Keďže geneticky modifikované potraviny stále viac obsadzujú pulty obchodov s potravinami v USA a na iných miestach, mnohí spotrebitelia hľadajú prirodzenejšie zdroje potravín. Jednou z krajín, ktorá je známa tým, že sa dištancuje od genetického inžinierstva, je Nový Zéland, ale to sa má vďaka niektorým novým vládnym iniciatívam zmeniť.
Novozélandská vláda oznámila, že v najbližších troch mesiacoch rozhodne o zrušení zákazu genetického inžinierstva, čím sa otvorí cesta pre využívanie génovej technológie v poľnohospodárstve, okrem iných odvetví.
Dr. Guy Hatchard, ktorý predtým pôsobil ako senior manažér v globálnej spoločnosti Genetic ID, ktorá sa zaoberá testovaním a bezpečnosťou potravín, vysvetlil, ako by to mohlo ovplyvniť spotrebiteľov – a je to oveľa horšie, ako si mnohí myslia. Poukázal na USA, kde intenzívne lobovanie zo strany biotechnologického priemyslu umožnilo podnikom fungovať do značnej miery bez kontroly, čo uľahčilo ľuďom experimentovať s úpravou genómu; poznamenal, že ten istý prístup a nedostatok regulácie vytvorili situáciu, keď „americkí vedci boli schopní presmerovať vládne granty USA do Wu-chanu na vytvorenie smrtiacich koronavírusov“.
Jednou z oblastí, kde sa na NZ skúma využitie biotechnológií, je chov hospodárskych zvierat. Doteraz bolo na výskum spôsobov znižovania emisií metánu z prežúvavcov venovaných najmenej 195 miliónov dolárov, pričom vláda NZ prisľúbila ďalších 400 miliónov dolárov na financovanie prebiehajúceho výskumu opatrení, ako sú prísady do krmív, geneticky upravené trávy, tabletky a vakcíny. Zjavne im nevadí, že zvieratá prirodzene produkujú metán prostredníctvom svojich tráviacich procesov už tisíce rokov a planéta sa ešte neprehriala.
A hoci vláda zdôrazňovala, že tieto snahy budú „bezpečné“, málokto takýmto tvrdeniam verí po tom, čo videl smrť a choroby, ktoré ich „bezpečné“ vakcíny priniesli obyvateľstvu.
„Celý priemysel vrátane univerzít a biotechnologických spoločností – doplnený o nezodpovedných a vysoko platených členov správnych rád, generálnych riaditeľov atď. – už vzniklo a všetci si podávajú ruku s vládou, aby si zabezpečili nekonečný zdroj príjmov na biotechnologické experimenty. Toto odvetvie sa zrodilo na základe nejasných sľubov génových snílkov, že bude „bezpečné a účinné“, a zdiskreditovanej predstavy, že emisie metánu zo zvierat sú základom klimatických zmien,“ napísal Dr. Hatchard.
Tamojšia vláda tiež zriadila platformu RNA, ktorá bude slúžiť na podporu príležitostí v krajine v oblastiach, ako je zdravie ľudí a zvierat, pričom bude vychádzať z celosvetového pokroku v oblasti technológií RNA vrátane mRNA vakcín. Už schválili investície do aplikácie mRNA vakcín pre hospodárske zvieratá na riešenie problémov, ako je napríklad bovinná vírusová hnačka (BVD). Čo by sa mohlo pokaziť?
Spotrebitelia nechcú geneticky modifikované potraviny
Ako upozorňuje Dr. Hatchard, sotva je to pre Nový Zéland výhra, ako chce vláda presvedčiť ľudí. Ľudia nechcú jesť potraviny s pozmenenými génmi, čoho dôkazom sú zahanbujúce neúspechy spoločností vyrábajúcich umelé mäso. Minulý rok spoločnosť Beyond Meat stratila v druhom štvrťroku 53 miliónov dolárov a jej tržby v USA klesli o 40 %, zatiaľ čo konkurenčná spoločnosť Impossible Foods znížila počet svojich zamestnancov o 20 %, pretože Američania hromadne odmietali frankenfoods.
Napriek tomu sa vláda NZ zrejme domnieva, že biotechnologické zvieratá, ktoré sa môžu pochváliť nízkym obsahom metánu, budú medzi medzinárodnými zákazníkmi veľmi žiadané. Jeho skúsenosti sú opačné; keď pracoval v spoločnosti Genetic ID, videl, aké hlboké podozrenie má verejnosť voči geneticky modifikovaným potravinám, a to až do takej miery, že sa môžu vo veľkom predávať len na miestach, kde neexistujú požiadavky na ich označovanie.
„Naši exportní partneri nakupujú naše poľnohospodárske výrobky, spoliehajúc sa na náš imidž čistej zelenej trávy. Prečo to zahodiť?“ pýtal sa.
Hovorí tiež o technológii znižovania emisií, ktorá im pomôže znížiť emisie z poľnohospodárstva o 30 % do roku 2030, čo je pozoruhodne krátky časový rámec. Dr. Hatchard poukázal na paralelu s inou unáhlenou iniciatívou, programom vakcíny COVID-19 „warp speed“, ktorý uprednostnil uvedenie produktov na trh na úkor bezpečnosti a účinnosti – a pozrite sa, kam nás to dostalo.
Zdieľať článok