Čo robí civilizovaný svet v našej galaxii? Mnoho planét je domovom technologicky vyspelých kultúr, ale nie všetky spĺňajú určité galaktické štandardy.
Randy Cramer navštívil a komunikoval s niekoľkými druhmi cudzích národov žijúcich vo vzdialených svetoch. Opisuje, čo sa dozvedel o ich kultúrach a zvykoch. Prepojuje ich rozsiahly obchodný systém, ktorého súčasťou je aj Zem. Diskutuje o bežných obchodovaných materiáloch, ako aj o predpisoch upravujúcich obchod a medziplanetárne vzťahy. Niektoré štandardy uložené touto voľne štruktúrovanou organizáciou by mohli byť zdrojom ochrany mnohých svetov a izolácie ostatných.
Život v Cassiopeii a v Alfa Centauri
Emery Smith: Existuje nespočetné množstvo mimozemských civilizácií a Randy Cramer tvrdí, že nejaké poznal. Randy, vitaj.
Randy Cramer: Som rád, že som tu, Emery.
Emery: Randy, koľko mimozemských civilizácií poznáš?
Randy: Ach, bože, práve sa zaoberáme množstvom druhov, a myslím, že sa to blíži k 1000. Áno, povedal by som, že hovoríme minimálne o porovnateľnom počte týchto civilizácií, ako aj o iných druhy, s ktorými nemáme dôvod rokovať, ale vieme, že existujú. Povedal by som teda, že súčasný počet civilizácií, o ktorých vieme, sa ľahko počíta na tisíce.
Emery: A s koľkými z nich si sa osobne stretol?
Randy: V porovnaní s planétami, na ktorých som bol, a skúsenosťami s mimozemšťanmi, by som povedal, že je to najmenej tucet druhov.
Emery: Aká bola vaša obľúbená planéta, ktorú ste navštívili, ktorá bola o niečo civilizovanejšia ako planéta Zem?
Randy: Planéta, na ktorej som strávil najviac času, je opäť tento svet v kasiopaejskom systéme. Ich pokrok od toho nášho môže byť 100, 150 rokov. Čo neznie príliš veľa, ale zároveň je to výrazný skok. Očakávam, že za 150 rokov urobíme dosť veľký spoločenský pokrok. Takže to poviem tak … nie že by som chcel, aby sa to stalo … ale ak by prestal život na Zemi a mal by som možnosť ísť niekam inam, bolo by to asi prvé miesto, kam by som šiel.
Emery: Aké tam bolo jedlo?
Randy: Vlastne to bolo celkom dobré.
Emery: Podobnosti?
Randy: V skutočnosti majú ovocie, ktoré sa veľmi podobá na banán. Nie je to teda také sladké ako banán. Povedal by som, že veľa ich jedál sa podobá tomu, ako varia svoje jedlá. Ale určite nemajú radi sladké tak ako my.
Emery: Aký je ich tranzitný systém v tejto civilizácii, ich mestách? Ako cestujú?
Randy: Majú cesty. A v skutočnosti majú osobné vozidlo podobné automobilu. Sú to elektrické vozidlá. A vznášajú sa nad zemou. A tiež majú vlakový systém, systém verejnej dopravy, ktorý je ako vlakový systém.
Emery: Priniesli sme už niektorú z týchto technológií na Zem?
Randy: Nemôžem to povedať konkrétne, ale viem, že všade, kam ideme, absorbujeme všetku technológiu a informácie, ktoré dokážeme. A sú ľudia, ktorí majú povinnosť rozhodnúť, ako a kde to možno začleniť do nášho vlastného systému.
Emery: Takže, bolo to pre vás skutočne čudné vidieť tento odlišný dopravný systém, na aký ste neboli zvyknutí? Antigravitačné autá lietajúce okolo a podobné veci?
