Chôdza naboso môže vyliečiť vaše srdce

06/07/2023 | Zdravie

Prečo toľko ľudí prirovnáva relaxáciu a potešenie k prechádzkam naboso po pláži, keď sa vlny vlnia? Ako to, že môj syn River si najprv chce vyzuť topánky, keď vidí zelenú trávu?

Je to bláznivé ľudské správanie, ktoré je jednoducho pevne zakorenené v našej genetickej výbave, alebo je v tomto nutkaní vyzliecť si obuv niečo viac?

Revolúcia bez topánok

Z historického hľadiska sa zdá, že sme v súlade s našimi predkami. Dávno predtým, ako sme mali odpružené tenisky, naši vzdialení predkovia zvykli chodiť bosí po skalách, sutinách, blate, paliciach a potoku. Ich nohy boli silné a obratné, dokázali vycítiť a reagovať na akýkoľvek povrch, na ktorý narazili. Novšie domorodé kultúry často chodia prírodou na holých chodidlách namiesto mokasínov alebo podobnej obuvi.

Spoločné črty, ako je “chodenie naboso”, ktoré vidíme opakovať sa medzi starovekými skupinami, nabádajú k ďalšiemu skúmaniu otázky “prečo?”. Najmä v kultúrach, kde už jednoduchá výbava na nohy bola možnosťou.

Súčasný výskum o uzemnení

Ukazuje sa, že pocit, ktorý pociťujeme pri kontakte našich nôh s vlhkým pieskom, je viac než len pocit. Tento terapeutický dotyk matky zeme je nabitý pozoruhodnými zdravotnými účinkami,

Znižuje zápaly, zvyšuje množstvo antioxidantov v našom tele, zlepšuje spánok, a podporuje zdravý prietok krvi.
Pôvodnú prax chôdze naboso, niekedy označovanú ako “uzemnenie”, moderná veda ešte len začína skúmať. Jedným z najprelomovejších zistení je silný účinok priameho kontaktu pokožky so zemou na zdravie srdca.

V štúdii uverejnenej v časopise Journal of Alternative And Complementary Medicine z roku 2013 sa uvádza, že chôdza naboso “znižuje viskozitu krvi, čo je hlavný faktor kardiovaskulárnych ochorení”.

Viskozita krvi je termín, ktorý sa používa na označenie “hrúbky a lepivosti krvi”. Čím je viskozita nižšia, tým ľahšie vaša krv prúdi cievami a cirkuluje v celom tele. Čím vyššia je viskozita alebo hrúbka vašej krvi, tým pomalšie sa pohybuje.

Na testovanie vplyvu uzemnenia na viskozitu krvi sa účastníkom vyšetrovali červené krvinky (RBC) pod mikroskopom, aby sa určil počet zlepených skupín RBC v každej vzorke. Vysoký výskyt agregácie (alebo zhlukovania) v ľudskej krvi zvyšuje viskozitu krvi a môže mať za následok kardiovaskulárne ochorenia. Cieľom tohto experimentu bolo zmerať, či uzemnenie na vrodený elektrický náboj Zeme bude mať pozitívny vplyv na tento stav krvi. Môže uzemnenie pomôcť predchádzať smrteľným ochoreniam, ktoré sú s ním spojené?

V skratke, chôdza naboso podstatne znížila výskyt nežiaduceho zhlukovania krviniek u každého zo subjektov a podporila zdravší krvný obeh.

  • Neskoršia štúdia v tom istom časopise zistila, že “uzemňovanie” alebo “earthing” môže pomôcť regulovať aj endokrinný a nervový systém.

My súčasní ľudia žijeme v mori elektromagnetických vĺn, ktoré vyžarujú signály mobilných telefónov, Wi-Fi, automatické dvere atď. Označuje sa to ako “špinavá elektrina” alebo “elektromagnetické znečistenie”. Našťastie pre nás je zemský povrch bohatý na elektróny, ktoré dokážu túto špinavú elektrinu neutralizovať. Rozvibruje a nabije prúdy v nás späť do zdravej rovnováhy.

To môže zvýšiť našu energiu, vyrovnať našu náladu, vyjasniť naše myslenie a možno aj zachrániť náš život.

Výzva Posvätnej vedy naboso pre vás:
Nabudúce, keď budete stáť pred atraktívnym kúskom zeme, vyzujte si topánky a ponožky…
Vstúpte na spomínanú terru a pocíťte pocit, ktorý vám prechádza telom…
Predstavte si, že bunky vo vašom krvnom riečisku sa pri tom rekalibrujú, pretože to tak naozaj je.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
jirik
jirik
9 months ago

tajemná síla slova
cca 20 minut