Devolúcia časť 10 – Tichá vojna (2/4)

07/10/2021 | Q/Trump/Aliancia

Útok v Benghází

Tu sa veci stávajú zaujímavými, pretože tu začíname niektoré podobné tváre zo série Devolúcia. Najprv sa pozrime na niektoré súvislosti, ktoré som skopíroval a vložil z Ballotpedie. Všetky citácie ponechám pre vašu potrebu. V tomto príbehu je toho oveľa viac, ale opäť sa v záujme stručnosti pokúsim pokryť len podstatné detaily.

„Dňa 11. septembra 2012 sa veľvyslanec Stevens stretol v Bengází s líbyjskými predstaviteľmi, ktorí hľadali zásoby zbraní Muammara Kaddáfího. Bol tam tiež otvoriť kultúrne centrum.

Útok na americkú misiu sa začal okolo 21:40, keď bolo počuť streľbu a výbuch. Milície prekonali hlavnú bránu a podpálili budovu kasární. Približne o 22:00 milície prerazili stenu komplexu a veľvyslanec sa spolu s informačným dôstojníkom Seanom Smithom dostal do bezpečnej miestnosti. O útoku bola informovaná pobočka CIA, ktorá sa nachádzala približne jeden kilometer odtiaľto. Kým boli Stevens a Smith v bezpečnej miestnosti, budovu podpálili pomocou nafty, čo spôsobilo, že budovu zaplnil dym. Agenti CIA a 16 líbyjských bezpečnostných strážcov získali kontrolu nad komplexom a začali pátrať po Stevensovi a Smithovi.

Prvé bezpilotné lietadlá boli nad miesto vyslané v čase, keď sa prezident Obama začal stretávať s ministrom obrany a predsedom spoločných náčelníkov štábov. Z amerického ministerstva zahraničných vecí bol do Bieleho domu zaslaný e-mail, v ktorom sa k útoku prihlásila skupina Ansar al-Šaría.

Približne o 1:15 hod. 12. septembra dorazil do Bengází záchranný tím z Tripolisu. Zachránení z misie sa nachádzali v prístavbe CIA vrátane Stevensa. Zástupca vedúceho misie Gregory Hicks oznámil ministerke zahraničných vecí Hillary Clintonovej, že Američanov v Bengází je potrebné evakuovať o 2:00. Približne o 4:00 zaútočili militanti na prístavbu CIA a zabili príslušníkov Navy SEAL Glena Dohertyho a Tyrona Woodsa. Telá Stevensa, Smitha, Dohertyho a Woodsa sa nachádzali v poslednom lietadle, ktoré 12. septembra o 10:00 opúšťalo Líbyu.

Hoci vysokí predstavitelia Bieleho domu pôvodne označili útok za spontánnu reakciu na protimoslimské video natočené jedným Američanom, ktoré kolovalo v regióne, Obamova administratíva 19. septembra 2012 priznala, že išlo o vopred premyslený teroristický útok.“

Potom je tu tento článok od Glenna Kesslera z Washington Post.

„Administratíva nemohla verejne priznať, že Benghází bolo väčšinou tajným dielom CIA.“ „Vnútorný konflikt medzi agentúrami.“ Dozvieme sa niekedy skutočný rozsah toho, čo sa počas Benghází stalo? Možno nie. Určite je toho viac, teraz však chcem diskutovať o tom, ako to súvisí s témou článku; že náš skorumpovaný politický establišment a jeho konanie sú v rozpore s armádou a jej povinnosťou chrániť bezpečnosť a nezávislosť Spojených štátov. Práve tu vidíme súvislosti medzi Benghází a devolúciou.

Pozrime sa ešte raz do minulosti muža, ktorý stojí v epicentre série Devolution: Christophera C. Millera.

Christopher Miller in Afghanistan with 5th Special Forces Group.

Niektoré relevantné informácie o Christopherovi Millerovi

Je dôležité poznamenať, že už v roku 2001 bola naša armáda v rozpore s politickým establišmentom. Predmetom týchto typov sporov sú práve tie, ktoré negatívne ovplyvňujú našu národnú bezpečnosť.

Je to zaujímavý príbeh a chcem, aby ste si ho zapamätali, keď budem pokračovať. Miller a jeho tím prišli ako jednotka rýchlej reakcie v reakcii na letecký útok s priateľskou paľbou. Sily rýchlej reakcie (QRF) sú „ozbrojená vojenská jednotka schopná rýchlo reagovať na vzniknuté situácie, zvyčajne na pomoc spojeneckým jednotkám, ktoré takúto pomoc potrebujú. Majú mať k dispozícii vybavenie pripravené reagovať na akýkoľvek druh mimoriadnej udalosti, zvyčajne do desiatich minút alebo menej, ale to na základe štandardných operačných postupov (SOP) jednotky.“

Tu je ďalší príklad z roku 2003, ktorý pojednáva o tíme QRF z (nedávno opustenej) základne Bagram AFB v Afganistane.

Späť ku Chrisovi Millerovi:

„Miller tiež strávil tri roky svojej kariéry v armáde, keď bol pridelený k spravodajským službám.“ Presnejšie povedané, niekedy od roku 2011 až niekedy do roku 2014 bol Chris Miller vo svojom poslednom zaradení ako armádny dôstojník riaditeľom pre špeciálne operácie a neregulárny boj v Úrade námestníka ministra obrany pre špeciálne operácie/konflikty nízkej intenzity a interdependentné spôsobilosti v Pentagóne.

