Olovo a kadmium v tmavej čokoláde

17/05/2023 | Zdravie

Pre mnohých z nás je čokoláda viac než len chutná pochúťka. Je to prostriedok na zlepšenie nálady, povzbudenie energie, odmena po náročnom dni, obľúbený sviatočný darček.

Ľudia si vyberajú najmä tmavú čokoládu aj pre jej potenciálne zdravotné výhody vďaka štúdiám, ktoré naznačujú, že jej bohatá zásoba antioxidantov môže zlepšiť zdravie srdca a iné ochorenia, a pre relatívne nízky obsah cukru. V nedávnom prieskume Národnej asociácie cukrárov viac ako polovica ľudí označila tmavú čokoládu za cukrovinku “lepšiu pre vás”.

Táto “zdravšia” čokoláda má však aj svoju temnú stránku. Výskumom sa zistilo, že niektoré tabuľky tmavej čokolády obsahujú kadmium a olovo – dva ťažké kovy, ktoré sa spájajú s množstvom zdravotných problémov u detí a dospelých.

Čokoládový priemysel sa snaží nájsť spôsoby, ako znížiť ich obsah. Aby vedci z Consumer Reports zistili, aké riziko predstavujú tieto obľúbené pochúťky, nedávno merali množstvo ťažkých kovov v 28 tabuľkách horkej čokolády. Vo všetkých zistili kadmium a olovo.

Pri 23 tyčinkách by dospelý človek skonzumoval len jednu uncu denne (28g), čo by podľa orgánov verejného zdravotníctva a odborníkov CR mohlo byť škodlivé aspoň pre jeden z týchto ťažkých kovov. Päť tyčiniek prekročilo tieto hodnoty pre kadmium aj olovo. Prečítajte si viac o tom, ako spoločnosť CR testovala horkú čokoládu.

Je to riskantné: Dlhodobé vystavenie aj malému množstvu ťažkých kovov môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí tehotným ľuďom a malým deťom, pretože tieto kovy môžu spôsobiť vývojové problémy, ovplyvniť vývoj mozgu a viesť k zníženiu IQ, hovorí Tunde Akinleye, výskumník CR v oblasti bezpečnosti potravín, ktorý viedol tento testovací projekt.

“Riziká však hrozia ľuďom v každom veku,” hovorí. Napríklad časté vystavenie olovu u dospelých môže viesť k problémom s nervovým systémom, hypertenzii, potlačeniu imunitného systému, poškodeniu obličiek a reprodukčným problémom. Hoci väčšina ľudí neje čokoládu každý deň, podľa spoločnosti Mintel, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu, 15 percent ľudí ju konzumuje.

Napriek tomu sa nemusíte úplne zriecť čokolády, hovorí Akinleye. Dodáva, že hoci väčšina čokoládových tyčiniek v testoch CR obsahovala znepokojujúce množstvo olova, kadmia alebo oboch, päť z nich malo relatívne nízky obsah oboch. “To ukazuje, že spoločnosti môžu vyrábať výrobky s nižším obsahom ťažkých kovov – a spotrebitelia môžu nájsť bezpečnejšie výrobky, ktoré im budú chutiť,” hovorí.

Okrem rozumného výberu horkej čokolády existuje aj niekoľko ďalších krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste si čokoládu mohli naďalej bezpečne vychutnávať.

