Takto odstránite všetky baktérie z pitnej vody

05/12/2023 | Zdravie

O skladovaní vody v medených a strieborných džbánoch pre jej čistenie sa zmieňujú už  staré ajurvédske texty.

O tomto procese skladovania je známe, že zabíja všetky mikroorganizmy, vrátane vírusov a baktérií. Dokonale sa teda hodí pre pitné účely.

Tento názor zo staroveku podporujú výsledky nedávneho výskumu, uvádzajúceho, že keď podzemnú vodu so slabo alkalickou pH a kontaminovanú 500 kolóniu tvoriacimi jednotkami (KTJ) / ml baktérií uložili na 16 hodín do medených nádob pri izbovej teplote,  všetky baktérie boli zabité.

Udáva sa zničenie baktérií spôsobujúcich hnačku, ako sú Vibrio cholerae, enteropatogénnych Escherichia coli, salmonelly.

Účinná je tiež proti mnohým ďalším chorobám spôsobujúcim baktérie, ako sú Shigella flexneri a Salmonella Paratyphi.

Ako to funguje?

Keď sa voda na asi 16 hodín uskladní v medenej nádobe, meď sa vo veľmi malých množstvách vo vode rozpúšťa.

Tento proces, známy vo vedeckom žargóne ako „oligodynamický efekt“, má vďaka svojim toxickým účinkom na živé bunky schopnosť ničiť celý rad plesní, húb, rias a škodlivých mikróbov.

Obsah medi vo vode dosahujúci úroveň okolo 190 μg/l vyhovuje povoleným limitom stanoveným Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a dá sa teda stále bezpečne piť.

Po 16 hodinách dôjde v medených nádobách k miernemu zvýšeniu pH vody zo 7,83 na 7,93, vďaka čomu sa jej chuť môže trochu zmeniť, no fyzikálno-chemické vlastnosti zostávajú nezmenené.

Skladovaná voda – ideálny zdroj medi

Meď je základná živina, ktorú naše telo potrebuje v množstve asi 1 mg denne. Ide síce o stopové množstvo, no musíme ju získať z potravy.

Hoci existuje niekoľko potravín, ktoré meď obsahujú, ako napríklad celozrnná pšenica, strukoviny, zelená listová zelenina, med a podobne, najlepší spôsob na pokrytie našej potreby medi je piť vodu, uskladnenú cez noc v medenej nádobe.

Dva litre vody dokážu pokryť 40% našej dennej potreby medi.

Ďalšie zdravotné prínosy pitia vody skladovanej v medenej nádobe

Voda skladovaná v medenom džbáne je pre naše zdravie a pohodu dobrá v mnohých ohľadoch.

Stimuluje mozog, prispieva k pevnosti kostí, pomáha pri trávení, reguluje telesný tuk, pôsobí ako antikarcinogén, reguluje funkciu štítnej žľazy, predchádza bolesti kĺbov, pomáha pri syntéze hemoglobínu, udržiava v tele acidobázickú rovnováhu, pomáha pri zlepšovaní plodnosti a pri počatí, zabraňuje bielym fľakom na pokožke, pomáha pri hojení vnútorných rán a vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam spomaľuje starnutie.

Aj keď doma medený džbán či nádobu nemáte, môžete začať medeným pohárom. Pomaly sa tak oboznámite s vlastnosťami pitnej vody z medených nádob.

Dôležitá poznámka

U citlivých jedincov sa môžu vyskytnúť niektoré nepriaznivé účinky, ako sú závrat, vracanie, bolesti hlavy a hnačka. V prípade takýchto nepriaznivých účinkov je lepšie sa užívaniu tejto vody vyhnúť.

Majte, prosím, na pamäti, že dôležitá je aj kvalita skladovanej vody (či je kyslá alebo zásaditá). Okrem toho je dôležité poznamenať, že vnútro nádoby treba pred použitím pravidelne čistiť.

Tento článok je len informačný. Pred zahájením tejto či akejkoľvek inej diéty sa, prosím, najprv pozhovárajte so svojím lekárom.

Pred uskladnením vody nezabudnite umyť medenú nádobu citrónom a soľou alebo tamarindom. Potom do nej nalejte vodu.

Zdroj


Medená voda omladzuje. Ako to funguje?

Možno ste si vedomí zdravotných prínosov, ktoré má pitie vody z medených nádob, prekvapí vás však, keď sa dozviete, že zaradenie medi do každodennej potravy účinkuje aj proti starnutiu vašej pokožky.

Vďaka regenerácii nových zdravých buniek a revitalizácii poškodenej pokožky vám zabezpečuje mladšie vyzerajúcu pleť. Je to vedecky dokázané!

Ako vám meď dáva zdravo vyzerajúcu pleť

1. Funguje ako nosič bielkovín

Meď vo forme peptidov medi hrá dôležitú úlohu v tom, že so sebou nesie výživné peptidy, resp. bielkoviny.

V konečnom dôsledku funguje meď v našom tele ako nosič bielkovín, ktoré sú veľmi užitočné pre výživu a liečenie našej poškodenej kože.

Čo sú peptidy

Peptidy sú fragmenty bielkovín v našom tele. Bielkoviny sú základné stavebné kamene našej kože.

Bez peptidov nezostáva naša pokožka neporušená, čoho dôsledkami sú strata jej pevnosti, objavovanie sa vrások, zmeny stavby a pokožka, ktorá stratila predošlú pružnosť.

Čo sú peptidy medi

Len veľmi málo ľudí pozná pojem peptidy medi, sú to však jedny z najúčinnejších látok na regeneráciu pokožky.

Je to čosi, čo syntetizuje naša pečeň pripojením v tele prirodzene sa vyskytujúcich peptidov k molekule medi, ktorú konzumujeme vo forme potravy alebo potravinových doplnkov.

Stručne povedané, je to kombinácia bielkoviny a molekuly medi.

2. Meď funguje ako antioxidant

Meď so svojimi antioxidačnými vlastnosťami, chrániacimi našu pokožku, vlasy a oči pred poškodením voľnými radikálmi spôsobuje, že vyzeráme mladšie, než na svoj skutočný vek. 

Meď je potrebná pre využitie najsilnejších prirodzených antioxidačných enzýmov tela, nazývaných superoxid dismutáza. Chráni telo pred oxidačným stresom a starnutím.

3. Podporuje tvorbu kolagénu

Štúdie tiež preukázali, že meď pomáha vytvárať kolagén, čo je látka zodpovedná za uchovanie mladistvého vzhľadu a elasticity kože.

Okrem toho sa meď podieľa na tvorbe elastínu, čo je látka, nachádzajúca sa  v spojovacom tkanive kože, uchovávajúca jej pružnosť.  Pomáha tiež kožným bunkám neustále sa normálne obnovovať  a opravovať.

4. Pre zdravé vlasy, pleť a oči

Telo potrebuje primerané úrovne medi, aby mohlo vytvárať prirodzený pigment a tkanivo kože, vlasov a očí.

Meď hrá dôležitú úlohu pri tvorbe melanínu, ktorý zodpovedá za dodávanie hnedej farby našej koži a tiež farby našim vlasom.  Takisto udržiava farbu našich očí a spoločne so zinkom je nevyhnutná pre udržanie ich krásnej farby až do staroby.

5. Predchádza anémii

Meď nášmu telu tiež pomáha vytvárať zdravé červené krvinky, čím predchádza anémii a hrá úlohu pri udržiavaní dobrého zdravotného stavu našich nervov a imunitného systému, ktorý je známkou mladosti.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments