Fašistické korene CIA (2)

27/06/2021 | Tajné

2. ČASŤ

Skutočný príbeh vzniku studenej vojny

V knihe L. Fletchera Proutyho “CIA, Vietnam a sprisahanie s cieľom zavraždiť Johna F. Kennedyho” opisuje, ako v septembri 1944, keď slúžil ako kapitán v letectve Spojených štátov. Spojených štátov a bol dislokovaný v Káhire, bol požiadaný, aby ukradol údajne 750 zajatcov amerického letectva, ktorí boli zastrelení na Balkáne počas náletov na ropné polia v Ploesti . Tieto informácie vychádzali z jeho stretnutia s britskými spravodajskými dôstojníkmi, ktorí boli informovaní ich tajnou spravodajskou službou a OSS.

Prouty píše:

“Prileteli sme do Sýrie, stretli sme sa s nákladným vlakom z Bukurešti, naložili zajatcov do nášho lietadla a začali letieť späť do Káhiry. Medzi 750 americkými vojnovými zajatcami bolo možno sto agentov nacistickej rozviedky, ako aj desiatky sympatizujúcich nacistických agentov z Balkánu. Tí sa v tomto náklade OSS ukrývali, aby sa nedostali do blízkosti sovietskej armády, ktorá 1. septembra vstúpila do Rumunska.

Táto operácia zo septembra 1944 bola prvou veľkou pronemeckou a protisovietskou aktivitou svojho druhu počas studenej vojny. S pomocou OSS rýchlo nasledovali mnohé ďalšie, vrátane úteku a starostlivo naplánovaného úteku generála Reinharta Gehlena, šéfa spravodajskej služby nemeckej armády, do Washingtonu 20. septembra 1945. “

V knihe Prouty vysvetľuje, ako ešte pred kapituláciou Nemecka a Japonska bolo počuť prvé mrmlanie o studenej vojne a že toto mrmlanie pochádzalo najmä od Franka Wisnera v Bukurešti a Allena W. Dullesa v Zürichu, ktorí boli silnými zástancami myšlienky, že nastal čas spojiť niektoré nacistické mocenské centrá s cieľom oddeliť Západnú alianciu od Sovietskeho zväzu.

Prouty píše: ,,V súčasnosti je v Európe veľmi veľa krajín, ktoré sa snažili o dosiahnutie cieľov v oblasti bezpečnosti:

Práve táto tajná frakcia v rámci OSS v koordinácii s podobnou frakciou britskej spravodajskej služby a jej politika podnietili vybraných nacistov, aby navrhli rozdelenie “koncepcie železnej opony” s cieľom vraziť klin do spojenectva so Sovietskym zväzom už v roku 1944 – aby si zachránili krk, aby zachránili určité mocenské centrá a ich bohatstvo a aby vzbudili odpor voči Rusom, a to aj v čase ich najväčšieho vojenského triumfu. “

Verzia “oficiálneho príbehu” označila Britov za prvých, ktorí rozpoznali “komunistickú hrozbu” vo východnej Európe, a že to bol Winston Churchill, kto vymyslel slovné spojenie “železná opona”, keď hovoril o akciách. krajín komunistického bloku vo východnej Európe, a že tak urobil po skončení druhej svetovej vojny.

Churchill však nebol autorom tohto slovného spojenia ani myšlienky železnej opony.

Tesne pred koncom druhej svetovej vojny v Európe nemecký minister zahraničných vecí gróf Lutz Schwerin von Krosigk predniesol v Berlíne prejav, o ktorom 3. mája 1945 informovali londýnske Times, a v ktorom použil nacistické propagandistické slovné spojenie “železná opona”, ktoré mal Churchill použiť v presne rovnakom kontexte o necelý rok neskôr.

Po tomto nemeckom prejave, len tri dni po nemeckej kapitulácii, Churchill napísal Trumanovi list, v ktorom vyjadril svoje obavy o budúcnosť Európy a uviedol, že padla “železná opona”.

V dňoch 4. a 5. marca 1946 cestovali Truman a Churchill z Washingtonu do Missouri, kde na Westminster College vo Fultone Churchill vyslovil tieto historické riadky: “Od Štetína na Balte po Terst na Jadrane sa na kontinente rozprestiera železná opona.

Dôsledky tejto udalosti sú obrovské. Nielenže ukazuje skutočný pôvod zdroja, ktorý vytruboval údajnú hrozbu studenej vojny prichádzajúcu z východnej Európy, nacistického nepriateľa Spojencov, keď ešte prebiehala druhá svetová vojna, ale tiež zdôrazňuje osvetliť skutočnosť, že ani nie mesiac po Rooseveltovej smrti bola Veľká stratégia prijatá. V povojnovom svete by sa už neočakávala rovnováha štyroch mocností (USA, Rusko, Veľká Británia a Čína), ale skôr železná opona, pričom viac ako polovica sveta by bola pokrytá tieňom.

