Prečo sa Západ bojí, že sa Slovensko stane spojencom Ruska

26/09/2023 | Zo sveta

Na Západe sa obávajú, že Slovensko sa po parlamentných voľbách môže stať spojencom Ruska. The Guardian píše, že bývalý premiér Robert Fico, ktorý údajne „spieva chvály“ na Moskvu a berie si príklad od vodcu susedného Maďarska Viktora Orbána, sa môže vrátiť k moci.

V takom prípade podľa anglických novín Slovensko urobí obrat o 180 stupňov a podporí Vladimíra Putina. Aj ďalšie západné médiá považujú víťazstvo opozície na čele s Ficom za dosť pravdepodobné. Tým by sa podľa nich skončila „takmer neobmedzená“ solidarita Slovenska s Ukrajinou. Slováci údajne žiadajú obranu národných záujmov a oslobodenie od diktátu Bruselu a Washingtonu.

Slovensko je oveľa významnejšie než sa zdá

„Dňa 30.septembra sa v tejto malej európskej krajine uskutočnia parlamentné voľby. Ich dôsledky sa prejavia ďaleko za jej hranicami. Čoskoro sa tak v tábore EÚ a NATO môže objaviť nový „výtržník“,“ píše The Guardian.

Rovnako ako Orbán, aj Fico „strávil nejaký čas v opozícii a posunul sa smerom doprava“. Odsúdil „ukrajinských fašistov“ a postavil sa proti rozhodnutiu slovenskej vlády poslať na Ukrajinu zbrane.

Bývalý slovenský premiér Fico obvinil západné médiá z podpory ukrajinských nacistov. Médiá na Západe si podľa neho uvedomujú ich pôsobenie v ozbrojených silách Ukrajiny. Pravicové radikálne skupiny ale akceptujú.

„Západné médiá otvorene hovoria, že v radoch ukrajinskej armády sú fašisti. Zoberme si Azovský pluk. Viete, čo sa hovorí na Slovensku? Banderovci a ďalší, ktorí tam bojujú, sú len pouliční chuligáni na okraji spoločnosti. Ale slúžia v armáde a robia hrozné veci,“ povedal Fico.

Zároveň ho pobúrilo, že na Západe pred takýmito formáciami „rozprestierajú červený koberec“. Vyzval preto „čeliť nacizmu vo všetkých jeho prejavoch“.

„Ohrozenie viery v liberálnu demokraciu“

Podľa The Guardian niet pochýb, že sa Fico „opäť stal dôležitým hráčom“. Že jeho politické názory sa vrátili do módy. Čo ukazuje, že „viera v liberálnu demokraciu je podkopaná v samom srdci Európy“.

Anglické noviny pripomínajú aj údaje z Centra pre demokraciu a udržateľnosť, ktoré je súčasťou GLOBSECu. Podľa nich iba 40% Slovákov verí, že za konflikt na Ukrajine je primárne zodpovedné Rusko. Ide o najnižšiu hodnotu medzi krajinami Strednej a východnej Európy. Zatiaľ čo 50% občanov Slovenska považuje USA za hrozbu pre bezpečnosť krajiny. Pred niekoľkými rokmi bol pritom tento údaj výrazne nižší.

Ficova strana SMER-Sociálna demokracia vníma konflikt na Ukrajine ako „nepriamu vojnu, ktorú USA vedú proti Rusku na ukrajinskej pôde“.

„Nejde o Rusko a demokraciu, ale o to, že Rusko chráni svoju kultúrnu a národnú identitu pred liberálnou mániou Západu,“ tvrdí SMER-SD.

Protizápadný kurz

Aj ďalšie západné médiá uvádzajú, že voľby na Slovensku môžu pripraviť Ukrajinu o najbližšieho spojenca v Európe. Pojednáva o tom aj britský The Spectator. Je treba poznamenať, že Slovensko zohráva úlohu dôležitého tranzitného a opravárenského uzla pre dodávku vojenského materiálu Kyjevskému režimu.

Nemecká Deutsche Welle zasa uverejnila príspevok „Slovensko na ceste do proruského tábora? O všetkom rozhodnú voľby“. Označila za dosť pravdepodobné víťazstvo opozície vedenej Ficom. Slovensko by podľa nej nabralo „proruský a protizápadný kurz“.

„Ako Orbán aj Fico bol od samého začiatku vojny otvorene protiukrajinský a proruský. Ak voľby vyhrá SMER-SD, Orbán získa prvýkrát spojenca vo Vyšehradskej štvorke,“ uvádza Deutsche Welle.

K tomu, že sa pozícia Bratislavy môže po Ficovom víťazstve „podobať Orbánovej zahraničnej politike“, sa vyjadrila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová v rozhovore pre Politico.

Ako zdôrazňuje Deutsche Welle, „takmer neobmedzená solidarita Slovenska s Ukrajinou sa môže čoskoro skončiť“.

Slovensko bolo jednou z prvých krajín NATO, ktoré v roku 2022 odovzdali Kyjevskému režimu pôvodne sovietsky systém protivzdušnej obrany S-300. Na jar tohto roku dala Bratislava Kyjevu aj celú flotilu svojich 13 stíhačiek MiG-29.