Randy: Bolo to trochu neskutočné. Bolo to niečo ako vstúpiť do komiksu v zmysle, wow, všetko vyzerá skutočne futuristicky. A stavebné materiály boli rôzne. A nemusíte nevyhnutne myslieť na také veci, ako je textúra budovy, aj keď je to niečo, čo vidíme neustále, a máme tehly, drevo, maltu a betón. Všetci máme tieto rozdiely, ale sú pre nás normálne. Takže ak pôjdete niekam inam a naraz uvidíte rôzne materiály, je to naozaj zarážajúce. Je to rozdiel od všetkého, čo som kedy videl.
A v podstate majú 3D tlačiareň, ktorú používajú na stavbu. A je tu aj tento vzduchom tvrditeľný tekutý kľúčový kompozitný materiál, ktorý je mimoriadne odolný a má brilantný lesk. Takže je to veľmi zaujímavé. A leštia to. Takže v niektorých ohľadoch existovali veci, ktoré boli podobné, ale aj veľmi odlišné. Ako všetko som sa tomu prispôsobil. Po dvoch alebo troch mesiacoch to bolo normálne. Bol som úplne normalizovaný.
Emery: A aké sú najbližšie civilizácie, o ktorých viete, že sú najbližšie k Zemi?
Randy: Alpha Centauri, určite. Centauri sú veľmi vyspelá civilizácia.
Emery: Akí sú?
Randy: Opäť veľmi podobný ľudským bytostiam. Sú o niečo menší. Majú tmavé vlasy a akúsi olivovo sfarbenú alebo tmavšiu pokožku. A uši sú … neviem, ako ich opísať, pretože nie sú úplne rovnaké. Nie sú ostré, ale ani zaoblené zhora ako naše. Keby niekto išiel po ulici a boli mu odhalené uši, mysleli by ste si, že tento chlap má niečo s ušami v neporiadku. Ale nemohli by sme povedať, že nie sú ľudskí, pretože sú veľmi podobní.
Emery: Áno, sú to veľmi jemné efekty, ktoré môžete vidieť v chrupavke, hlavne u tých mimozemšťanov, ktorí sa líšia od nás a ktoré si všímam na uliciach.
Randy: Áno, stavím sa, že väčšina rozdielov teda nie je vonkajších.
Emery: Ktorá z dvoch civilizácií, ktoré ste spomenuli, je vyspelejšia?
Randy: No, musím povedať, že technologicky by to pravdepodobne boli Centauri, vzhľadom na dobu, odkedy mali vo vesmíre civilizáciu. Rozlišujem však medzi druhmi, s ktorými sa stretávame, máme také, ktoré často nazývame psionicky sa vyskytujúce alebo psionické druhy.
Ako suchozemskí ľudia sme psionicky sa rozvíjajúcim druhom, čo znamená, že sa z nás stáva úplne psionický druh v porovnaní s tými rozvinutejšími. Existujú ale niektoré druhy, ktoré majú veľmi nízku úroveň psionického vývoja. Nie je to až tak v ich DNA. Takže sú veľmi inteligentní, sú veľmi vyspelí. Ale jednoducho nemajú DNA na využitie týchto schopností duševného vývoja.
Centauri preto nie sú psionickými druhmi. Preto v tejto oblasti nemajú taký veľký rozvoj. Ale povedal by som, že ich strojárska technológia je o niečo pokročilejšia, takže Cassiopaeans majú viac psionických schopností.
A to im dáva ďalších dvesto rokov, aby technologicky dobehli Centaurov. Ale obaja sú tak technologicky vyspelí, že ak by niekto išiel na jedno z týchto miest, vyzeralo by to, akoby sme sa nachádzali vo veľmi, veľmi pokrokovom futuristickom svete našej dnešnej doby.
Emery: Ako to bolo na Alpha Centauri v porovnaní s Cassiopeiou?
Randy: Ach, je tu trochu viac ľudí. Cassiopaeans sú trochu rozptýlenejší. Nie sú tak nahusto. Nemajú tendenciu mať také vysoké budovy, kde sú všetci ľudia preplnení. Centauri sú o niečo viac osídlení, bývajú hustejšie osídlení.
Emery: Koľko aktívnych planét je v týchto systémoch, ktoré skrývajú život?
