Zaváranie, fermentovanie, dehydrovanie a sušenie mrazom sú metódy konzervácie a predĺženia životnosti potravín. V našich končinách majú ľudia viac skúseností so zaváraním a fermentovaním.
Nevýhodou zaváraných potravín však je, že v takto zakonzervovanom ovocí a zelenine sa pri vysokých teplotách počas zavárania ničia mnohé vitamíny, enzýmy a iné prospešné látky. Fermentácia má zasa obmedzenú dobu spotreby na týždne alebo mesiace, no už nie roky.
Alternatívou sú šetrnejšie metódy ako dehydratácia a sušenie mrazom. Oba tieto procesy uchovávajú potraviny na dlhú dobu, líšia sa však tým, ako odstraňujú vlhkosť z potravín a je medzi nimi aj zopár ďalších rozdielov, o ktorých si povieme v tomto článku.
Tu sú niektoré podobnosti, rozdiely a výhody dehydrovaných a mrazom sušených potravín.
Čo je dehydratácia?
Dehydratácia je proces konzervácie potravín, ktorý odstraňuje vlhkosť z potravín tým, že ich vystavuje teplu.
Spracovávané potraviny sa nakrájajú plátky alebo na kocky a umiestnia do sušičky, ktorá na potraviny niekoľko hodín fúka horúci vzduch. Teplo spôsobuje vyparovanie vody v potravinách, čím sa výsledný produkt stáva suchým a krehkým.
Niektoré potraviny ako napríklad huby sa len rozložia na tácky a nechajú sušiť na slnku alebo v interiéri počas dlhšej doby.
Dehydrované jedlo ponúka určité výhody. V porovnaní s inými metódami konzervovania sú dehydrované potraviny ľahšie a zaberajú menej miesta ako čerstvé potraviny, vďaka čomu sú ideálne na výlety s batohom alebo na kemping.
Napokon, dehydrované potraviny možno rehydratovať vodou, vďaka čomu sú všestranné a vhodné na varenie.
Ak máte sušičku, je ľahké a lacné sušiť rôzne bylinky, ovocie a zeleninu doma.
Čo je to lyofilizácia, respektíve sušenie mrazom?
Lyofilizácia je proces konzervácie potravín, ktorý odstraňuje vlhkosť z potravín zmrazením a následným vákuovaním. Jedlo sa umiestni na podnosy a zmrazí sa na približne -40 stupňov Celzia.
Po zmrazení sa potraviny presunú do vákuovej komory, v ktorej sa zníži tlak. Zmrznutá voda v potravinách tak sublimuje (priamo sa mení z pevnej látky na plynnú) bez toho, aby prešla cez kvapalnú fázu.
Vákuum tiež vytiahne vodnú paru z komory, čím zostane jedlo suché a ľahšie.
Lyofilizácia tiež ponúka výhody oproti iným metódam konzervovania potravín. Lepšie zachováva nutričný obsah potravín, pretože nízka teplota a krátky čas sušenia minimalizujú stratu vitamínov a ďalších živín.
Lyofilizované potraviny sú tiež oveľa ľahšie a ľahko sa prepravujú, pretože väčšina vody bola odstránená.
No a napokon, mrazom sušené potraviny majú veľmi dlhú trvanlivosť. Niektoré mrazom sušené potraviny možno skladovať až 25 rokov.
Podobnosti medzi lyofilizovanými potravinami a dehydrovanými potravinami
Lyofilizované aj dehydrované potraviny odstraňujú vlhkosť z potravín, aby sa zachovali dlhšie v porovnaní s inými metódami. Medzi týmito dvoma procesmi sú však niektoré kľúčové rozdiely.
Výroba lyofilizovaných potravín je drahšia ako výroba dehydrovaných potravín, pretože si vyžadujú špeciálne vybavenie a dlhší čas sušenia.
Jednou z výhod lyofilizovaných však potravín je, že si zachovávajú viac svojej pôvodnej chuti, textúry a nutričného obsahu než dehydrované potraviny.
Výhody lyofilizovaných a dehydrovaných potravín
Lyofilizované aj dehydrované potraviny ponúkajú určité výhody.
Obidva sú ľahšie a ľahko sa prepravujú. Oba druhy potravín majú tiež dlhú trvanlivosť, vďaka čomu sú spoľahlivým zdrojom potravy v prípade núdze.
Napokon, obe sú všestranné a pohodlné, pretože ich môžete rehydratovať vodou alebo použiť v receptoch, ako sú čerstvé potraviny.
Z hľadiska zachovania nutričných látok sú na tom lyofilizované potraviny o niečo lepšie pred dehydrovanými potravinami.