Výsledky testu čokolády CR

Testovali sme 28 tabuliek tmavej čokolády na prítomnosť olova a kadmia. Na určenie rizika, ktoré predstavujú čokolády v teste CR, sme použili kalifornskú maximálnu prípustnú dávku (MADL) pre olovo (0,5 mikrogramu) a kadmium (4,1 mcg). Zobrazené sú percentuálne hodnoty MADL v unci každej čokolády. Naše výsledky naznačujú, v ktorých výrobkoch boli porovnateľne vyššie hodnoty, a nie sú hodnotením toho, či výrobok prekračuje zákonnú normu. Tieto hodnoty sme použili preto, lebo neexistujú federálne limity pre množstvo olova a kadmia, ktoré môže obsahovať väčšina potravín, a vedci spoločnosti CR sa domnievajú, že kalifornské hodnoty sú najprísnejšie dostupné. Hoci kadmium aj olovo predstavujú vážne zdravotné riziká, výrobky v rámci každej kategórie sú uvedené v poradí podľa obsahu olova, pretože tento ťažký kov predstavuje osobitné riziko a žiadne jeho množstvo sa nepovažuje za bezpečné.

Bezpečnejšie voľby

Obsah kadmia

Obsah olova

Obsah kadmia aj olova

Temná stránka kakaa

Čokoláda sa vyrába z kakaových bôbov, ktoré obsahujú dve hlavné zložky: kakaovú hmotu a kakaové maslo.

Povesť tmavej čokolády ako relatívne zdravej pochúťky pramení najmä z kakaovej sušiny. Tie sú plné flavanolov, čo sú antioxidanty, ktoré sa spájajú so zlepšením funkcie ciev, znížením zápalov a znížením hladiny cholesterolu. Tmavá čokoláda má tiež nižší obsah cukru a vyšší obsah vlákniny ako mliečna čokoláda a obsahuje horčík a draslík. Bohužiaľ, v kakaovej hmote sa nachádzajú aj ťažké kovy, najmä kadmium. Preto je zložité vyvážiť riziká a prínosy horkej čokolády.

Niektoré z týchto obáv sa môžu týkať aj výrobkov z kakaového prášku, ktorý je v podstate čistou kakaovou hmotou, ako napríklad horúce kakao, zmesi na koláčiky a brownie, hoci obsahujú rôzne množstvá kakaa a prípadne aj ťažkých kovov.

V tmavej čokoláde býva vyšší obsah ťažkých kovov ako v mliečnej čokoláde, pravdepodobne kvôli vyššiemu obsahu kakaa. Neexistuje žiadna oficiálna hranica, ale tmavé čokolády vo všeobecnosti obsahujú najmenej 65 hmotnostných percent kakaa, hovorí doktor Michael J. DiBartolomeis, toxikológ a bývalý úradník kalifornského ministerstva zdravotníctva, ktorý skúmal ťažké kovy v čokoláde.
Odstránenie olova a kadmia

DiBartolomeis hovorí, že olovo a kadmium sa do kakaa dostávajú rôznymi spôsobmi, čo znamená, že každé z nich si vyžaduje iný typ úpravy.

V rokoch 2019 až 2022 spolu s ďalšími výskumníkmi skúmal, ako môžu kovy kontaminovať kakao, v rámci riešenia žaloby proti výrobcom čokolády, ktorú podala organizácia As You Sow, ktorá presadzuje zodpovednosť podnikov. Organizácia As You Sow predtým zistila v niektorých čokoládach vysoké hodnoty olova a kadmia.

Výskumníci zistili, že kakaovníky prijímajú kadmium z pôdy, pričom tento kov sa počas rastu stromu hromadí v kakaových bôboch. Je to podobné, ako keď ťažké kovy kontaminujú niektoré iné potraviny.

Zdá sa však, že olovo sa do kakaa dostáva až po zbere bôbov. Výskumníci zistili, že kov sa zvyčajne nachádza na vonkajšom obale kakaových bôbov, nie v samotných bôboch. Okrem toho boli hladiny olova nízke krátko po zbere bôbov a ich vybratí zo strukov, ale zvyšovali sa, keď sa bôby niekoľko dní sušili na slnku. Počas tohto obdobia sa na bôboch nahromadil prach a nečistoty s obsahom olova. “Zbierali sme fazule na zemi, ktoré boli silne zaťažené olovom na vonkajšom obale,” hovorí DiBartolomeis.