Randy: Pane bože. Uh …
Emery: Sú to obrovské systémy.
Randy: Áno, a som dosť neurčitý, keď to hovorím. Takže musím povedať, že keď hovoríte o systéme, ktorý má život, obvykle máte jednu z piatich planét alebo miesta, ktoré majú nejaký druh vyspelej civilizácie. Takže počet civilizácií je viac, ako si zvyčajne myslíme. Pretože často robíme tento výpočet tam, kde je možná jedna civilizácia podľa X počtu slnečných sústav. Spravidla to tak nefunguje. Civilizovali sme život na viac ako jednej planéte v našej sústave. A vo väčšine ostatných systémov je to medzi jednou a piatimi.
Emery: Ako sú na tom planéty v týchto civilizáciách?
Randy: Určite nájdeme veľa planét, ktoré napodobňujú prostredie podobné Zemi. Povedal by som, že zvyčajne existuje značné množstvo druhov a planét, ktoré dýchajú podobný vzduch, pijú vodu, jedia podobné jedlo. Je zrejmé, že s týmito druhmi obchodujeme najviac, pretože majú veci a my máme veci, o ktoré sa chceme deliť.
Existujú teda niektoré druhy, ktoré sa skutočne líšia od nás, s ktorými musíme obchodovať menej, pretože ich prostredie alebo potreby sa veľmi líšia od tých našich. Dáva teda zmysel, že obchodujeme s druhmi, ktoré sa nám viac podobajú.
Emery: Aké sú architektonické prvky niektorých z týchto civilizácií? A ako sú na tom so Zemou?
Randy: No, Centauri sú v skutočnosti veľmi podobní. Na Zemi máme tendenciu stavať budovy priamymi líniami, ako sú štvorce, obdĺžnikové betónové a oceľové budovy. Majú tendenciu robiť rovnaké veci. Majú tendenciu používať veľa betónu a zliatin na stavbu lineárnych štruktúr, štvorcov, obdĺžnikových budov s množstvom priamych línií.
Cassiopaeans milujú krivky. Je pravda, že nemusia nevyhnutne robiť svoje budovy zaoblenými, hoci majú veľmi zaoblené budovy a iné geometrické tvary, ale majú radi krivky. Nemusia mať nevyhnutne radi blok uprostred ulice. A opäť majú tendenciu používať tieto 3D tlačiarne s kompozitnou zmesou, ktorá tvrdne na vzduchu.
Takže by som povedal, že z hľadiska stavieb sa nám Centauri podobajú oveľa viac ako Cassiopaeans. Ale opäť je to veľmi, veľmi podobné. Ale povedal by som, že hlavným rozdielom medzi Centaurmi a Cassiopaeanmi sú lineárne krivky.
Emery: Sú hladiny kyslíka vhodné pre nás a pre nich?
Randy: Áno, veľmi podobné. Cassiopaeans majú mierne vyššiu hladinu kyslíka, len o niečo vyššiu. Vzduch je preto veľmi príjemný na dýchanie. Naozaj je dobrý pocit nadýchať sa čerstvého vzduchu.
Emery: A čo gravitácia?
Randy: Je to niečo okolo 1.2. Je to teda trochu ťažšie, ale nie veľa. Ak sa vydáte na dlhú prechádzku alebo niečo také, budete sa cítiť o niečo unavenejší, ako by ste boli tu. Ale 1.2 sa príliš nelíši. Ak skutočne necvičíte fyzicky, nevšimnete si to. Ale mierne vyššia hladina kyslíka to trochu vynahradzuje. Takže ste o niečo ťažší, o niečo viac vážite, ale máte viac kyslíka na oživenie svalov. Takže sa to vyrovnáva.
Emery: A tiež kultúra?
Randy: Aj tu je to veľmi podobné. Majú ekonomický systém. Majú politický systém. Ich infraštruktúra je elektrina, voda, kanalizácia … rovnako ako u nás. Voda musí odniekiaľ pochádzať. Odpad musí niekam ísť. Elektrina musí odniekiaľ pochádzať. Je to veľmi podobné tomu, čo máme tu na Zemi.
Na druhej strane sú ich elektrické systémy, rovnako ako ich elektrárne, oveľa ekologickejšie. Už nespaľujú uhlie ani fosílne palivá. Sledujú, ako spaľujeme fosílne palivá, a čudujú sa „čo robia?“ Zvyčajne používajú veľmi efektívne pokročilé systémy. Takže nulový bod, elektrónové pumpy, fúzna sila. Solárne… schopnosť v niektorých prípadoch, niektorých z týchto svetov koncentrovať slnečnú energiu v týchto skutočne výkonných reaktoroch, presahuje všetko, čo sme doteraz v slnečnej energii dokázali dosiahnuť.
Ale povedal by som, po tom, čo som videl niektoré z týchto vecí, že sme ešte ani nezačali škriabať povrch na hranici toho, čo môžeme získať zo slnečnej energie. Môžeme byť oveľa efektívnejší v získavaní energie zo slnka a jej následnom oveľa väčšom prerozdelení.
Emery: Absolútne. Nie sme absolútne presvedčení o účinnosti a efektívnosti solárneho panelu.
Randy: Och, tak.
Emery: Vieš to.
Randy: Áno, absolútne.
Emery: Takže je to, ako by ste to dokázali 1000-krát lepšie, nemôžete prekročiť určité percento … Presné číslo neviem, ale to je niečo smiešne. Pretože veľa ľudí si vyrobilo zväčšovacie okuliare z plexiskla a veci, ktoré im dali na tieto panely, aby ich zväčšili 10, 20, 100-krát. A boli odmietnutí zákonom o národnej bezpečnosti.
Randy: Áno, to je smiešne.
Emery: Povedzte mi o politickom systéme uplatňovanom na týchto dvoch planétach, ako to funguje?
Randy: Je zaujímavé, že dve civilizácie, o ktorých hovoríme, sú demokratické republiky. Preto majú zastupiteľské demokracie, kde majú zákonodarné orgány, ktoré ľudia vymenovali alebo zvolili za zástupcov svojich okresov. A schádzajú sa, aby si urovnali politické rozhodnutia a prijali nové zákony veľmi podobným spôsobom ako my.
Povedal by som, že je to o niečo menej sporné, ako nastavili svoj systém, na rozdiel od toho, čo máme práve teraz. Nerozumeli sme celkom tomu, že máme spolupracovať pre vzájomný prospech, namiesto toho, aby sme boli iba konkurencieschopní, nazvime to tak, ako to je, rozdiely v ľavicovej / pravicovej politike.
Emery: Čo ste si všimli na kultúre, umení a hudbe?
Randy: No, obe majú hudbu. Ale povedal by som, že Cassiopaeans sú oveľa umeleckejšií. A tak je ich hudba komplikovanejšia, jemnejšia. Majú umeleckú kultúru oveľa komplikovanejšiu a odlišnejšiu ako Centauri. Centauri nie sú bez umenia. Majú umenie, majú hudbu. Ak ich však chcete iba porovnať, Cassiopaeans majú oveľa bohatšie tvorivé porozumenie pre tvorivý proces, ako aj pre umenie a hudbu.
Emery: Aké je ich oblečenie?
Randy: Povedal by som, že skutočne jednoduché vzory. Trochu vrecovité, nemusia mať nevyhnutne skutočne priliehavé oblečenie, ktoré sa snaží zbystriť vašu postavu. Ale sú tu košele a nohavice, šaty.
Emery: Konkrétne farby alebo rôzne farby, ktoré ste videli, ktoré nie ste zvyknutí vidieť, ako napríklad dúhové farby?
Randy: To je na Cassiopaeans vlastne to fascinujúce. Majú tento zaujímavý vzťah medzi mestami, kde sa identifikujú farbou. Takže každé mesto má vlastne ako súčasť svojho motívu farebnú tému, v ktorej je väčšina budov vyrobená. Mesto, v ktorom som sa zdržiaval, bolo svojím spôsobom zeleno-modrá téma. Takže všetko bolo veľmi zelenkavo modré. Ľudia mali neustále zeleno-modrú farbu. Nebolo to celkom monochromatické, ale …
Emery: Je to celkom elegantné.
Randy: V skutočnosti je. A keď sa pozriete na celú panorámu týchto zelených a modrých podtónov, vyzerá to skutočne dobre. Hlavné mesto som mohol navštíviť raz, ich odtiene boli červené a oranžové. Takže všetko bolo červené, oranžové, žlté. Bolo skutočne zaujímavé vidieť túto špecifickosť a tento rozdiel súčasne. Boli teda veľmi hrdí na svoje farby … ak to dáva zmysel.
Emery: Takže ak ste na návšteve iného mesta, mali by ste si vziať zelený oblek do zeleného mesta a modrý oblek do modrého mesta?
Randy: Vlastne, iba ak by ste tam žili. Niekto, kto pochádza z iného mesta, kde sú farby zelené a modré, bude nosiť svoju zelenú a modrú farbu, pretože je hrdý na svoje mestské farby.
Emery: Pripomína mi to indiánske kmene.
Randy: Áno. Myslím si, že to skutočne pochádza z ich starého kmeňu. A to je niečo, čo zabudovali do svojej civilizácie ako spôsob … Myslím, že máme športové tímy, napríklad „Hej, som chlapík z Broncosu“ alebo „Som chlapík z baranov“. Takže sa s týmito farbami iba stotožnia, a to je ich tribalizmus. Nie však negatívne konkurenčným spôsobom. Mal som pocit, že im to naozaj vyhovuje. A to sú zdravé rozdiely. Ale taktiež budú vtipkovať jeden o druhom alebo vtipkovať o farbách niekoho iného.
Emery: Ako: „Hej, je zo žltého mesta! „
Randy: Ha ha ha ha !!! Áno presne. Alebo: „Možno by si mal mať na sebe červenú, ak to budeš robiť,“ čo je spôsob, ako si z niekoho urobiť srandu, porovnať ho s niekým z iného mesta alebo podobne. Ale hej, je to zaujímavé.
Zdieľať článok
Takéto podobné rozhovory som už niekde dávnejšie čítala … no stále mám taký divný pocit – totiž tak „plytko“ opisovať ich prostredie, jedlo, ovocie, domy, kultúru …… – totiž nič som sa poriadne nedozvedela, ako tam vlastne títo „ľudia“ žijú, čo jedia (majú jedno ovocie podobné banánu??????….) …. nejako tomu nedokážem uveriť …. veď sakra, tam musel toho toľko zaujímavého vidieť, tie rozdiely ….
Tak človek vždy keď sa stretne s niečím novým, tak je to preňho wow. Ale čím viac v tom behá, alebo to dokonca žije tak sa to stáva samozrejmým. Úžasným ale samozrejmým..
Pokud jsou o takový kus dál v technologiích, tak bych čekal, že mají volnou energii – my jsme v tomto mnohem zaostalejší, a přesto už to začíná prosakovat mezi lidi. Třeba tady:
youtu.be/dVE6ofG9d9c
nebo:
youtu.be/t6Ta_r9wT7k
Na začátku jsou reklamy ale to se dá přeskočit.
Ostatně takový vehementy jako Testatika nebo Avramenkova pumpa se probíraly na webu už v 90. letech. U nás například ve WM magazínu pana Wojnara. Pochybuji, že u nich potřebují centrální výrobnu elektřiny a rozvodnou soustavu. Pokud tedy tento popis je relevantní.
Je obrovské množstvo civilizácií a nie každý je rovnako vyspelí, my takisto tie tajné technológie máme vďaka iným vyspelým civilizáciam
Prosba na webmastera: do okna se zprávou nelze vkládat adresy a vůbec text přes Ctrl-V. Musí se to ručně opsat. Zároveň odkazy na jinou stránku nelze rychle zkopírovat přes Ctrl-C. Můžete se na to mrknout? Díky!
Pozriem sa na to 🙂