospitalizácii v nemocnici). Pri organických vajciach je riziko podľa štatistík asi 4,4% a pri vajciach od sliepok z voľného výbehu je riziko 6,5%.

Americká štúdia zasa ukázala, že salmonela sa nachádzala len 0,003% vajec. Zaujímavé je, že mnoho ľudí sa bojí kupovať vajcia z tržnice, pretože sa boja, že sú staré. Paradoxom však je, že tie v obchode sú staré a tie z tržnice vám vydržia mesiace. Ľudia sa tiež boja konzumovať vajcia surové zo strachu pred salmonelou. Pri kupovaných vajciach by som sa bál aj ja, aj keď vyššie zmienená americká štúdia hovorí niečo iné. Domáce vajcia sú však ideálnym nástrojom, ako začať s konzumáciou surových vajec.

Zapamätajte si teda, že cholesterol z vajca, dokonca kupovaného, sa vám nevstrebáva okamžite v tele a pokiaľ sa jedná o domáce vajcia, tak ani z dlhodobého hľadiska. Jedna štúdia ukázala, že skupina, ktorá denne konzumovala domáce vajcia, nezaznamenala žiadne zvýšenie cholesterolu. Skupina, ktorá konzumovala vajcia z bežného (konvenčného) chovu, mierne zvýšila svoj celkový cholesterol a aj svoj „zlý“ LDL cholesterol. Čiže cholesterolu sa môžete báť iba z kupovaných vajec.

Ja sám konzumujem skoro dennodenne (okolo 1 000 ročne) na raňajky domáce surové vajíčka a nemám žiadny problém, práve naopak, dodáva mi to množstvo energie. Pokiaľ si však vajíčka chcete pripraviť tepelne, použite extra panenský kokosový olej a urobte ich len zľahka pri nižších teplotách. Ak máte domáce vajcia, jedzte pokojne aj 3-5 denne, podľa vašej váhy a zamestnania (športovci môžu viac). Ak máte kupované, viac ako 1 žĺtok denne, dokonca 2 až 3 týždenne, vám neodporúčam. Navyše, pokiaľ máte dostatok bielkovín z iných zdrojov, bielka pokojne zahoďte a konzumujte len žĺtka. Musíte však výlučne domáce vajcia.

Ako vzniklo cholesterolové klamtvo a prečo sa udržuje?

Toto veľké „cholesterolové klamstvo“ začalo asi pred 100 rokmi, keď nemecký patológ Rudolph Virchow skúmal cievne usadeniny mŕtvol. Prišiel k záveru, že cholesterol v krvi vedie k rozvoju usadenín na cievach. Medzitým, v roku 1913 v súčasnom Petrohrade, ruský vedec Nikolaj Nikolajevič Aničkov kŕmil králiky cholesterolom a určil, že to vedie k vzniku aterosklerotických zmien.

Nikto mu asi nepovedal, že králiky sú čisto bylinožravce a prirodzene nekonzumujú cholesterol vo svojej typickej strave. Vtedy bohužiaľ vznikol názor, že konzumácia cholesterolu vedie k usadeninám na cievach. Žiadna štúdia však doteraz nepreukázala, že zvýšená konzumácia cholesterolu a nasýtených tukov má súvislosť s vyšším rizikom srdcovo-cievnych ochorení.

Napriek tomu je cholesterol multi miliardový biznis, ktorý má hodnotu okolo 29 miliárd dolárov a len v USA to je 19 miliárd. Na liečbu cholesterolu sa predpisujú lieky známe ako statíny. Moja stará mama napríklad berie Torvacard, jeden z množstva liekov obsahujúcich statíny.

Čo sú statíny? Sú to inhibítory (spomalovače) HMG-CoA reduktázy, čo je enzým, ktorý vytvára v pečeni cholesterol. Statíny blokujú tento enzým. V USA sa stal z toho taký biznis, že vláda vo svojom programe s názvom National Cholesterol Education Program (národný vzdelávací program o cholesterole), znížila odporúčanú hladinu 130 mg/100ml LDL cholesterolu v krvi, ktorá bola považovaná ešte v roku 2004 za bezpečnú, na menej ako 100 mg, dokonca 70 pre ľudí zo zvýšeným rizikom.

Statíny však neblokujú iba HMG koenzým A, ktorý katalyzuje prvý krok v 25-krokovom procese, ktorý produkuje cholesterol. Tento krok je totiž prvý krok v syntéze mnohých iných dôležitých biologických látok, napríklad koenzýmu Q10, ktorý sa nachádza v najvyššej koncentrácii v srdci a hrá dôležitú úlohu v produkcii mitochondriálnej energie, pričom je to dôležitý antioxidant.

Statíny tiež zasahujú do mechanizmov pre bunkovú signalizáciu, ktoré sú sprostredkované tzv. G- proteínmi a ktoré organizujú metabolické odpovede k stresovým podmienkam. Statíny majú priamy súvis s viac ako 300 vedľajšími účinkami ako anémia, neuropatia, svalové problémy, hepatická dysfunkcia, sexuálna dysfunkcia, acidóza, potlačenie imunitného systému atď.

Čo sa teda týka cholesterolu, statíny nie sú riešenie a cholesterol zo skutočných potravín pre vás vôbec nie je škodlivý a nemusíte sa ho báť. Práve naopak, potrebujete ho pre zachovanie zdravia.

Pokiaľ chcete skutočne vyriešiť váš problém s cholesterolom, začnite konzumovať skutočné potraviny, v správnych kombináciách a optimalizujte hladinu inzulínu. Vyhýbajte sa teda hlavne jednoduchým a skrytým sacharidom, začnite cvičiť, doprajte si dostatok správnych tukov, omega-3 mastných kyselín, prípadne lecitínu

Prestaňte sa teda báť cholesterolu. Cholesterol je váš najlepší priateľ a pokiaľ ho konzumujete zo správnych zdrojov, tak výrazne podporujete svoje zdravie a úroveň vašej energie. Začnite teda konzumovať správny cholesterol(z domácich vajec, mlieka, mäsa) a urobte tak ďalší krok ku zdraviu.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
No.0
No.0
1 month ago

Kedysi fungovala stránka “paleolit.sk”, ktorú spravoval pán Imrich Galgoczi. Tento pán prekladal najnovšie výzkumy lekárskej vedy z madarčiny od pána Gábora Szendiho (ten ich vyhľadával na webe a prekladal do madarčiny). Perfektné informácie! Lenže! – bigfarme to strašne vadilo a pán Galgoczi bol napriek snahe vzdorovať nakoniec bigfarmou umlčaný a stránka mu bola niekoľkokrát zrušená – a v súčasnosti niekto prevádzkuje stránku pod názvom paleolit.sk, aby blokoval túto doménu a zverejňuje na nej nepodstatné informácie, aby stránka akože žila. Našťastie existuje stránka pána Szendiho, ale len v madarčine, kde sú aj informácie, ktoré preberal pán Galgoczi.:

https://tenyek-tevhitek.hu/tartalom.htm

Použite prekladač, rozklikajte si to, perfektné informácie ohľadom zdravia, vyvrátenie zaužívaných lekárskych dogiem, doporučujem!!! Všetkým pekný deň.