Vzhľadom na to, že kadmium a olovo sa do čokolády dostávajú rôznymi spôsobmi, riešenie kontaminácie si vyžaduje rôzne riešenia.

V prípade olova to bude znamenať zmeny v postupoch zberu a výroby, hovorí Danielle Fugereová, prezidentka spoločnosti As You Sow. Takéto postupy by mohli zahŕňať minimalizáciu kontaktu pôdy s fazuľami, keď ležia na slnku, a sušenie fazúľ na stoloch alebo čistých plachtách mimo ciest alebo s ochrannými krytmi, aby na ne nepadal prach kontaminovaný olovom. Ďalšou možnosťou je nájsť spôsob, ako odstrániť kovové kontaminanty pri čistení fazule v továrňach, hovorí Fugere.

Riešenie kadmia je zložitejšie, hoci je možné, hovorí DiBartolomeis. Pomôcť by mohlo starostlivé šľachtenie alebo genetické inžinierstvo rastlín, ktoré by prijímali menej ťažkých kovov, hoci by to mohlo trvať niekoľko rokov. Medzi ďalšie potenciálne možnosti patrí nahradenie starších kakaovníkov mladšími, pretože hladina kadmia má tendenciu stúpať so starnutím rastlín, a odstránenie alebo úprava pôdy, o ktorej je známe, že je kontaminovaná kadmiom.

DiBartolomeisová hovorí, že výrobcovia čokolády by mali bezprostredne preskúmať oblasti, kde sa kakao pestuje, aby zistili obsah kadmia a uprednostniť zrná z miest s nižším obsahom kadmia. V prípade potreby by mali miešať bôby z oblastí s vyšším obsahom kadmia s bôbmi s nižším obsahom, ako to niektorí výrobcovia robia v súčasnosti. Alex Whitmore, generálny riaditeľ spoločnosti Taza, ktorá vyrába jeden z výrobkov s nižším obsahom oboch kovov v testoch CR, hovorí, že jeho spoločnosť to robí a mieša zrná z “rôznych oblastí pôvodu, aby sa zabezpečilo, že konečný výrobok” bude mať nižší obsah.

Národná asociácia cukrárov, ktorá financovala výskum ťažkých kovov v čokoláde v rámci dohody As You Sow, tvrdí, že “zníženie obsahu olova možno očakávať v priebehu prvého roka po zavedení nových postupov manipulácie”, hoci zníženie obsahu kadmia môže trvať dlhšie.

Niektorí výrobcovia, ktorí v našich testoch zistili vyššie hodnoty kovov, uviedli, že ich výrobky sú pod úrovňou stanovenou v dohode. Iní uviedli, že kovy sa prirodzene vyskytujú v pôde a že podnikajú kroky, ktorými sa snažia o ich zníženie. Spoločnosti Alter Eco, Endangered Species, Theo a Trader Joe’s neodpovedali.

Prijatie opatrení na zníženie obsahu ťažkých kovov v kakau sa môže vyplatiť: Výsledky testov CR totiž ukazujú, že hoci je kontaminácia ťažkými kovmi bežná, nie je nevyhnutná.

Okrem výberu výrobkov s nižším obsahom olova a kadmia môžu k zníženiu rizík prispieť aj ďalšie kroky. DiBartolomeis hovorí, že hoci varuje tehotné osoby a deti pred konzumáciou tmavej čokolády, väčšine ľudí neodkazuje, aby sa jej vzdali, len aby poznali riziká a nepreháňali to.

Lepšie spôsoby konzumácie tmavej čokolády

Vypočítať presné množstvo tmavej čokolády, ktoré je rizikové zjesť, je zložité. Je to preto, že hladiny ťažkých kovov sa môžu líšiť, ľudia majú rôzne úrovne rizika a čokoláda je len jedným z potenciálnych zdrojov expozície ťažkým kovom. Odborníci však tvrdia, že ak budete mať na pamäti riziká, môžete si tmavú čokoládu vychutnať a zároveň minimalizovať potenciálne škody.