Partnermi tejto novej svetovej mocenskej štruktúry mali byť Spojené štáty, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko a Japonsko, traja víťazi druhej svetovej vojny a dvaja porazení. Nezáležalo na tom, že Rusko a Čína chvíľu predtým bojovali a umierali po boku Spojencov. Po vyhlásení nezávislosti Ho Či Minom 2. septembra 1945 vstúpili Francúzi do Vietnamu niekoľko týždňov po skončení druhej svetovej vojny a Spojené štáty sa k nim pripojili niekoľko mesiacov po Churchillovom prejave na železnej opone. Takže len niečo vyše roka po jednej z najkrvavejších vojen v dejinách Francúzi a Američania rozpútali to, čo malo byť desaťročia trvajúcou vojnou v Indočíne, a to všetko v mene “slobody” proti údajnej komunistickej hrozbe.

Prouty píše:

“Hneď ako sa ostrov Okinawa stal miestom štartu [plánovanej americkej invázie do Japonska], začali sa na ňom hromadiť zásoby a vybavenie pre invázne sily v počte najmenej pol milióna mužov vo výške pätnásť až dvadsať metrov. Potom, keď Japonsko predčasne kapitulovalo, sa táto masívna invázia neuskutočnila a použitie týchto obrovských zásob vojenského vybavenia bolo zbytočné. Takmer okamžite začali do prístavu Naha na Okinawe prichádzať transportné lode amerického námorníctva. Tento obrovský náklad vojnového materiálu bol preložený na tieto lode. V tom čase som bol na Okinawe a počas jednej aktivity v prístave som sa opýtal kapitána prístavu, či sa všetok tento nový materiál vracia do Spojených štátov.

Jeho odpoveď bola priama a prekvapujúca: “Sakra, nie! Už ho nikdy neuvidia. Polovica tohto materiálu, ktorý stačí na vybavenie a podporu najmenej 150 000 mužov, ide do Kórey a druhá polovica do Indočíny. ”

Krstný otec CIA

“A spoznáte pravdu a pravda vás oslobodí.” – Nápis, ktorý si Allen Dulles vybral do vestibulu Johnovho sídla CIA

Dňa 20. septembra 1945 prezident Truman rozpustil OSS, niekoľko týždňov po oficiálnom ukončení druhej svetovej vojny. Bolo to správne vzhľadom na to, že OSS nikdy nebola určená na existenciu mimo vojnového obdobia a prezident Roosevelt by urobil to isté, keby 12. apríla 1945 nezomrel. Truman bol však veľmi naivný, keď si myslel, že stačí kus papiera. Truman nerozumel ani frakčnému boju medzi Rooseveltovými vlastencami, ktorí skutočne chceli poraziť fašizmus, a tými, ktorí si mysleli, že ide stále o vojnu so Sovietskym zväzom, a ktorí boli dokonca ochotní spolupracovať so “starými” fašistami, aby tento cieľ dosiahli. Truman vnímal OSS ako homogénny subjekt. Nechápal intenzívne boje, ktoré prebiehali vo vnútri americkej vlády a spravodajskej komunity o budúcnosť krajiny.

Existovala Rooseveltova OSS a existovala podzemná OSS Allena Dullesa.

Krátko na to, 18. septembra 1945, bola založená CIA a Truman to bude vnímať ako najväčšie sklamanie svojho prezidentovania. Truman netušil, čo sa v zákulisí deje, vtedy to ešte nevedel, ale čiastočne sa to mal dozvedieť. Rozpustenie OSS, ktoré zbavilo Williama J. Donovana ako šéfa americkej spravodajskej služby kontroly, otvorilo dvere pirátom. Vlastenci FDR boli očistení, vrátane samotného Williama J. Donovana, ktorému Truman odmietol post riaditeľa CIA. Namiesto toho ho Truman nerozumne poveril vedením výboru, ktorý mal preskúmať požiarne služby v krajine.

V apríli 1947 požiadal senátny výbor pre ozbrojené služby Allena Dullesa, aby predstavil svoje predstavy o silnej a centralizovanej spravodajskej agentúre. Jeho memorandum pomôže formovať legislatívu, na základe ktorej neskôr v tomto roku vznikne CIA. Dulles, nespokojný s “plachosťou” novej CIA, zorganizoval správu Dullesovho, Jacksonovho a Correovho výboru, nad ktorou Dulles, samozrejme, rýchlo prevzal kontrolu, ktorá svoje veľmi kritické hodnotenie CIA uzavrela požiadavkou, aby Agentúra bola pripravená v podstate začať vojnu so Sovietskym zväzom. CIA, vyhlásila, že “má povinnosť konať”. Agentúra “dostala zo zákona široké právomoci”. Nastal čas naplno využiť túto veľkorysú právomoc, naliehal výbor, teda Dulles.

Dulles, netrpezlivý z pomalosti CIA pri rozpútavaní chaosu vo svete, vytvoril v roku 1949 novú spravodajskú zložku s názvom Úrad pre koordináciu politiky. Na čelo OPC bol vymenovaný Frank Wisner (ktorý pracoval ako právnik na Wall Street pre advokátsku kanceláriu Carter, Ledyard & Milburn a bol bývalým príslušníkom OSS, zrejme z Dullesovej pobočky) a rýchlo priviedol útvar k čiernemu umeniu špionáže, vrátane sabotáží, podvratných akcií a atentátov. Do roku 1952 OPC prevádzkovala štyridsaťsedem zahraničných staníc a jej personál tvorilo takmer tritisíc zamestnancov spolu s ďalšími tritisíc nezávislými dodávateľmi v teréne.
Dulles a Wisner v podstate riadili svoju vlastnú súkromnú špionážnu agentúru. OPC bola riadená s malým vládnym dohľadom a malými morálnymi obmedzeniami. Väčšinu regrútov agentúry tvorili “starí” nacisti.

Dulles a Wisner viedli nemilosrdnú vojnu so sovietskym blokom bez akéhokoľvek vládneho dohľadu.

Ako spomenul Prouty, pochybná evakuácia nacistov ukrytých medzi vojnovými zajatcami mala byť prvou z dlhej série, vrátane evakuácie generála Reinharta Gehlena, šéfa spravodajskej služby nemeckej armády, do Washingtonu 20. septembra 1945. Väčšinu spravodajských informácií, ktoré Gehlenovi muži zhromaždili, získali od obrovského počtu sovietskych vojnových zajatcov – ktorých boli nakoniec štyri milióny – ktorí sa dostali pod nacistickú kontrolu. Gehlenova vznešená povesť spravodajského mága pramení z rozsiahleho používania mučenia v jeho organizácii.

Gehlen pochopil, že americko-sovietske spojenectvo sa nevyhnutne rozpadne (pri dostatočnom počte sabotáží), čo ponúkne príležitosť pre prežitie aspoň niektorých zložiek nacistickej hierarchie spojením síl so Západom proti Moskve. Podarilo sa mu presvedčiť Američanov, že jeho spravodajské informácie o Sovietskom zväze sú nevyhnutné, že ak chcú Američania vyhrať vojnu proti Rusom, mali by s ním spolupracovať a chrániť ho. Preto namiesto toho, aby bol Gehlen a jeho vysokí zástupcovia vydaní Sovietom ako vojnoví zločinci, ako to požadovala Moskva, boli naložení na vojenskú transportnú loď, aby sa vrátili do Nemecka!

Je neuveriteľné, že Gehlenov špionážny tím zriadili americké vojenské úrady v komplexe v obci Pullach neďaleko Mníchova bez dozoru, kde mu umožnili splniť si svoj sen o prebudovaní “Hitlerovej vojenskej spravodajskej štruktúry v rámci systému národnej bezpečnosti USA. Vďaka štedrej podpore vlády USA Gehlenova organizácia – ako sa nazývala – v Pullachu prekvitala a stala sa hlavnou spravodajskou agentúrou západného Nemecka. A nikoho by nemalo prekvapiť, že do nej boli zapojení ” starí” príslušníci SS a gestapa , vrátane doktora Franza Sixa. Sixa neskôr zatkli agenti kontrarozviedky americkej armády. Six, odsúdený za vojnové zločiny, si vo väzení odsedel len štyri roky a niekoľko týždňov po prepustení sa vrátil do práce v Gehlenovom ústredí v Pullachu!

Pre tých, ktorí mohli počas vojny veriť, že Rusi sú ich skutočnými nepriateľmi (napriek tomu, že v bojoch zomierali za tie isté ciele ako Američania po miliónoch), to nebola ťažká pilulka na prehltnutie, avšak došlo k komplikácii. Mnohí členovia CIA sa vehementne stavali proti akémukoľvek spojeniu so “starými” nacistami, vrátane admirála Roscoe Hillenkoettera, prvého riaditeľa CIA, ktorý v roku 1947 dôrazne vyzval prezidenta Trumana, aby “zlikvidoval” l Gehlenovu operáciu.

Nie je presne jasné, čo tomu zabránilo, ale stačí povedať, že Gehlen mal vo Washingtone veľmi silnú podporu, a to aj v rámci národnej bezpečnosti s hlavnou podporou Dullesovej frakcie. Walter Bedell-Smith, ktorý napriek príchodu Allena Dullesa a jeho vymenovaniu za zástupcu nahradil Hillenkoettera vo funkcii riaditeľa CIA, mal voči nemu silnú averziu. Keď sa Smith pripravoval na odstúpenie, niekoľko týždňov po Eisenhowerovej inaugurácii, Smith informoval Eisenhowera, že by nebolo múdre poveriť Allena vedením agentúry.

Eisenhower bude hlboko ľutovať, že túto dobrú radu neuposlúchol. Po víťazstve Eisenhowera Nixona, ktoré bolo vyvrcholením dlhoročného vytvárania politiky republikánskymi mocenskými maklérmi na Wall Street, sa novými šéfmi ministerstva zahraničných vecí a CIA nestal nikto iný ako Foster, respektíve Allen Dulles; a títo dvaja mali naďalej viesť globálne operácie najmocnejšej krajiny sveta. Z tohto dôvodu sa prezidentské voľby v roku 1952 zapísali do histórie ako triumf “vládnucej elity”.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
polarexplorer
polarexplorer
2 years ago

Ďakujem.