Fašistické korene CIA (1)

26/06/2021 | Tajné

V roku 1998 začala Medziagentúrna pracovná skupina (Interagency Task Force – IWG) pre nacistické vojnové zločiny a archívy japonskej cisárskej vlády na žiadosť Kongresu s najväčším odtajňovacím úsilím na jednu tému v histórii. Výsledkom bolo sprístupnenie viac ako 8,5 milióna strán dokumentov verejnosti na základe zákona o zverejnení nacistických vojnových zločinov (PL 105-246) a zákona o zverejnení cisárskej japonskej vlády (PL 106-567). Tieto záznamy zahŕňajú operatívne záznamy z Úradu strategických služieb (OSS), CIA, FBI a armádnej spravodajskej služby. IWG v rokoch 1999 až 2007 uverejnila tri správy pre Kongres.

Tieto informácie vrhajú dôležité svetlo a potvrdzujú jedno z najlepšie strážených tajomstiev studenej vojny – využívanie rozsiahlej nacistickej špionážnej skupiny CIA na vedenie tajnej kampane proti Sovietskemu zväzu. Táto kampaň proti Sovietskemu zväzu, ktorá sa začala ešte počas druhej svetovej vojny, bola základom tolerancie Washingtonu voči porušovaniu občianskych práv a ďalším zločinným činom v mene antikomunizmu, ako to dokazujú aktivity mccarthyovcov a COINTELPRO.

Týmto osudovým rozhodnutím získala CIA nielen úplnú slobodu na vykonávanie protidemokratických zásahov vo svete, ale aj protidemokratických zásahov vo svojej krajine, ktoré pokračujú dodnes. S objavením sa nejasného pôvodu studenej vojny to vyvoláva otázky: “Kto dnes riadi zahraničnú politiku a spravodajské služby USA? Je možné takúto opozíciu ospravedlniť? A v akom záujme slúžil a naďalej slúži vznik studenej vojny?

Allen Dulles, dvojitý agent, ktorý vytvoril americké spravodajské impérium

Allen Dulles sa narodil 7. apríla 1893 vo Watertowne v štáte New York. V roku 1916 ukončil štúdium politiky na Princetone a v tom istom roku nastúpil do diplomatických služieb. Dulles bol spolu s ostatnými zamestnancami veľvyslanectva preložený do Bernu vo Švajčiarsku krátko pred vstupom Spojených štátov do prvej svetovej vojny. V rokoch 1922 až 1926 bol päť rokov vedúcim blízkovýchodného oddelenia ministerstva zahraničných vecí.

V roku 1926 získal právnický titul na Právnickej fakulte Univerzity Georgea Washingtona a pracoval v Sullivan & Cromwell, najmocnejšej obchodno-právnej firme v krajine, kde bol partnerom jeho starší brat (o päť rokov starší) John Foster Dulles. Zaujímavé je, že Allen sa dostal do advokátskej komory až v roku 1928, dva roky po nástupe do advokátskej kancelárie, čo mu zrejme nebránilo v tom, aby v roku 1927 strávil šesť mesiacov v Ženeve ako “právny poradca” Konferencie o námornom zbrojení.

V roku 1927 sa stal riaditeľom Rady pre zahraničné vzťahy CFR (ktorej zloženie významných podnikateľov a politikov zohralo kľúčovú úlohu pri formovaní vznikajúceho konsenzu o studenej vojne), prvým novým riaditeľom od založenia Rady v roku 1921. Rýchlo sa spriatelil so svojím kolegom z Princetonu Hamiltonom Fishom Armstrongom, redaktorom časopisu Rady, Foreign Affairs. Spolu napísali dve knihy: Môžeme byť neutrálni? (1936) a Môže Amerika zostať neutrálnal? (1939). Allen bol tajomníkom CFR v rokoch 1933 až 1944 a prezidentom v rokoch 1946 až 1950. Treba poznamenať, že Rada pre zahraničné vzťahy CFR je americkou pobočkou Kráľovského inštitútu pre medzinárodné záležitosti (alias Chatham House) so sídlom v Londýne v Anglicku. Treba tiež poznamenať, že samotný Chatham House bol založený Hnutím okrúhleho stola ako súčasť programu Versaillskej zmluvy v roku 1919.

V roku 1935 sa Allen Dulles stal partnerom v spoločnosti Sullivan & Cromwell, ktorá bola centrom zložitej medzinárodnej siete bánk, investičných firiem a priemyselných konglomerátov, ktoré pomáhali obnoviť Nemecko po prvej svetovej vojne. Po prevzatí moci Hitlerom v 30. rokoch minulého storočia John Foster Dulles naďalej zastupoval nemecké kartely, ako napríklad IG Farben , napriek ich začleneniu do rastúcej nacistickej vojnovej mašinérie a pomáhal im zabezpečiť prístup k hlavným vojnovým materiálom.

Hoci berlínska kancelária Sullivan & Cromwell (ktorej právnici boli nútení podpisovať svoju korešpondenciu “Heil Hitler”) bola v roku 1935 zatvorená, bratia naďalej obchodovali s nacistickou finančnou a priemyselnou sieťou; napríklad Allen Dulles sa stal členom predstavenstva J. Henry Schroder Bank, americkej dcérskej spoločnosti londýnskej banky, ktorú časopis Time v roku 1939 kvalifikoval ako “ekonomického podporovateľa osi Rím – Berlín”. Bratia Dullesovci, najmä Allen, úzko spolupracovali s Thomasom McKittrickom , starým priateľom z Wall Street, ktorý bol predsedom Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS). Päť jej riaditeľov bolo neskôr obvinených z vojnových zločinov, vrátane Hermanna Schmitza, jedného z mnohých Dullesových právnych klientov zapojených do BIS.

Schmitz bol generálnym riaditeľom chemického konglomerátu IG Farben, ktorý sa preslávil výrobou Cyklónu B, plynu používaného v Hitlerových táboroch smrti a intenzívnym využívaním otrockej práce počas vojny.

David Talbot vo svojej knihe Diablova šachovnica píše:

“Tajná BIS sa stala kľúčovým finančným partnerom nacistov. Emil Puhl – viceprezident Hitlerovej Ríšskej banky a blízky spolupracovník McKittricka – raz nazval BIS jedinou ‘zahraničnou pobočkou’ Ríšskej banky. BIS vyprala stovky miliónov dolárov v nacistickom zlate ulúpenom zo štátnych pokladníc okupovaných krajín. “

Banka pre medzinárodné zúčtovanie sídli vo Švajčiarsku, práve v regióne, kde mal počas prvej a druhej svetovej vojny pracovať Allen Dulles.

Úrad strategických služieb (Office of Strategic Services – OSS) bol založený 13. júna 1942 ako vojnová spravodajská agentúra počas druhej svetovej vojny. Ide o rozhodnutie prezidenta Franklina Roosevelta. Na vybudovanie agentúry si Roosevelt vybral Williama J. Donovana a agentúra bola vytvorená špeciálne na uspokojenie potrieb tajnej komunikácie, dekódovania a špionáže potrebných pre vojnovú stratégiu; zachytenie nepriateľských spravodajských informácií a identifikáciu tých, ktoré koordinujú svoju činnosť s nacistickým Nemeckom a Japonskom. OSS bola prvou svojho druhu, nič také predtým v Spojených štátoch neexistovalo, Roosevelt pochopil, že takáto agentúra má obrovskú moc na zneužitie v nesprávnych rukách a že nikdy nemožno pripustiť, aby pokračovala, keď bude vojna proti fašizmu. Bola vyslúžená.

Allen Dulles bol do OSS povolaný už na začiatku. A 12. novembra 1942 bol rýchlo premiestnený do Bernu vo Švajčiarsku, kde žil na Herrengasse 23 počas celej druhej svetovej vojny. Ak vieme, akú pochybnú úlohu zohrávalo Švajčiarsko počas celej druhej svetovej vojny svojou úzkou podporou nacistickej veci a ako sa na tom všetkom podieľal Allen Dulles, mali by sme sa v tejto chvíli oprávnene pýtať, na čo mysleli Donovan a Roosevelt?

Nuž, Dulles nebol jediným šachovým majstrom zapojeným do tejto hry s vysokými stávkami. “Bol to prívesok,” povedal John Loftus, bývalý vyšetrovateľ nacistických vojnových zločinov na americkom ministerstve spravodlivosti. “Chceli, aby bol Dulles v jasnom kontakte so svojimi nacistickými klientmi, aby ich bolo možné ľahko identifikovať.” Inými slovami, Dullesa poslali do Švajčiarska ako amerického špióna, pričom dobre vedel, že v skutočnosti je dvojitý agent, ktorého úlohou bolo získať informácie o amerických, britských a francúzskych sieťach, ktoré okrem iného tajne podporovali nacistickú vec.

Jedným z problémov tohto plánu bolo, že na sledovanie Dullesa bol údajne vybraný britský špión MI6 William Stephenson známy ako “Muž zvaný Neohrozený”; Roosevelt vtedy nevedel, ako hlboko králičia nora v skutočnosti siaha. Ako však napíše Elliott vo svojej knihe “Ako to videl”, Roosevelt si veľmi dobre uvedomoval, že britská zahraničná politika nie je na rovnakej vlnovej dĺžke s jeho názormi na povojnový svet:

“Viete, niekoľkokrát sa mi muži na ministerstve zahraničných vecí pokúšali zadržať správy, zdržiavať ich, nejako ich oddialiť, len preto, že niektorí z týchto diplomatov z kariéry tam nesúhlasia s tým, čo si myslím, že vedia. Mali by pracovať pre Winstona. V skutočnosti väčšinu času [pracujú pre Churchilla]. Prestaňte o nich premýšľať: viacerí z nich sú presvedčení, že americký spôsob vedenia zahraničnej politiky je zistiť, čo robia Briti, a potom to kopírovať! Pred šiestimi rokmi mi bolo povedané… aby som urobil poriadok na tomto ministerstve zahraničných vecí. Je to ako britské ministerstvo zahraničných vecí…. “

Keď sa počas vojny ukázala skutočná vernosť BIS a finančníctvu Wall Street, Roosevelt sa pokúsil zablokovať fondy BIS v Spojených štátoch. Nebol to nikto iný ako Foster Dulles, ktorý bol najatý ako McKittrickov právny poradca a úspešne intervenoval v prospech banky. Treba tiež poznamenať, že guvernér Bank of England Montague Norman povolil priamy prevod peňazí Hitlerovi, ale nie za peniaze z Anglicka, ale za 5,6 milióna libier zlata patriacich Národnej banke československej.

S blížiacim sa koncom vojny vznikol projekt Safehaven, americká spravodajská operácia, ktorú vymyslel Roosevelt a ktorej cieľom bolo vypátrať a skonfiškovať nacistický majetok ukrytý v neutrálnych krajinách.
Oprávnene sa obávali, že ak sa členom elity nacistického Nemecka podarí ukryť dôležité poklady svojho bohatstva, mohli by vyčkávať a pokúsiť sa v nie tak vzdialenej budúcnosti znovu získať moc.

Bol to práve Allen Dulles, ktorému sa podarilo zablokovať a sabotovať operáciu Roosevelt, keď v správe z decembra 1944 svojim nadriadeným v OSS vysvetlil, že jeho kancelária v Berne nemá “dostatočný personál na [efektívnu] prácu. v tejto oblasti a na reakciu na iné požiadavky. “

A zatiaľ čo Foster tvrdo pracoval na tom, aby ukryl americké aktíva veľkých nemeckých kartelov, ako IG Farben a Merck KGaA, a ochránil tieto dcérske spoločnosti pred konfiškáciou federálnou vládou ako zahraničný majetok, Allen kryl chrbát svojmu bratovi a mal dobré predpoklady zničiť usvedčujúce dôkazy a zablokovať akékoľvek vyšetrovanie ohrozujúce oboch bratov a ich právnickú firmu. “Skartovanie zachytených nacistických archívov bolo preferovanou taktikou Dullesa a jeho [spolupracovníkov], ktorí zostali v krajine, aby pomohli viesť okupáciu povojnového Nemecka,” povedal John Loftus, bývalý vyšetrovateľ nacistických vojnových zločinov pre americké ministerstvo spravodlivosti (8)

Niet pochýb o tom, že Roosevelt mal v úmysle stíhať bratov Dullesovcov, ako aj mnohých ďalších spolupáchateľov podpory nacistickej veci po víťazstve vo vojne. Roosevelt si bol vedomý toho, že bratia Dullesovci a Wall Street tvrdo pracovali proti jeho zvoleniu, bol si vedomý toho, že veľká časť Wall Street podporovala počas vojny Nemcov proti Rusom, bol si vedomý toho, že im vadilo jeho riešenie Veľkej hospodárskej krízy lovením veľkých bankárov, ako napríklad JP Morgan prostredníctvom Pecorovej komisie, a že ho za to nenávideli, ale hlavne nesúhlasili s Rooseveltovými názormi na povojnový svet.

V skutočnosti sa proti nemu ostro postavili, o čom svedčí pokus o jeho zavraždenie niekoľko dní po víťazstve vo voľbách a odhalenie generála Smedleyho Butlera, ktoré bolo odvysielané v televízii, ako sa skupina predstaviteľov Americkej légie platených ľuďmi JP Morgana v lete 1933 obrátila na Butlera, aby viedol puč proti prezidentovi Rooseveltovi, pokus o fašistické ovládnutie Spojených štátov za bieleho dňa .

Roosevelt bol inaugurovaný až 4. marca 1933, takže bolo jasné, že Wall Street nemusel čakať, čo prezident urobí, už mali celkom dobrú predstavu, že Roosevelt má v úmysle narušiť. rovnováhu imperiálnej kontroly, pričom Wall Street a londýnska City boli finančnými centrami. Bolo jasné, že dni Wall Street budú pod Rooseveltovým vedením poznačené. Roosevelt sa však po vojne nedožil a jeho smrť umožnila skorý nástup hladkého prevratu, obsiahnutého v sálach vlády a jej agentúr, a každý, kto bol úzko spätý s víziou FDR, bol odložený.

David Talbot píše vo svojej knihe Diablova šachovnica:

“Dulles mal bližšie k mnohým nacistickým vodcom ako k prezidentovi Rooseveltovi. Dulles sa nielenže tešil profesionálnej a spoločenskej známosti s mnohými z elity Tretej ríše pred vojnou; zdieľal mnohé z povojnových cieľov týchto mužov. “

Pokračovanie nabudúce..

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
polarexplorer
polarexplorer
2 years ago

Ďakujem.