Návrat našej sejby

25/04/2021 | Posolstvá pre dušu

Kedy sa stupňuje tlak v prežití bolesti a smútku? Je jedno či z odlúčenia, straty, či choroby.
Kedy? Ak sme tvrdohlaví (rozumkársky, jednáme z ega) a nedôjde ani po niekoľkých upozorneniach v našom živote k náprave.
Vtedy ak nenastane uvedomenie.
Ak nastane uvedomenie, TO STAČÍ!
Vtedy už nie je potrebné pokračovať k “vychovávaniu” a upozorňovaniu nás bolesťou a prežívaním strádania.
Veľakrát, ak sme si vedomí vlastných chýb a vieme i to ,ako život funguje, očakávame “bičovanie životom”, za to čo sme spravili. Že sa nám to musí vrátiť.
Nie, nemusí (resp. 🙂 áno vráti, ale úplne iným spôsobom ako čakáme).
Ak človek, ktorého sa týka naše ublíženie odpustí – stiera a zmierňuje tým účinky spätného pôsobenia. To je jedna vec. Preto je tak dôležité pýtať o odpustenie.
Ale hlavne naša vlastná ľútosť, naše vlastné uvedomenie rovnako drví účinky spätného pôsobenia.
A tak, “spätná rana osudu” je nutná len v takom prípade, ak sme nepoučiteľní, “neprevychovateľní” …”slepí a hluchí”…, alebo tvrdohlaví….
Kde nastane uvedomenie, nastáva i pokoj a rozuzlenie (“karmická” rana, zákon sejba – žatva) je len symbolické, pôsobí tak, že si ani neuvedomíme že už sa tak stalo….je to bezbolestné…
Prečo? Lebo cieľom nie je trest a bolesť.
Cieľom je výchova k uvedomeniu, posun, rast, pohyb správnym smerom a ak to uvedomenie nastane hneď, aj bez bolesti, nie je nutné pokračovať v “bolestivej výchove”…..
Tak nám prajem uvedomelý radostný život v symbolickom rozuzľovaní našich skutkov a žatí samých šťavnatých a chutných plodov nášho žitia 🙂
Tatiana

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Terpentýn Drbohlaf
Terpentýn Drbohlaf
3 years ago

Já myslím, že ani v případě problémové existence nejde o žádný “trest” či “bolestivou výchovu”. Už jen koncepce nějakých trestajících Autorit či trestající Karmy je jen reziduum starých náboženských konceptů, odvozených od fyzických entit, které si pouze hrály na Bohy a projevovaly navenek svou lidskou prchlivost.

Většina problémových konfliktních událostí je výsledek našeho pocitu VINY (indukovaného vnějšími autoritami) a logicky následného trestu, v který věříme, ať už si svou chybu navenek obhajujeme jakkoliv. Takže na základě svého vnitřního nastavení si pak přitahujeme karamboly. Pokud by lidé ke své nedokonalosti přistupovali s pochopením a s láskou a bezpodmínečným přijetím, dokázali by své chyby kompenzovat mnohem lidštěji, tak, jak se na lidské bytosti patří.

Ale to je hudba budoucnosti – v současné době je tu sice mnoho nových informací, a taky nové generace lidí, ale teoretické projevy jsou jedna věc, a praxe druhá. Takže, střízlivě viděno, ta cca 4 – 5 generací. To je tak 100 let. Pak možná…