NSIDC: 2020 Polárny ľad je v pohode
Podľa najnovšej októbrovej správy Národného dátového centra pre sneh a ľad (NSIDC) ľad na póloch Zeme celkovo rastie.
Antarktický ľad
Objemovo obsahuje Antarktída 90% zemského ľadu a objem je oveľa lepšou metrikou, ktorá sa dá použiť pri posudzovaní stavu ľadovej vrstvy ako rozsah morského ľadu. Rozsah je náchylný na divoké a nepredvídateľné výkyvy v dôsledku prirodzených zmien v oceánskych prúdoch a vetrových charakteristikách atď. – aj keď tieto výkyvy sú v Antarktíde v oveľa menšej miere ako v jej severnom bratrancovi, Arktíde.
Podľa najnovšej správy NSIDC dosiahol rozsah antarktického morského ľadu 28. septembra neuveriteľných 18,95 milióna štvorcových kilometrov (7,32 milióna štvorcových míľ). Stredný až neskorý september by nám zvyčajne poskytol maximálny rozsah pre tento rok, ale vzhľadom na priaznivé podmienky v októbri by maximum môže byť aj vyššie. „Ako je typické pre toto ročné obdobie, pozdĺž rozsiahleho ľadového okraja sú veľké výkyvy spôsobené vetrom a búrkami,“ píše NSIDC.
Rozsah ľadu okolo Antarktídy je teraz „vysoko nad stredným rozsahom rokov 1981 až 2020,“ informuje nás NSIDC. „Rozsah ľadu je nad stredným rozsahom pozdĺž širokej oblasti pri pobreží Wilkes Land a západného Rossovho mora, blízko stredného rozsahu od Amundsenovho mora v smere hodinových ručičiek k Weddellovmu moru a nad stredným severom od Dronning Maud Land, Enderby Land a Kozmonautské more. Jedinou významnou oblasťou pod stredným rozsahom je oblasť Indického oceánu blízko Amerického ľadového šelfu a na východ. “
Arktický ľad
Priemerný rozsah arktického morského ľadu v septembri 2020 bol 3,92 milióna štvorcových kilometrov (1,51 milióna štvorcových míľ), čo je druhý najnižší v 42-ročnom satelitnom zázname, len za septembrom 2012 (hoci pohodlne nad ním).
Ako je však uvedené vyššie, medziročný rozsah morského ľadu je neuveriteľne variabilný a údaje z dánskeho meteorologického ústavu ukazujú, že sledovali priemer ročného objemu arktického morského ľadu priemer každý rok za posledných 20 rokov (okrem rokov 2012 a 2020 – ale vzhľadom na to rok 2020 ešte nie je ukončený a že zimný rast ľadu sa začal tento rok rekordne skoro, rok 2020 sa môže celkom dobre skončiť).
Pokiaľ ide o vek arktického morského ľadu (jedna indícia pre jeho objem / hrúbku), NSIDC píše: „S dosiahnutým minimom [nedávno] mal zostávajúci morský ľad narodeniny, zostarol o jeden rok. Posúdenie doby ľadovej tesne pred týmito narodeninami poskytuje náznak zdravia ľadu na konci sezóny topenia. Rozsah najstaršieho ľadu (staršieho ako 4 roky) v tom čase v roku 2020 bol 230 000 štvorcových kilometrov (89 000 štvorcových míľ). To je podstatne vyššie v porovnaní s minulým rokom, keď 4+ rokov starý rozsah ľadu predstavoval na minime 2019 najmenej 55 000 štvorcových kilometrov (21 000 štvorcových míľ). “
Prírastok ľadu staršieho ako 4 roky v roku 2020 bol mierne kompenzovaný malým poklesom ľadu starého 2 až 4 roky, celkový trend však ukazuje, že sa nič nepriaznivého nedeje.
STUDENÉ ČASY sa vracajú, stredné zemepisné šírky sa ROZMRAZUJÚ v súlade s historicky nízkou slnečnou aktivitou, oblačnými nukleačnými kozmickými lúčmi a poludníkovým prúdom.
Zdá sa, že NOAA aj NASA súhlasia, ak čítate medzi riadkami, pričom NOAA tvrdí, že na konci 20. rokov 20. storočia vstupujeme do „plnohodnotného“ Veľkého solárneho minima a NASA tento nadchádzajúci slnečný cyklus považuje za „ najslabší z posledných 200 rokov “, pričom agentúra tu koriguje predchádzajúce solárne odstávky s predĺženými obdobiami globálneho ochladzovania.