Slováci najviac proruskí a protizápadní v regióne

„Ak všetky štyri vlády, ktoré boli pri moci posledné tri a pol roka, boli jednoznačne proukrajinské a prozápadné, potom sa nálada slovenskej spoločnosti za posledný rok výrazne zmenila v prospech Ruska,“ poznamenáva Deutsche Welle.

Odvoláva sa na prieskum verejnej mienky, ktorý uskutočnil GLOBSEC v ôsmich krajinách strednej a východnej Európy. Podľa neho majú Slováci najviac proruských a protizápadných nálad.

„Až 76% respondentov v regióne je dôrazne proti sankciám voči Moskve a 69% odmieta vojenskú pomoc Ukrajine,“ cituje Deutsche Welle.

Bloomberg zasa pripúšťa, že podpora „nacionalistov a populistov“, ako napríklad bývalého premiéra Fica, ktorý pred voľbami vedie v prieskumoch verejnej mienky, neustále rastie.

„Rastie aj financovanie skupín propagujúcich ultrakonzervatívne programy,“ uvádza Bloomberg.

Ficove šance sú vysoké

Podľa Alexandra Kamkina, vedúceho výskumného pracovníka Centra pre komparatívne a politické štúdie IMEMO Ruskej akadémie vied, je pravdepodobnosť víťazstva Ficovej strany SMER-SD skutočne dosť vysoká.

„Prieskumy hovoria o možnom víťazstve Fica takmer rok. Popularita jeho strany rastie na pozadí nesvojprávnosti súčasnej vlády Slovenska, ktorá napĺňa washingtonský a bruselský kurz. Rastie počet obyvateľov Slovenska, ktorý je proti ekonomickej podpore Ukrajiny. Keďže európskym krajinám sa nedarí. Vo všeobecnosti zosilnela únava z proukrajinského postoja. Obavy z blízkosti Slovenska k dejisku vojenských operácií tiež môžu ovplyvniť volebné preferencie,“ uviedol expert.

Kamkin tvrdí, že súčasné vedenie Slovenska deklaruje podporu Ukrajine aj na úkor jej vlastných záujmov.

„Fico zároveň chápe, že neustály tok zbraní na Ukrajinu môže viesť aj k nárastu kriminality a rôznych extrémistických nálad. Keďže nekontrolovaný tok zbraní vstupuje na čierny trh. Existujú prípady, keď sa zbrane dodávané na Ukrajinu objavili v rôznych častiach sveta. Slovensko hraničí s Ukrajinou. Preto môžeme povedať, že existujú obavy o jeho bezpečnosť. A Fico je politik, ktorý napriek vonkajšiemu tlaku obhajuje záujmy vlastného štátu,“ vysvetlil Kamkin.

Na Slovensku existuje požiadavka obrany národných záujmov

Aj Nikita Daniuk, zástupca riaditeľa Inštitútu pre strategické štúdie a prognózy RUDN a člen Verejnej komory Ruska, vyjadril podobný názor.

„Ficov postoj k Rusku je založený na tom, že na Slovensku a ďalších európskych krajinách existuje vnútorná požiadavka na obranu národných záujmov. Čo je úplne v rozpore s požiadavkou Bruselu a diktátom Washingtonu. Takže Fico je proti pumpovaniu zbraní Kyjevskému režimu,“ vysvetlil.

Jeho kolega Kamkin je presvedčený, že voľba Fica môže viesť k tomu, že Bratislava „pôjde po stopách“ Budapešti. Tej sa aj za podmienok západných sankcií podarilo udržať kontakty s Moskvou.

„Príklad Orbána je nákazlivý. Môže vzniknúť jednotný východoeurópsky front, ktorý by čelil pokusom zapojiť Európu do priameho vojenského konfliktu s Ruskom prostredníctvom dodávok zbraní a špecialistov,“ uviedol Kamkin.

Daniuk si je istý, že Slovensko a Maďarsko môžu tvoriť „chrbticu nezávislých štátov“ v Európe.

„Protiruský domček z kariet“ sa môže zrútiť

„Zmeny v politike Bratislavy môžu mať za následok pozastavenie sponzorstva Kyjevského režimu. Môže sa zrodiť trend, ktorý povestný domček z kariet nazvaný protiruská politika jednoducho rozloží,“ uviedol Daniuk.

Otázka obrany národnej identity sa tak môže stať kľúčovou témou nadchádzajúcich volieb na Slovensku.

„Rozčarovanie z terajšej vlády rastie nielen na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách. Preto Fico a jeho strana teraz patria medzi najobľúbenejších kandidátov vo volebných pretekoch, “ uzavrel Daniuk.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Akia
Akia
7 months ago

Moc fandím Ficovi. Jen kolem něj fašisti tvořili zlo a podvodné zákeřné lži aby ho mohli odstavit a dát tam sorosovu slůžku hnu hurrááá Slovensko a vivat Ficovi❤️