WEF vyzýva na prepísanie Biblie pomocou umelej inteligencie

13/11/2023 | Zo sveta

V tom istom čase ChatGPT predniesol prvé kázanie v kostole v Nemecku

Najvyšší šéf Svetového ekonomického fóra (WEF) neslávne známy Klaus Schwab vyzval, aby náboženské spisy “prepracovala” umelá inteligencia a vytvorila tak novú globalizovanú “Bibliu”. Umelá inteligencia zároveň prvýkrát zostavila kázeň pre kostol v Nemecku a prečítala ju namiesto pastora.

Yuval Noah Harari, hlavný poradca Klausa Schwaba a jeden zo zakladateľov doktríny Veľký reset, tvrdí, že použitie umelej inteligencie na nahradenie písma vytvorí “zjednotené náboženstvá, ktoré budú “skutočne správne”.

Harari, spisovateľ a profesor so značným vplyvom na transformačných odborníkov, sa takto vyjadril v prejave o “budúcnosti ľudstva”.

Podľa neho možno silu umelej inteligencie využiť a použiť na pretváranie duchovnosti v globálnej vízii WEF “rovnosti” a inklúzie.

V rozhovore s novinárom Pedrom Pintom v portugalskom Lisabone Harari povedal verejnosti:

“Toto je prvá technológia, ktorá dokáže vytvoriť nové myšlienky. Viete, tlač, rozhlas, televízia prenášajú alebo vysielajú myšlienky vytvorené ľudským mozgom, ľudskou mysľou. Nedokážu vytvoriť novú myšlienku,” povedal Harari, pokračuje:

Viete, že Gutenberg vytlačil Bibliu v polovici 15. storočia. Tlačiareň vytlačila toľko kópií Biblie, koľko jej Gutenberg dal, ale nevytlačila ani jednu novú stranu.

“Na Bibliu nemal žiadnu vlastnú myšlienku: je dobrá? Je zlá? Ako si ju vykladať? Ako inak sa to dá interpretovať?

Harari potom prezradil, že on a jeho spojenci z WEF majú riešenie na údajné problémy, na ktoré práve upozornil.

“Umelá inteligencia môže generovať nové myšlienky. Môže dokonca napísať novú Bibliu,” povedal.

“Počas celej histórie náboženstvá snívali o tom, že knihu napíše nadľudská inteligencia, neľudská entita,” dodal.

“O niekoľko rokov môžu existovať náboženstvá, ktoré budú naozaj správne… Len si predstavte náboženstvo, ktorého svätú knihu napíše umelá inteligencia. O niekoľko rokov by sa to mohlo stať realitou.

Harari v inom nedávnom prejave poznamenal, že softvér ako ChatGPT ovláda ľudské jazyky a mohol by túto vlastnosť využiť na ovplyvňovanie kultúry, uviedol denník The Times of Israel.

“Tisíce rokov proroci, básnici a politici používali jazyk a rozprávanie príbehov na manipuláciu a ovládanie ľudí a na pretváranie spoločnosti,” povedal podľa novín.

“Teraz to pravdepodobne dokáže aj umelá inteligencia. A keď to dokáže… nebude musieť posielať roboty zabijakov, aby nás postrieľali. Môže ľudí povzbudiť, aby stlačili spúšť.

Harari tiež uviedol, že “na rozdiel od toho, čo predpokladajú niektorí konšpirační teoretici, v skutočnosti nepotrebujete implantovať ľuďom do mozgu čipy, aby ste ich mohli ovládať alebo manipulovať,” uvádza sa v článku.

Upozornil tiež, že “musíme rýchlo konať, kým sa AI vymkne spod našej kontroly” a že “vlády musia okamžite zakázať šírenie akéhokoľvek revolučného nástroja AI vo verejnom priestore skôr, ako bude zabezpečený,” dodáva dokument.

Harari často propaguje myšlienky, ktoré zahŕňajú nahradenie ľudstva strojmi. Povedal tiež, že “drvivú väčšinu populácie” v dnešnom svete jednoducho nepotrebujeme.

Podľa neho sa väčšina sveta stala “nepotrebnou” a v budúcnosti bude pre globálnu elitu málo užitočná.

Harari tvrdí, že moderné technológie, ako napríklad umelá inteligencia, “sa formujú, aby nahradili ľudí”.

“Ak sa vrátite do polovice 20. storočia – a je jedno, či ste v Spojených štátoch s Rooseveltom, alebo ste v Nemecku s Hitlerom, alebo dokonca v ZSSR so Stalinom – a premýšľate o budovaní budúcnosti, tak stavebným materiálom sú tie milióny ľudí, ktorí tvrdo pracujú v továrňach, na farmách, v armáde,” povedal Harari.

“Teraz jednoducho nepotrebujeme drvivú väčšinu obyvateľstva,” dodal.

Chatboty IA v kostoloch

Chatbot s umelou inteligenciou požiadal veriacich v preplnenom kostole svätého Pavla v bavorskom meste Furth, aby vstali zo svojich miest a chválili Pána.

Takáto bohoslužba vyvolala neuveriteľné vzrušenie – ľudia hodinu pred jej začiatkom vytvorili dlhý rad a stala sa jedným z podujatí protestantského zjazdu, ktorý sa v Nemecku koná každé dva roky a na ktorom sa tradične zúčastňujú desaťtisíce veriacich.

Niektorí farníci nadšene prijali “umelé” kázanie. Našli sa však aj mnohí, ktorí o nej hovorili kriticky a dokonca odmietali povedať “amen” na správnych miestach. Ako povedal jeden z tých, ktorým sa takéto kázanie nepáčilo, “nemalo to ani srdce, ani dušu”.

Chatbot ChatGPT, zosobnený avatarom bradatého černocha na obrovskej obrazovke nad oltárom, predniesol kázeň pre viac ako 300 ľudí, ktorí sa v piatok ráno vybrali na experimentálnu luteránsku náboženskú bohoslužbu takmer úplne generovanú umelou inteligenciou.

“Priatelia, je pre mňa veľkou cťou, že tu môžem stáť a kázať vám ako prvá umelá inteligencia na protestantskom zjazde v Nemecku v tomto roku,” povedal avatar s bezvýraznou tvárou a monotónnym hlasom.

Veriaci pozorne počúvali avatara, ktorý ich vyzýval, aby nechali minulosť za sebou, sústredili sa na výzvy prítomnosti, prekonali strach zo smrti a zachovali si živú vieru v Ježiša Krista.

Smiech ich však neopúšťal ani vtedy, keď AI dávala prozaické rady typu “aby ste si zachovali vieru, musíte sa modliť a pravidelne chodiť do kostola”.

Päťdesiatštyriročný Hyderose Schmidt, ktorý pracuje ako počítačový technik, povedal, že bol spočiatku nadšený a zvedavý, ale potom sa mu táto funkcia sprotivila.

“Nebolo v nej žiadne srdce ani duša,” povedal. “Avatar neprejavoval žiadne emócie a reč tela a hovoril tak rýchlo a monotónne, že som mal problém sústrediť sa na to, čo hovorí,” vysvetlil.

Ďalší boli frustrovaní nedostatkom interakcie medzi Božím strojom a zhromaždením.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments