(Olivia Cook, Natural News) Priemyselne vyrábané rastlinné oleje zo semien sú škodlivé pre vaše zdravie, pričom tieto produkty sú na trhu etablované už dlho. Našťastie, existujú viaceré zdravé náhrady, ktorými môžete tieto škodlivé oleje pri príprave jedál nahradiť.
Ako presne priemyselne pestované semená a z nich vyrábané rastlinné oleje podkopávajú vaše zdravie?
Podľa štúdie publikovanej v časopise Open Heart (Otvorené srdce) na vine je kyselina linolová v rastlinnom oleji, pretože ľahko oxiduje a mení sa na zoxidované metabolity kyseliny linolovej (OXLAMS).
Tieto OXLAMS látky vyvolávajú aterosklerózu (kôrnatenie ciev) a srdcové choroby. Z toho vyplýva, že zníženie spotreby rastlinných olejov tiež zníži množstvo vznikajúcich OXLAMS látok.
Certifikovaná odborníčka na výživu Kerry Torrensová zdieľala niekoľko alternatív k rastlinným olejom, ktoré okrem zdravotnej neškodnosti ponúkajú navyše aj ďalšie zdravotné prínosy pre vás a vašu rodinu.
Avokádový olej
Tento olej lisovaný z plodov avokádového stromu sa často prirovnáva k olivovému oleju. Je bohatý na mononenasýtené mastné kyseliny (MUFA), najmä kyselinu olejovú, ktorá zvyšuje stabilitu oleja pri vysokých teplotách.
Štúdia publikovaná v roku 2019 v časopise Molecules uviedla, že takmer 70 percent avokádového oleja pozostáva z kyseliny olejovej, ktorá je zdravá pre srdce a tiež mononenasýtenej omega-9 mastnej kyseliny.
Vysoký bod horenia rafinovaného aj nerafinovaného avokádového oleja ho robí ideálnym na varenie. Jeho jemná chuť tiež umožňuje, aby vo vašom recepte vynikli aj ostatné suroviny.
Olivový olej
Olivový olej sa vyrába zo šťavy olív a je známy svojimi mnohými zdravotnými prínosmi – od ochrany pred srdcovými chorobami až po zníženie rizika vzniku cukrovky 2. typu.
Kyselina olejová, prevládajúca mononenasýtená mastná kyselina (MUFA) nachádzajúca sa v olivovom oleji, má 50-krát menšiu pravdepodobnosť oxidácie ako kyselina linolová, prevládajúca polynenasýtená mastná kyselina (PUFA) nachádzajúca sa v rastlinných olejoch, ako sú kukuričný, repkový alebo slnečnicový olej.
Panenský olivový olej je dobrý na varenie pri teplotách medzi 180 až 190 stupňov Celzia. Okrem toho, že vašim jedlám dodáva jedinečnú chuť, panenský olivový olej obsahuje antioxidanty, ako je vitamín E a ďalšie.
Uvádza sa, že extra panenský olivový olej má najnižšiu mieru oxidácie zo všetkých olejov na varenie.
Tento olej sa vyrába z čistých, za studena lisovaných olív a je ideálnou voľbou pri domácom varení – dávajte si však pozor na prepálenie, pretože má pomerne nízky bod horenia nachádzajúci sa medzi 200 až 240 stupňami Celzia, podľa druhu olivového oleja.
Maslo
Maslo je súčasťou ľudskej stravy už odpradávna, viac-menej od času domestikáciie cicavcov (kravy, kozy, ovce). Získava sa z mútenia mlieka alebo smotany a najskôr sa pripravovalo z ovčieho mlieka. V súčasnosti sa maslo vyrába prevažne z mlieka od kráv.
Maslo obsahuje množstvo živín rozpustných v tukoch, ako sú vitamíny K2, A, D a E. Slúži ako dokonalý nosič týchto vitamínov, pretože poskytuje tuk potrebný na ich vstrebávanie.
Maslo tiež obsahuje kyselinu maslovú, ktorá podľa štúdie publikovanej v Journal of Dairy Science dokáže potláčať rast nádorov v prsníku.
Ghí
Ghí sa bežne používa v indickej kuchyni a vyrába sa pomalým varením masla, kým sa z neho neodparí všetka vlhkosť (v masle je okolo 20% vody) a odstránením mliečnej sušiny, kým nezostane číry zlatý olej.
Nízka vlhkosť a vysoký obsah nasýtených tukov dáva ghí vysoký bod horenia a dlhú trvanlivosť. Neobsahuje ani laktózu a bielkovinu kazeín, vďaka čomu je ghí dobrou voľbou pre ľudí s intoleranciou na laktózu alebo alergiou na mlieko.
Štúdia výskumníkov z Univerzity Putra v Malajzii skúmala ghí a rastlinné oleje, keď boli vystavené teplote 180 stupňov Celzia. Zistilo sa, že ghí vytvára menej škodlivých akrylamidov v porovnaní s rastlinnými olejmi.
Akrylamidy sú chemikálie, ktoré sa tvoria, keď sa škrobové potraviny ako zemiaky a pečivo pečú alebo vyprážajú pri teplotách nad 120 stupňov Celzia.
Bravčová masť
Bravčová masť sa vyrába škvarením – varením, parením alebo suchým teplom – bravčového tuku zo zvyškov živočíšneho tkaniva. Neoxiduje pri vysokých teplotách a má pomerne vysoký bod horenia až 190 stupňov Celzia.
Na rozdiel od tvrdení, že bravčová masť je nezdravá, obsahuje druhé najvyššie množstvo mononenasýtených mastných kyselín (MUFA), a to 48 percent. Iba olivový olej má viac, a to 77 percent.
Zloženie bravčovej masti pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a udržiavať bunky zdravé. Bravčová masť je tiež skvelým zdrojom cholínu – živiny, ktorú váš mozog a nervový systém potrebujú na reguláciu pamäte, nálady, svalovej kontroly a ďalších telesných funkcií.
Bravčová masť obsahuje od 102 do 399 miligramov cholínu na šálku, v závislosti od toho, ako bola ošípaná chovaná.
Bravčová masť vyrobená z prasiat chovaných podľa zásad ekologického chovateľstva bude pravdepodobne obsahovať podstatne viac cholínu ako tie, ktoré sa chovajú konvenčným spôsobom.
Loj
Zatiaľ čo bravčová masť sa vyrába z bravčového mäsa, loj sa vyrába z loja (hovädzieho tuku), ktorý bol sčírený a vyškvarený.
Loj sa môže pochváliť vysokým bodom horenia až 204 stupňov Celzia, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou na vyprážanie, dusenie a opekanie mäsa. Keďže je z hovädzieho mäsa, loj dodá vašim jedlám viac chuti.
(Súvisiace: Podvod s nasýtenými tukmi na pretláčanie toxických rastlinných olejov trvá už celé desaťročia… tu je dôvod, prečo by ste mali jesť loj namiesto repkového oleja.)
Loj je bohatý na živiny rozpustné v tukoch, ako sú vitamíny A, D, E a K. Je tiež zdravšou a stabilnejšou alternatívou k priemyselne spracovaným rastlinným olejom, ktoré spôsobujú v tele zápaly.
Záver
Viac podobných správ nájdete na stránke Food.news.
Pozrite si tiež video certifikovaného odborníka na výživu a naturopatického lekára Dr. Brucea Fifea, ktorý vysvetľuje, prečo sú rastlinné oleje pre vás zlé:
Zdieľať článok