Vyberajte si tmavé čokolády s najnižším obsahom ťažkých kovov. Čokoládu si doprajte ako pochúťku. Je nepravdepodobné, že by jedna unca čokolády s najvyššími hodnotami kadmia a olova v testoch CR spôsobila bezprostredné poškodenie. Riziko hrozí pri častej konzumácii v priebehu času. Ťažké kovy sa nachádzajú aj v niektorých iných potravinách, vrátane mnohých, ktoré sú výživnejšie a je dôležité ich konzumovať ako pravidelnú súčasť zdravej stravy, napríklad mrkva, sladké zemiaky a špenát. Najlepšie je teda jesť tmavú čokoládu len príležitostne. “Keď si dáte porciu niekoľko dní v týždni, najmä v prípade výrobku s nižším obsahom, môžete tmavú čokoládu jesť bez zbytočných obáv,” hovorí Tunde Akinleye zo spoločnosti CR, ktorý dohliadal na testy čokolády.

Vyskúšajte tmavé čokolády s nižším podielom kakaa. Ak uvažujete o tabuľke, ktorú spoločnosť CR netestovala, takže obsah ťažkých kovov nie je známy, môžete si vybrať napríklad 70-percentnú tmavú čokoládu namiesto 80-percentnej alebo 65-percentnú tabuľku namiesto 70-percentnej. Nie je to spoľahlivé opatrenie, ale testy CR, ako aj testy iných organizácií naznačujú, že obsah kadmia má tendenciu stúpať s percentom kakaa. (Zdá sa, že obsah olova nie je tak úzko spojený s percentuálnym podielom kakaa.)

Striedajte s mliečnou čokoládou. Obsah kakaa je v mliečnej čokoláde nižší ako v horkej čokoláde, takže mliečna čokoláda má tendenciu obsahovať nižšie množstvo ťažkých kovov, hovorí DiBartolomeis. To však neznamená, že ju môžete jesť bez obáv: obsahuje oveľa viac pridaných cukrov. Preto je najlepšie jesť oba druhy čokolády len príležitostne, nie každý deň.

Nepredpokladajte, že organická tmavá čokoláda je bezpečnejšia. V testoch spoločnosti CR sa v nich rovnako ako v iných výrobkoch zistili znepokojujúce hodnoty ťažkých kovov.

Nedávajte deťom veľa tmavej čokolády. Tmavá čokoláda nie je u väčšiny detí veľkým hitom, čo je len dobre, vzhľadom na to, že čím mladšie sú, tým väčšie je ohrozenie ťažkými kovmi. Tehotné osoby by mali tiež obmedziť jej konzumáciu.

Zamyslite sa nad celkovou spotrebou čokolády. Netestovali sme ťažké kovy v kakaovom prášku, horúcich kakaových zmesiach ani v iných čokoládových dezertoch. Aj tie však obsahujú kakaovú hmotu, takže by mohli prispieť k príjmu ťažkých kovov.

Jedzte vyváženú stravu. Zmena potravín, ktoré konzumujete, vám môže pomôcť vyhnúť sa nadmernej konzumácii ťažkých kovov z iných zdrojov. Hrozno, jablká, zelený čaj a niektoré ďalšie zdravé potraviny môžu dokonca poskytovať niektoré rovnaké flavanoly, aké dodáva čokoláda. Navyše to môže pomôcť dodať rôzne živiny, ktoré môžu pomôcť kompenzovať niektoré škody, ktoré spôsobujú ťažké kovy. Patrí medzi ne vápnik, železo, selén, vitamín C a zinok.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Mária
Mária
11 months ago

obličky, pečeň, už viac, asi aj 10 rokov, čo pozorujem
nájsť v dnešnej dobe čistého výrobcu nie je ľahké
ale dá sa, súkromná výroba, napr. v Belgicku