Jedzte skutočné jedlo

26/04/2023 | Zdravie

Prestaňte sa nechať klamať odborníkmi o tom, čo by ste mali konzumovať a zabudnite na staré pravdy, ktoré vám poškodzujú zdravie. Prevezmite kontrolu nad svojim zdravím a dosiahnite vytúžené zdravie…

Konzumujte „skutočné“ potraviny – konzumujte prirodzené potraviny, ktoré nie sú technologicky spracované, alebo sú spracované len minimálne. To znamená potraviny, ktoré tu boli aj v dobách našich predkov a príroda nám ich poskytuje už tisícky až milióny rokov. Z nich vyberajte potraviny, ktoré sú čerstvé, lokálne a sezónne. Existujú potraviny, ktoré sú pre telo využiteľnejšie, pokiaľ sú tepelne upravené, ale tiež je potrebné konzumovať aj tepelne neupravené potraviny (surové). Zároveň konzumujte potraviny, ktoré sú vyprodukované šetrnými a tradičnými postupmi, či už chovu, pestovania, spracovania alebo skladovania. Troma slovami: JEDZTE SKUTOČNÉ JEDLO.

V dnešnej modernej uponáhľanej dobe je to však čoraz ťažšie. Všetko je spriemyslované a ide v prvom rade o zisk a až potom o zákazníka. Veľká poklona výnimkám, ktorých je stále dostatok a ktorých väčšinou nájdete na tržnici, ale len ťažko v nejakých predražených nákupných centrách.

V poslednej dobe to začína zisťovať aj široká verejnosť, ktorá sa predtým priveľmi nezaujímala o to, čo vloží do úst, hlavne že to chutí a je to lacné. Lenže takéto zmýšľanie pri výbere potravín do svojho nákupného košíka vás môže priviesť akurát tak do nemocnice. No čo, už ste aj vy ochutnali cestársku soľ alebo špekáčiky bez bravčového mäsa? Možno áno, možno nie. Každopádne však verím, v prospech vášho zdravia, že podobné výrobky ani nekupujete.

Pokiaľ sa však nechcete stať VIP klientmi lekárov, zdravotníctva a hlavne farmaceutických spoločností, je načase, aby ste začali vážne uvažovať nad výberom vášho jedálnička. Mnoho ľudí len mávne rukou: „však ja viem, čo je zdravé“ , „treba jesť všetko“ , „čo tam po tej strave, to figu pomôže.“

A títo ľudia už sú alebo čoskoro budú exkluzívni platiaci hostia na nemocničnom lôžku. Nedávno bol môj otec na výbere kŕčových žíl a ako ležal tých pár dní na chirurgii, rad za radom sa okolo neho mihali pacienti, ktorým buď vyberali časť čriev, operovali žlčník, žalúdok, robili vývody atď, atď. A kto leží na týchto operačných stoloch? Tí najchudobnejší, ktorí vstávajú o piatej do práce, robia do večera a celý deň jedia to najpodradnejšie jedlo, ktoré je samozrejme najlacnejšie ako párky, údeniny, sladené nápoje, vlašské šaláty s rožkami, sladkosti, prípadne nejedia nič, pretože všetko minú na alkohol.

Ešte stále si myslíte, že strava nie je dôležitá? Alebo že za všetko môžu aj tak gény? Prípadne viete, že je dôležitá, ale hovoríte si, však nemám peniaze, čo mám jesť? Nuž, každý si je strojcom svojho šťastia, ale každopádne mi môžete veriť, že tu nejde až tak o peniaze. Sám som si tým prešiel a vždy sa dá z mála vytvoriť veľa. Lenže, aby ste to mohli vytvoriť, musíte si najskôr vytvoriť zopár správnych návykov, ktoré potom môžete používať celý život a ktoré vám výrazne zlepšia zdravotný stav.

V skutočnosti je drvivá väčšina ľudí oveľa bližšie k zdravšiemu životnému štýlu, ako si myslí. Ich jediný problém je, že nevedia, čo jesť, ako jesť a kedy jesť. Úprimne, naučiť sa to nie je také jednoduché, chce to niekedy až roky vzdelávania sa a počúvania svojho tela, ale stojí to zato.

Tento článok je o tom, aby ste sa začali starať o svoje zdravie a uvedomili si, že v konečnom dôsledku je zdravie to jediné, čo máte a stratiť ho môžete len raz. A keď si to neuvedomíte, celý život budete prispievať do kasy nepoctivým výrobcom potravín, zdravotníctvu a farmaceutickým spoločnostiam.

No schválne, skontrolujte svoje lieky. Nie je tam náhodou Pfizer, Bayer, Eli Lilly,  GlaxoSmithkline, Merck & Co, Johnson & Johnson, Roche, Pharmacia, Astra Zeneca, Aventis či iný názov. Možno ste niečo kúpili od ich dcérskych spoločností. Darmo tieto firmy, aj na Slovensku, patria medzi najlepších zamestnávateľov, veď pri ich miliardových ziskoch si to môžu dovoliť. Keby aspoň nezarábali na cudzom nešťastí.

Ak teda nechcete byť ich VIP klientmi, tak ako jeden z dôležitých krokov ku zdraviu začnite jesť skutočné jedlo. Čo to je? Je to jedlo, ktoré nám poskytla matka príroda a malo by byť v tej najpôvodnejšej forme. Nepatria tam žiadne chemikálie, éčka, umeliny a žiadne technologické postupy.

Sú to potraviny, ktoré nemajú napísané zloženie na svojich obaloch, ak vôbec sú v nejakom obale. Skutočné jedlo sú domáce vajcia s „okakanou“ škrupinou od babky z tržnice a nie tie so zoxidovaným cholesterolom v žĺtku, ktoré nájdete v spracovaných výrobkoch a ktoré sú aj tak zo sliepky, čo ani neroztiahne krídla v tej svojej klietke.

Skutočné mäso zo zvierat, ktoré sa pasú na lúke a ktoré predáva váš známy na dedine. Skutočné ryby, ktoré nie sú zaťažené ortuťou, pesticídmi alebo chované na farme na GMO krmivách (ktoré však tak ľahko nenájdete). Čerstvo podojené mlieko u prirodzene chovanej kravy, ovce alebo kozy a nepasterizované mliečne výrobky z týchto druhov mlieka (niekedy aj pasterizované, ale vždy je to menšie zlo) ako sú syr, bryndza, tvaroh, jogurt, zakysanka, kefír, ktoré kúpite v stánku na tržnici. Takéto mlieko je oveľa výživnejšie a na rozdiel od pasterizovaného mlieka  z veľkochovu neobsahuje v 1 mililitri 750 000 buniek hnisu (u nás „len“ 400 000).

Skutočná zelenina a ovocie, ktoré hýria farbami, majú pevný alebo pružný tvar (najlepšie ak sú čerstvo odtrhnuté) a poľahky ich kúpite na tržnici. V zime môžete využiť kvasenú kapustu, uhorky a cviklu, ktoré si môžete pripraviť pár mesiacov predtým. Tiež čalamádu a iné druhy zaváranej zeleniny.

Skutočným jedlom sú aj orechy a semená, ktoré nie sú zhnité, zožltnuté, zhnednuté, bodkované, zosušené alebo nebodaj pražené na nejakom podradnom oleji. No jedným slovom „zoxidované.“ Rôzne skutočné bylinky, korienky a rastlinky, okolo ktorých dokonca dennodenne chodíte a ani o tom neviete. Napríklad taký skorocel, žihľava, mrlík biely, púpava, chren a iné. Pozor však na ocikané verzie alebo tie, čo rastú pozdĺž ciest.

Strukoviny a obilniny sú ďalšou možnosťou, ktorá vám poskytne skutočné jedlo, aj keď tam by som sa zastavil, pretože napríklad obilniny sú v prvom rade sacharidy a pokiaľ ich neviete správne pripraviť (napríklad namáčaním a klíčením) a skombinovať (s tukmi a vlákninou), tak vám môžu z dlhodobého hľadiska vážne ublížiť. Tiež zabudnite na to, že celozrnné potraviny sú automaticky zdravé, dokonca to neplatí ani ak sú v BIO kvalite. Celé zrná obilnín a strukovín sú zmes antinutrientov a ak nie sú v BIO kvalite (niekedy aj keď sú), aj zmes pesticídov. Preto je potrebné vedieť ako na sacharidy.

Hľadajte a vyberajte skutočné jedlo, ktoré je čo najmenej technologicky a tepelne upravené (rafinácia, hydrogenácia, interesterifikácia) a nemusíte v ňom skúmať, čo znamenajú tie dlhé názvy alebo čísla. Vlastne kupujte výrobky, ktoré ani nemajú obal a najlepšie na tom je, že ešte aj ušetríte pri väčšine týchto potravín. To je krása, však?

Viete koľko ingrediencií má jahodový milkshake z Mckáčera? Päťdesiatdeväť a mlieko a jahody tam nie sú. Alebo čo obsahuje hamburger vo fastfoodoch? Nech sa páči. Každý hamburger obsahuje mäso z viac ako 1000 rôznych kráv, plus mimoriadne chutné ingrediencie ako: 1,1,1-trichloroethane. 1,2,4-trimethylbenzene, BHC – alpha, chloroform, chlorotoluene o-, chlorpyrifos, DDC p p, dichlorobenzene p-, dielclrin, diphenyl 2-ethylhexyl phosphate, ethyl benzene, heptachlore epoxitle, lindane, octachlor epoxide, styrene, tetrachloroathylene, toluene (WOOW žeby závislácka zložka?), trichloroethylene, xylene m- /p-/o-, chlorpyrifos, chlorpyrifos-methyl, cumene (isopropyl benzene), diazinon, dicamba, ethylfenethiourea, idrodione, matathion, pirimiphos-methyl, propylbenzene n-, trichloroethylene…

(informácie sú opísané z denných tipov Vlada Zlatoša)

Ešte stále máte chuť na McShit? Ak áno, držím vám palce. Ak teda chcete prevziať kontrolu na svojim zdravím a začať nový život, konajte hneď a prestaňte sa ľutovať. Máte to vo svojich rukách.

Cesta k vysnívanému zdraviu je oveľa jednoduchšia, ako by ste možno mysleli, preto neváhajte a podeľte sa o svoje skúsenosti. Zdravie máte len jedno a pokiaľ sa budete krčiť v rohu a šúchať nohami, nikde sa neposuniete. Musíte byť ochotný priznať chybu a začať odznova.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments