JD Vance necháva európskych technokratov bez dychu

17/02/2025 | Zo sveta

Týmto neuveriteľným prejavom, ktorý odhaľuje zbabelosť a korupciu, nehovoriac o diktátorskom pokušení nevolených európskych technokratov, viceprezident Vance ukázal, že veľká Amerika sa znovuzrodila a že všetci títo ľavicovo orientovaní ľudia budú musieť nasledovať toto hnutie.

Včerajšok bol dátumom, ktorý si treba poznačiť bielym kameňom v chaotickej histórii vzťahov medzi všemocnou Amerikou (mocnou, lebo slobodnou) a priemernosťou európskych vládcov, zaseknutých v istotách prameniacich z marxizmu a pripravených ponúknuť svoje obyvateľstvo ako potravu moslimským kolonizátorom, ak si dokážu udržať aspoň štipku moci. Veľký muž s prezidentskou hodnosťou porušil diplomatické pravidlá, aby v mene ľudu vyjadril všetko opovrhnutie, ktoré môže európska politika vzbudiť u stúpencov slobody podnikania, slobody zachovania vlastnej kultúry a slobody prejavu.

Európa na kolenách pred novou triumfujúcou Amerikou.

Tu je preklad celého jeho prejavu.

L’Jednou z vecí, o ktorých som chcel dnes hovoriť, sú, samozrejme, naše spoločné hodnoty. A viete, je skvelé byť späť v Nemecku. Ako ste už počuli, bol som tu minulý rok ako senátor Spojených štátov. Videl som sa s ministrom zahraničných vecí Davidom Lammym a žartoval som, že obaja sme mali minulý rok inú prácu ako teraz. Teraz však nastal čas, aby všetky naše krajiny, my všetci, ktorí sme mali to šťastie, že nám naše národy zverili politickú moc, sme ju múdro využili na zlepšenie ich života.

A chcem povedať, že počas môjho pobytu tu som mal to šťastie, že som za posledných 24 hodín strávil nejaký čas mimo múrov tejto konferencie, a veľmi na mňa zapôsobila pohostinnosť ľudí, samozrejme, aj keď sú stále v šoku zo včerajšieho hrozného útoku . Prvýkrát som do Mníchova prišiel so svojou manželkou, ktorá je tu dnes so mnou, na osobnú cestu. Vždy som mal rád mesto Mníchov a vždy som mal rád jeho obyvateľov.

Chcem len povedať, že sme veľmi dojatí a naše myšlienky a modlitby sú s Mníchovom a všetkými, ktorých sa dotkla škoda spôsobená tejto krásnej komunite. Myslíme na vás, modlíme sa za vás a určite vás budeme podporovať v nasledujúcich dňoch a týždňoch.

Zišli sme sa tu, samozrejme, aby sme diskutovali o bezpečnosti. A tým vo všeobecnosti myslíme hrozby pre našu vonkajšiu bezpečnosť. Vidím, že sa tu dnes zišlo mnoho najvyšších vojenských predstaviteľov. Ale hoci sa Trumpova administratíva veľmi obáva o európsku bezpečnosť a verí, že môžeme dosiahnuť rozumnú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou, a tiež sme presvedčení, že je dôležité, aby Európa v nasledujúcich rokoch podnikla významné kroky na zabezpečenie svojej vlastnej obrany, hrozbou, ktorá ma najviac znepokojuje v súvislosti s Európou, nie je Rusko, Čína ani žiadny iný vonkajší aktér.

To, čo ma znepokojuje, je vnútorná hrozba. Ústup Európy od niektorých jej najzákladnejších hodnôt: hodnôt, ktoré zdieľa so Spojenými štátmi americkými.

Zarazilo ma, že bývalý európsky komisár nedávno vystúpil v televízii a tešil sa, že rumunská vláda práve zrušila celé voľby. Varoval, že ak veci nepôjdu podľa plánu, to isté sa môže stať aj v Nemecku.

Tieto bezstarostné vyhlásenia sú pre americké uši šokujúce. Roky nám hovorili, že všetko, čo financujeme a podporujeme, sa deje v mene našich spoločných demokratických hodnôt. Všetko od našej politiky voči Ukrajine až po digitálnu cenzúru sa prezentuje ako obrana demokracie. Keď však vidíme, že európske súdy rušia voľby a vysokí úradníci sa vyhrážajú zrušením iných volieb, mali by sme si položiť otázku, či sa držíme dostatočne vysokých štandardov. A hovorím „my“, pretože v zásade verím, že sme v jednom tíme.

Musíme urobiť viac než len hovoriť o demokratických hodnotách. Musíme ich žiť.

Pre mnohých z vás v tejto miestnosti dnes studená vojna postavila obrancov demokracie proti oveľa tyranskejším silám na tomto kontinente. A zvážte, ktorá strana v tomto boji cenzurovala disent, zatvárala kostoly, rušila voľby. Boli to tí dobrí? Určite nie.

A vďaka Bohu, že studenú vojnu prehrali. Prehrali, pretože si nevážili a nerešpektovali všetky mimoriadne požehnania slobody, slobody prekvapovať, robiť chyby, vynaliezať, budovať. Ukázalo sa, že inováciu alebo kreativitu nemožno vynútiť, rovnako ako nemožno nútiť ľudí myslieť, cítiť alebo veriť. A my si myslíme, že tieto veci spolu určite súvisia. A žiaľ, keď sa dnes pozriem na Európu, nie je vždy jasné, čo sa stalo s niektorými víťazmi studenej vojny.

Pozriem sa do Bruselu, kde komisári Európskej komisie varovali občanov, že v čase občianskych nepokojov majú v úmysle vypínať sociálne médiá: vždy, keď si všimnú niečo, čo považujú za „nenávistný obsah“, alebo do tej istej krajiny, kde polícia v rámci „boja proti mizogýnii“ na internete vykonala razie proti občanom podozrivým z uverejňovania antifeministických komentárov na internete.

Obraciam sa na Švédsko, kde pred dvoma týždňami vláda odsúdila kresťanského aktivistu za účasť na pálení koránov, ktoré viedlo k vražde jeho priateľa. A ako sudca v jeho prípade mrazivo zdôraznil, švédske zákony, ktoré majú chrániť slobodu prejavu, v skutočnosti neposkytujú – citujem – „carte blanche“ robiť alebo hovoriť čokoľvek bez rizika urážky skupiny, ktorá toto presvedčenie zastáva.

A čo je možno najznepokojujúcejšie, obraciam sa na našich drahých priateľov v Spojenom kráľovstve, kde obmedzenie práv svedomia ohrozilo základné slobody najmä veriacich Britov. Len pred vyše dvoma rokmi britská vláda obvinila Adama Smitha Connera, 51-ročného fyzioterapeuta a vojenského veterána, z ohavného zločinu, keď sa tri minúty ticho modlil 50 metrov od potratovej kliniky, nikoho nevyrušoval ani nekomunikoval, len sa ticho modlil. Keď ho britskí strážcovia zákona zbadali a spýtali sa ho, za čo sa modlí, Adam jednoducho odpovedal, že sa modlí za svojho nenarodeného syna.

On a jeho priateľka pred rokmi podstúpili potrat. Policajtov to nedojalo. Adam bol uznaný vinným z porušenia nového vládneho zákona o nárazníkovej zóne, ktorý kriminalizuje tichú modlitbu a iné činnosti, ktoré by mohli ovplyvniť rozhodnutie človeka v okruhu 200 metrov od potratového centra. Bolo mu nariadené zaplatiť prokuratúre tisíce libier ako trovy konania.

Chcel by som povedať, že to bola náhoda, jedinečný a šialený príklad zle pripraveného zákona, ktorý bol prijatý proti jedinej osobe. Ale nie. V októbri minulého roka, len pred niekoľkými mesiacmi, začala škótska vláda rozosielať listy občanom, ktorých domy sa nachádzali v takzvaných zónach bezpečného prístupu, v ktorých ich varovala, že aj súkromná modlitba v ich dome môže byť porušením zákona.

Vláda, samozrejme, vyzvala čitateľov, aby nahlásili všetkých občanov podozrivých z myšlienkových zločinov v Británii a v celej Európe.

Obávam sa, že sloboda slova je na ústupe, a to v záujme humoru, priatelia, ale aj v záujme pravdy. Priznávam, že niekedy najhlasnejšie hlasy za cenzúru neprichádzajú z Európy, ale z mojej krajiny, kde sa predchádzajúca vláda vyhrážala spoločnostiam sociálnych médií a zastrašovala ich, aby cenzurovali to, čo nazývali dezinformáciami. Dezinformácie, ako napríklad myšlienku, že koronavírus pravdepodobne unikol z laboratória v Číne.

Naša vlastná vláda podporovala súkromné spoločnosti, aby umlčali ľudí, ktorí sa odvážili vysloviť to, čo sa ukázalo ako zjavná pravda.

Preto som sem dnes prišiel nielen s pripomienkou, ale aj s ponukou. A tak ako sa zdalo, že Bidenova administratíva sa zúfalo snaží umlčať ľudí, ktorí vyjadrujú svoje názory, Trumpova administratíva bude robiť presný opak a ja dúfam, že na tom môžeme spolupracovať.

Vo Washingtone je nový šerif.

A pod vedením Donalda Trumpa môžeme nesúhlasiť s vašimi názormi, ale budeme bojovať za to, aby sme bránili vaše právo vyjadriť sa na verejnom priestranstve. Súhlasíte alebo nesúhlasíte? Teraz sme, samozrejme, v bode, keď sa veci dostali tak ďaleko, že Rumunsko v decembri minulého roka jednoducho zrušilo výsledky prezidentských volieb na základe nejasných podozrení spravodajskej služby a obrovského tlaku svojich kontinentálnych susedov.

Ako som pochopil, argumentom bolo, že rumunské voľby boli ovplyvnené ruskými dezinformáciami. Chcel by som však požiadať svojich európskych priateľov, aby ustúpili. Možno si myslíte, že nie je správne, aby Rusko kupovalo reklamy na sociálnych sieťach s cieľom ovplyvniť vaše voľby. My si to určite myslíme. Možno to dokonca odsudzujete na svetovej scéne. Ale ak vašu demokraciu dokáže zničiť niekoľko stotisíc dolárov digitálnej reklamy z cudzej krajiny, potom na začiatku nebola veľmi silná.

Dobrou správou je, že si myslím, že vaše demokracie sú oveľa menej krehké, ako sa mnohí ľudia obávajú.

Veriť v demokraciu znamená pochopiť, že každý z našich občanov má múdrosť a hlas.

A ja skutočne verím, že keď našim občanom umožníme vyjadriť svoj názor, ešte viac ich posilníme. Čo nás, samozrejme, privádza späť do Mníchova, kde organizátori práve tejto konferencie zakázali účasť na týchto rozhovoroch zákonodarcom zastupujúcim populistické ľavicové a pravicové strany.

Opäť platí, že nemusíme súhlasiť so všetkým alebo so všetkým, čo ľudia hovoria. Ale keď politickí lídri predstavujú významnú voličskú skupinu, je našou povinnosťou aspoň s nimi viesť dialóg.

Ale mnohým z nás na druhej strane Atlantiku to čoraz viac pripomína staré, zakorenené záujmy, ktoré sa skrývajú za škaredými slovami z čias Sovietskeho zväzu, ako sú „dezinformácia“ a „dezinformácia“, a ktorým sa jednoducho nepáči, že by niekto s iným názorom mohol vyjadriť iný názor alebo, nedajbože, hlasovať inak, či ešte horšie, vyhrať voľby.

Toto je bezpečnostná konferencia a som si istý, že ste sem všetci prišli pripravení hovoriť o tom, ako presne plánujete v nasledujúcich rokoch zvýšiť výdavky na obranu v súlade s novým cieľom. A to je skvelé, pretože ako prezident Trump jasne povedal, je presvedčený, že naši európski priatelia musia zohrávať väčšiu úlohu v budúcnosti tohto kontinentu. Nemyslíme si, že máte na mysli pojem „rozdelenie bremena“, ale myslíme si, že je dôležité, aby Európania v rámci spoločnej aliancie prevzali záťaž, zatiaľ čo Amerika sa sústredí na tie časti sveta, ktoré sú vo veľkom nebezpečenstve.

Dovoľte mi však, aby som sa vás tiež opýtal, ako chcete začať uvažovať o rozpočtových otázkach, ak v prvom rade nevieme, čo budeme brániť? Počas mojich rozhovorov som už počul veľa a mal som veľa, veľa zaujímavých rozhovorov s mnohými ľuďmi, ktorí sa tu v tejto miestnosti zišli. Počul som veľa o tom, čo potrebujete na svoju obranu, a to je, samozrejme, dôležité. Čo sa mi však zdalo trochu menej jasné, a určite aj mnohým európskym občanom, je to, prečo sa vlastne bránime.

Aká je pozitívna vízia, ktorá je hnacím motorom tohto spoločného bezpečnostného paktu, ktorý všetci považujeme za taký dôležitý?

Som hlboko presvedčený, že neexistuje bezpečnosť, ak sa bojíte hlasov, názorov a svedomia, ktorými sa riadia vaši vlastní ľudia.

Európa čelí mnohým výzvam. Ale kríza, ktorej tento kontinent práve teraz čelí, kríza, ktorej podľa mňa čelíme všetci spoločne, je krízou, ktorú sme si sami spôsobili. Ak sa bojíte vlastných voličov, Amerika pre vás nemôže nič urobiť. A mimochodom, vy nemôžete urobiť nič pre americký ľud, ktorý ma zvolil a ktorý zvolil prezidenta Trumpa. Na to, aby ste v nasledujúcich rokoch dosiahli čokoľvek významné, potrebujete demokratické mandáty.

To sme sa ešte nenaučili, že úzke mandáty prinášajú nestabilné výsledky?

Ale je toľko užitočných vecí, ktoré sa dajú dosiahnuť s takým demokratickým mandátom, ktorý podľa mňa vznikne, ak budete viac načúvať hlasom vašich občanov. Ak sa chcete tešiť z konkurencieschopných ekonomík, ak sa chcete tešiť z cenovo dostupnej energie a bezpečných dodávateľských reťazcov, potom potrebujete mandáty na vládnutie, pretože na to, aby ste sa mohli tešiť zo všetkých týchto vecí, musíte robiť ťažké rozhodnutia.

A my to, samozrejme, veľmi dobre vieme. V Amerike nemôžete získať demokratický mandát cenzurovaním svojich oponentov alebo ich zatváraním do väzenia. Či už ide o vodcu opozície, pokornú kresťanskú ženu, ktorá sa doma modlí, alebo novinára, ktorý sa snaží informovať o správach. Mandát nezískate ani tým, že budete ignorovať svojich hlavných voličov v otázkach, ako napríklad kto môže byť súčasťou našej spoločnej spoločnosti.

A zo všetkých naliehavých výziev, ktorým čelia krajiny tu zastúpené, nie je podľa mňa žiadna naliehavejšia ako masová migrácia.

V súčasnosti takmer každý piaty človek žijúci v tejto krajine pochádza zo zahraničia. To je samozrejme historický rekord. Mimochodom, podobný počet je aj v Spojených štátoch, čo je tiež historický rekord. Len v rokoch 2021 až 2022 sa počet prisťahovalcov prichádzajúcich do EÚ z tretích krajín zdvojnásobil. A odvtedy sa, samozrejme, opäť zvýšil.

A situáciu poznáme. Nezhmotnila sa vo vákuu. Je výsledkom série vedomých rozhodnutí, ktoré politici na celom kontinente a ďalší na celom svete prijali v priebehu desiatich rokov. Hrůzy týchto rozhodnutí sme videli včera práve v tomto meste. A samozrejme, nemôžem o tom hovoriť bez toho, aby som nemyslel na hrozné obete, ktoré videli zničený krásny zimný deň v Mníchove. Naše myšlienky a modlitby sú a budú s nimi. Ale prečo sa to stalo?

Je to strašný príbeh, ktorý sme však v Európe a, žiaľ, aj v Spojených štátoch počuli až príliš často. Žiadateľ o azyl, často dvadsaťročný mladý muž, ktorého už polícia pozná, vrazil autom do davu a rozbil komunitu. Jednota.

Koľkokrát musíme utrpieť tieto hrozné neúspechy, kým zmeníme smer a dáme našej spoločnej civilizácii nový smer?

Žiadny volič na tomto kontinente nešiel k voľbám, aby otvoril bránu miliónom nekontrolovaných prisťahovalcov.

Ale viete, za čo hlasovali? V Anglicku hlasovali za brexit. A či už s ním súhlasia alebo nie, hlasovali zaň. A čoraz častejšie v celej Európe hlasujú za politických lídrov, ktorí sľubujú ukončenie nekontrolovaného prisťahovalectva. Náhodou zdieľam mnohé z týchto obáv, ale nemusíte so mnou súhlasiť.

Len si myslím, že ľuďom záleží na ich domovoch. Záleží im na ich snoch. Záleží im na ich bezpečnosti a schopnosti zabezpečiť seba a svoje deti.

A sú inteligentní. Myslím si, že to je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré som sa počas svojho krátkeho pôsobenia v politike naučil.

Na rozdiel od toho, čo možno počujete pár kopcov od Davosu, občania všetkých našich krajín sa vo všeobecnosti nepovažujú za vzdelané zvieratá alebo vymeniteľné kolieska v globálnej ekonomike.

A nie je prekvapujúce, že nechcú, aby ich lídri strkali alebo bezohľadne ignorovali. A úlohou demokracie je rozhodovať o týchto dôležitých otázkach pri volebných urnách.

Prijmite to, čo vám vaši ľudia hovoria, aj keď je to prekvapujúce, aj keď s tým nesúhlasíte.

Som presvedčený, že odmietanie ľudí, odmietanie ich obáv, alebo ešte horšie, zatváranie médií, prerušovanie volieb alebo vylučovanie ľudí z politického procesu nič nechráni. V skutočnosti je to najistejší spôsob, ako zničiť demokraciu.

Hovoriť a vyjadrovať svoje názory nie je zasahovanie do volieb. Dokonca aj keď názory vyjadrujú ľudia mimo vašej krajiny a dokonca aj keď sú títo ľudia veľmi vplyvní – a verte mi, hovorím to so všetkou dávkou humoru – ak americká demokracia dokáže prežiť desať rokov buzerácie Grety Thunbergovej, vy dokážete prežiť niekoľko mesiacov Elona Muska.

Čo však žiadna demokracia, americká, nemecká ani európska, nepreženie, je hovoriť miliónom voličov, že ich myšlienky a obavy, ich túžby, ich volanie o pomoc sú neplatné alebo nehodné zohľadnenia.

Demokracia je založená na posvätnej zásade, že hlas ľudu sa počíta. Tu nie je miesto pre firewally. Buď sa za tento princíp postavíte, alebo nie. Európania, ľudia majú hlas. Európski lídri majú na výber. A ja pevne verím, že sa nemusíme báť budúcnosti.

Prijmite to, čo vám vaši ľudia hovoria, aj keď je to prekvapujúce, aj keď s tým nesúhlasíte. A ak to urobíte, môžete čeliť budúcnosti s istotou a dôverou, pretože viete, že národ stojí pri vás všetkých. A v tom je podľa mňa veľké čaro demokracie. Nie je to v týchto kamenných budovách ani v týchto prepychových hoteloch. Nie je ani v tých veľkých inštitúciách, ktoré sme spoločne vybudovali ako spoločná spoločnosť.

Veriť v demokraciu znamená pochopiť, že každý z našich občanov má múdrosť a má hlas. A ak odmietneme počúvať tento hlas, aj naše najúspešnejšie boje vyjdú nazmar. Ako raz povedal pápež Ján Pavol II, ktorý je podľa môjho názoru jedným z najväčších obhajcov demokracie na tomto kontinente alebo kdekoľvek inde: „Nebojte sa.“

Nesmieme sa báť našich ľudí, ani keď vyjadrujú názory, ktoré nie sú v súlade s ich vodcami. Ďakujem vám všetkým. Prajem vám veľa šťastia. Nech vám Boh žehná.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest


0 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
cs CS sk SK