Ako riaditeľ pre špeciálne operácie a NB v kancelárii ASD SO/LIC by bol tretím najvyšším veliteľom špecificky pre špeciálne operácie v Min obrany, priamo podriadený zástupcovi námestníka ministra obrany pre špeciálne operácie a boj proti terorizmu, ktorý priamo podliehal ASD SO/LIC. Táto pozícia sa nachádza v Pentagóne. Tu je prezentácia z júla 2014, ktorú pripravil vtedajší plukovník Christopher Miller a ktorá zobrazuje (trochu zmätočnú) organizačnú schému. Zjednodušil som ju pre vás, aby som znázornil reťazec velenia počas jeho pôsobenia vo funkcii riaditeľa pre SO/IW:

Počas razie v Benghází 11. septembra 2012 Chris Miller sledoval vývoj udalostí z Pentagónu a bol členom tímu, ktorý mal prijímať operačné rozhodnutia. Inými slovami, bol prítomný a priamo sa podieľal na tom, keď boli špeciálne operácie zastavené v reakcii na útoky v Benghází.

Do Bengází sa mohli dostať špeciálne operačné jednotky QRF, ale Pentagón im nariadil, aby sa stiahli.

Kto v Pentagóne nariadil zastavenie činnosti?

Incident v Benghází viedol k viacerým kongresovým vyšetrovaniam, ako opisuje portál ballotpedia.


Vyšetrovanie Senátu

Vo vyšetrovacej správe, ktorú 15. januára 2014 zverejnil senátny výbor pre spravodajské služby, sa podľa denníka Washington Post uvádza, že „ministerstvo zahraničných vecí napriek varovaniam nezvýšilo bezpečnosť svojej misie a obvinilo spravodajské služby, že sa s americkou armádou nepodelili o informácie o existencii základne CIA“.

Senátny výbor pre spravodajské služby vydal nasledujúce vyhlásenie spolu s 58-stranovou odtajnenou správou o útoku v Benghází: „Výbor zistil, že útokom sa dalo predísť na základe rozsiahlych spravodajských informácií o teroristických aktivitách v Líbyi – vrátane predchádzajúcich hrozieb a útokov na západné ciele – a vzhľadom na známe bezpečnostné nedostatky v americkej misii.“

Výbor Snemovne reprezentantov pre Bengází

Dňa 8. mája 2014 bol poslanec Trey Gowdy (R-S.C.) vybraný, aby viedol osobitný výbor, ktorý vyšetruje útok v Benghází a kroky administratívy týkajúce sa tohto útoku. Výbor bol zložený zo siedmich republikánov a piatich demokratov[51]. na otázku, či ministerstvo zahraničných vecí USA vyhovie požiadavkám výboru, minister zahraničných vecí John Kerry uviedol: „Budeme reagovať, pretože nemáme absolútne čo skrývať, a teším sa, že splníme všetky povinnosti, ktoré máme.“[52]

Dvanásť členov vymenovaných do výboru Snemovne reprezentantov pre Benghází bolo:


Vyšetrovanie Výberového výboru Snemovne reprezentantov pre Benghází vyvrcholilo vyše 800-stranovou správou. Zástupcovia Jim Jordan a Mike Pompeo zašli ešte ďalej a vydali k správe dodatok, pretože sa domnievali, že snaha predsedu Treya Gowdyho dostatočne nekritizuje postup Obamovej administratívy pri útokoch.

Tu je odkaz na dodatok k správe.

Hoci si nemyslím, že poznáme celý rozsah situácie v Benghází, vieme toto. Chris Miller bol v Pentagóne, keď bolo jednotke QRF pre špeciálne operácie povedané, aby sa stiahla. Nezabúdajte, že ide o ľudí, s ktorými osobne pracoval predtým, ako bol povýšený do Pentagónu. Čo myslíte, ako sa pri tom cítil? Chris Miller bol členom jedného z týchto tímov QRF v roku 2001 na začiatku vojny. Neviem si predstaviť, že by ten istý človek, ktorý sa dobrovoľne prihlásil do tímu QRF na spomínanú misiu v roku 2001, bol vôbec „v poriadku“ s reakciou (alebo jej nedostatkom) Pentagónu na incident v Benghází.

Politický establišment využíval armádu na presadzovanie svojich politických cieľov. Vytvorili byrokratickú štruktúru velenia, v ktorej sa operačné rozhodnutia prijímali prostredníctvom Pentagónu.

Myslím, že to Chrisovi Millerovi nesedelo, a verím, že to môžem dokázať. Tu sú komentáre Chrisa Millera z 18. novembra 2020, keď spolu s Ezrou Cohenom Watnickom oznámil povýšenie špeciálnych operácií Spojených štátov amerických na rovnakú úroveň ako ostatné zložky ozbrojených síl:

„Táto reforma okamžite zlepší agilitu oddelenia a velenia a umožní nám zefektívniť tok informácií, zlepšiť rozhodovanie a adaptívnejšie a šikovnejšie podporovať našich veliteľov a ich vynikajúcich vojakov, námorníkov, letcov a mariňákov.“ – Toto pôsobí takmer ako priamy výstrel na Obamovu administratívu a jej postup v prípade Benghází. 

Chris Miller a sily pre špeciálne operácie predstavujú len jeden aspekt incidentu v Benghází. Generál Michael Flynn je zodpovedný za druhý aspekt. Pokúsim sa to zhrnúť čo najlepšie.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments