Aktualizácia 19. januára 2021 – Desať etáp genocídy (2016) od Dr. Gregoryho H. Stantona, prezidenta hliadky genocíd; prof. štúdií a prevencie genocídy, Škola pre analýzu a riešenie konfliktov, Univerzita Georga Masona, Arlington, Virgínia 22201, USA.
Ak radšej počúvate, ako čítate: V tomto videu predstavuje Henna Maria z Úsvitu mieru 28-minútový súhrn práce doktora Stantona. Je aktivistkou, rečníčkou, spisovateľkou a praktikantkou sakrálneho liečiteľského umenia, ktoré sa naučila u kmeňa Shipibo v amazonskom pralese.
Genocída je proces, ktorý sa vyvíja v desiatich stupňoch, ktoré sú predvídateľné, ale nie nevyhnutné. V každej fáze ju môžu preventívne opatrenia zastaviť. Proces nie je lineárny. Fázy môžu prebiehať súčasne. Logicky musí neskorším fázam predchádzať skoršie štádium. Ale všetky fázy pokračujú v priebehu celého procesu.
1. KLASIFIKÁCIA : Všetky kultúry majú kategórie, ktoré rozlišujú ľudí na „my a oni“ podľa etnickej príslušnosti, rasy, náboženstva alebo národnosti: nemecká a židovská, hutuská a tutsijská. Gipcídy majú najväčšiu pravdepodobnosť bipolárne spoločnosti, ktorým chýbajú zmiešané kategórie, ako sú Rwanda a Burundi.
Hlavným preventívnym opatrením v tejto počiatočnej fáze je rozvoj univerzalistických inštitúcií, ktoré presahujú etnické alebo rasové rozdiely, aktívne podporujú toleranciu a porozumenie a podporujú klasifikácie, ktoré presahujú tieto rozdiely. Rímskokatolícka cirkev mohla hrať túto rolu v Rwande, keby ju nerozdeľovali rovnaké etnické štiepenia ako rwandská spoločnosť. Podpora spoločného jazyka v krajinách ako Tanzánia tiež podporila transcendentnú národnú identitu. Toto hľadanie spoločných východísk je nevyhnutné pre včasnú prevenciu genocídy.
2. SYMBOLIZÁCIA : Klasifikáciám dávame mená alebo iné symboly. Pomenujeme ľudí „Židia“ alebo „Cigáni“, alebo ich rozlišujeme podľa farieb alebo oblečenia; a používame symboly na členov skupín. Klasifikácia a symbolizácia sú všeobecne ľudské a nemusia nevyhnutne viesť k genocíde, pokiaľ nevedú k odľudšteniu. V kombinácii s nenávisťou môžu byť na nechcených členov skupín vyvrheľov vynútené symboly: žltá hviezda pre židov pod nadvládou nacistov, modrý šál pre ľudí z východnej zóny v Kambodži Červených Kmérov.
V rámci boja proti symbolizácii môžu byť symboly nenávisti právne zakázané (svastiky v Nemecku), rovnako ako nenávistné prejavy. Skupinové označovanie ako gangové oblečenie, alebo kmeňové jazvy môže byť tiež zakázané. Problém je v tom, že zákonné obmedzenia zlyhajú, ak ich nebude podporovať populárne kultúrne presadzovanie. Aj keď boli Hutu a Tutsi v Burundi až do 80. rokov zakázané slová, nahradili ich kódové slová. Ak však bude mať širokú podporu, môže byť popieranie symbolizácie silné, ako to bolo v Bulharsku, kde vláda odmietla dodať dostatok žltých odznakov a najmenej osemdesiat percent Židov ich nenosilo, čo pripravilo žltú hviezdu o jej význam ako nacistického symbolu pre Židov.
3. DISKRIMINÁCIA: Dominantná skupina používa právo, zvyky a politickú moc na popieranie práv iných skupín. Bezmocnej skupine nemusia byť priznané plné občianske práva, hlasovacie práva, alebo dokonca občianstvo. Dominantná skupina je vedená vylučujúcou ideológiou, ktorá by zbavila menej výkonné skupiny ich práv. Ideológia obhajuje monopolizáciu, alebo rozširovanie moci dominantnou skupinou. Legitimizuje viktimizáciu slabších skupín. Obhajcovia vylučujúcich ideológií sú často charizmatickí, vyjadrujú nevôľu svojich stúpencov a priťahujú podporu masy. Patria sem napríklad norimberské zákony z roku 1935 v nacistickom Nemecku, ktoré zbavili Židov nemeckého občianstva a zakazovali ich zamestnávanie vládou a univerzitami. Aktuálnym príkladom je odoprenie občianstva moslimskej menšine Rohingov v Barme.
Prevencia proti diskriminácii znamená úplné politické posilnenie a občianske práva pre všetky skupiny v spoločnosti. Diskriminácia na základe národnosti, etnického pôvodu, rasy alebo náboženskej príslušnosti by mala byť zakázaná. Jednotlivci by mali mať právo žalovať štát, spoločnosti a ďalšie jednotlivcov, ak dôjde k porušeniu ich práv.
4. DEHUMANIZÁCIA : Jedna skupina popiera ľudskosť druhej skupiny. Jeho členovia sú zrovnoprávnení so zvieratami, škodcami, hmyzom alebo chorobami . Dehumanizácia prekonáva bežný ľudský odpor voči vražde. V tejto fáze sa nenávistná propaganda v tlači a v nenávistných rozhlasoch používa na hanobenie skupiny obetí. Väčšinová skupina je učená považovať druhú skupinu za menej než ľudskú a dokonca cudziu spoločnosti. Sú indoktrinovaní, aby verili, že „Je nám lepšie bez nich. „Bezmocná skupina môže byť následkom tohto tak odosobnená, že v skutočnosti im dávajú skôr čísla než mená, ako to bolo v táboroch smrti pre Židov. Porovnávajú ich s nečistotou a nemorálnosťou. Nenávistné propagandistické výroky napĺňajú rozhlasy, noviny a prejavy.
V rámci boja proti odľudšteniu by sa podnecovanie ku genocíde nemalo zamieňať s chráneným prejavom. Miestni a medzinárodní vodcovia by mali odsúdiť použitie nenávistných prejavov a urobiť ich kultúrne neprijateľnými. Vodcom, ktorí podnecujú genocídu, by mal byť zakázaný medzinárodný pohyb a zmrazenie zahraničných financií. Nenávistné rozhlasové stanice by mali byť pozastavené, alebo nadobro ukončené a nenávistná propaganda by mala byť zakázaná. Trestné činy z nenávisti a zverstvá by mali byť okamžite potrestané.
5. ORGANIZÁCIA : Genocídu vždy organizuje zvyčajne štát, často pomocou milícií, aby zabezpečil popretie zodpovednosti štátu. (Príkladom je podpora a vyzbrojenie skupiny Janjaweed v Dárfúre sudánskou vládou.) Organizácia je niekedy neformálna (hinduistické davy vedené miestnymi militantmi RSS počas rozdelenia Indie), alebo decentralizovaná (džihádistické teroristické skupiny.) Špeciálne armádne jednotky, alebo milície sú často trénované a ozbrojené. Zbrane nakupujú štáty a milície, často v rozpore so zbrojným embargom OSN s cieľom uľahčiť genocídu. Štáty organizujú tajnú políciu na špehovanie, zatýkanie, mučenie a vraždenie osôb podozrivých z opozície voči politickým vodcom. Špeciálny výcvik sa venuje vražedným milíciám a špeciálnym jednotkám zabíjajúcim armádu.
V boji proti tejto etape by členstvo v genocídnych milíciách malo byť postavené mimo zákon. Ich vodcom by mali byť odopreté víza na zahraničné cesty a zmrazené ich zahraničné aktíva. OSN by mala uvaliť na vlády a občanov krajín zapojených do genocídnych masakrov embargo na zbrane a vytvoriť komisie na vyšetrovanie ich porušenia, ako to bolo v Rwande po spáchaní genocídy, a na stíhanie osôb, ktoré tieto embargá porušujú, využiť vnútroštátne právne systémy.
6. POLARIZÁCIA : Extrémisti rozdeľujú skupiny od seba. Skupiny nenávisti vysielajú polarizačnú propagandu. Motivácie zamerané na skupinu sú indoktrinované prostredníctvom masmédií. Zákony môžu zakazovať uzatváranie sobášov alebo spoločenské interakcie. Extrémistický terorizmus sa zameriava na moderátorov, zastrašovanie a umlčanie centra. Moderátori z vlastnej skupiny páchateľov sú najviac schopní zastaviť genocídu, takže sú prví zatknutí a zabití. Ďalej budú zatknutí a zavraždení vodcovia cieľových skupín. Dominantná skupina prijíma núdzové zákony alebo nariadenia, ktoré im poskytujú úplnú moc nad cieľovou skupinou. Zákony narúšajú základné občianske práva a slobody. Cieľové skupiny sú odzbrojené, aby boli neschopné sebaobrany, a aby sa zabezpečila úplná kontrola dominantnej skupiny.
Prevencia môže znamenať bezpečnostnú ochranu pre umiernených vodcov alebo pomoc skupinám pre ľudské práva. Môžu byť zaistené aktíva extrémistov a víza na medzinárodné cesty im môžu byť zamietnuté. Proti pučom extrémistov by sa mali postaviť medzinárodné sankcie. Proti odzbrojeniu opozičných skupín by sa mali vzniesť rázne námietky. Ak je to potrebné, mali by byť ozbrojení, aby sa bránili.
7. PRÍPRAVA : Pripravujú sa plány pre zabíjanie genocídou. Vodcovia národných skupín, alebo skupín páchateľov plánujú „konečné riešenie“ židovskej, arménskej, tutsiovskej alebo inej „cieľovej skupiny“. Často používajú eufemizmy na maskovanie svojich zámerov, napríklad ako odkaz na svoje ciele ako „etnické čistky“, „čistenie“ alebo „protiterorizmus“. Stavajú armády, kupujú zbrane a trénujú svoje jednotky a milície. Očkujú obyvateľstvo so strachom zo skupiny obetí . Vedúci predstavitelia často tvrdia, že „ ak ich nezabijeme, zabijú nás ,“ maskujúc genocídu ako sebaobranu. Genocída je maskovaná ako protipovstalecká akcia ak prebieha ozbrojený konflikt, alebo občianska vojna. Náhle sa zvyšuje zápalová rétorika a nenávistná propaganda s cieľom vyvolať strach z druhej skupiny. Genocídu môžu v skutočnosti spustiť politické procesy, ako sú mierové dohody, ktoré ohrozujú úplnú dominanciu genocídnej skupiny, alebo nadchádzajúce voľby, ktoré ich môžu stáť ich zmocnenie sa nad úplnou mocou.
Prevencia prípravy môže zahŕňať zbrojné embargá a provízie za ich dodržiavanie. Malo by to zahŕňať trestné stíhanie za podnecovanie a sprisahanie za účelom spáchania genocídy, čo sú oba trestné činy podľa článku 3 Dohovoru o genocíde.
8. PRESADZOVANIE: Obete sú identifikované a oddelené kvôli ich etnickej, alebo náboženskej identite. Sú zostavené zoznamy úmrtí. Pri genocíde sponzorovanej štátom môžu byť členovia skupín obetí nútení nosiť identifikačné symboly. Ich majetok je často vyvlastňovaný. Niekedy sú dokonca segregovaní do giet, deportovaní do koncentračných táborov, alebo vytlačení hladomorom zasiahnutým regiónom. Zámerne sú pripravení o zdroje ako voda alebo jedlo, aby ich mohli pomaly zničiť. Implementujú sa programy na zabránenie plodenia pomocou nútenej sterilizácie, alebo potratov. Deti sú násilím brané od rodičov. Základné ľudské práva skupiny obetí sa systematicky zneužívajú mimosúdnym zabíjaním, mučením a núteným vysídľovaním. Začínajú genocídne masakry. Jedná sa o genocídu, pretože úmyselne zničia časť skupiny. Páchatelia sledujú, či takéto masakry čelia akejkoľvek medzinárodnej reakcii. Ak nie, uvedomujú si, že medzinárodné spoločenstvo bude opäť len prizerajúcimi sa ľuďmi a umožní ďalšiu genocídu.
V tejto fáze musí byť z genocídy vyhlásená mimoriadna udalosť. Ak je možné zmobilizovať politickú vôľu veľkých mocností, regionálnych aliancií alebo Rady bezpečnosti OSN, alebo Valného zhromaždenia OSN, mala by sa pripraviť ozbrojená medzinárodná intervencia, alebo by sa skupine obetí mala poskytnúť veľká pomoc pri príprave na jej sebaobranu. Humanitárnu pomoc by mala organizovať OSN a súkromné záchranné skupiny pre nevyhnutný príliv utečencov.
9. UKONČENIE začína a rýchlo sa stáva masovým zabíjaním, ktoré sa legálne nazýva „genocída“. Je to „vyhladenie“ vrahov, pretože neveria, že ich obete sú úplne ľudské. Ak je to sponzorované štátom, ozbrojené sily často zabíjajú pomocou milícií. Niekedy vedie genocída k pomstychtivým vraždám skupín proti sebe navzájom a vytvára tak bilaterálnu genocídu (ako v Burundi). Genocída ukazuje, ako sa dehumanizovali obete. Už mŕtve telá sú rozštvrtené; znásilnenie sa používa ako nástroj vojny na genetické pozmenenie a vykorenenie druhej skupiny. Na zničenie existencie skupiny z histórie sa používa zničenie kultúrneho a náboženského majetku. Éra „totálnej vojny“ sa začala v druhej svetovej vojne. Firebombing nerozlišoval civilistov od nebojujúcich. Občianske vojny, ktoré vypukli po skončení studenej vojny, tiež nerozlišovali civilistov a bojovníkov. Ich výsledkom sú rozsiahle vojnové zločiny. Masové znásilňovanie žien a dievčat sa stalo charakteristickým znakom všetkých moderných genocíd. Všetci muži bojového veku sú zavraždení pri niektorých genocídach. Celkovo sú genocídou vyhubení všetci členovia cieľovej skupiny.
V tejto fáze môže genocídu zastaviť iba rýchly a ohromujúci ozbrojený zásah. Mali by sa vytvoriť skutočne bezpečné oblasti, alebo únikové koridory pre utečencov s prísne ozbrojenou medzinárodnou ochranou. (Nebezpečný „bezpečný“ priestor je horší ako žiadny.) Stálej brigáde OSN, jednotkám rýchlej reakcie EÚ alebo regionálnym silám – by malo byť udelené oprávnenie konať Radou bezpečnosti OSN, ak je genocída malá. Pri rozsiahlejších zásahoch by mali zasahovať multilaterálne sily povolené OSN. Ak bude Rada bezpečnosti OSN paralyzovaná, regionálne aliancie musia aj tak konať podľa kapitoly VIII Charty OSN, alebo by Valné zhromaždenie OSN malo povoliť činnosť v rámci GAR Jednoty za mier 330 (1950), ktorý bol na takýto ozbrojený zásah použitý 13-krát. Od roku 2005 medzinárodná zodpovednosť za ochranu presahuje úzke záujmy jednotlivých národných štátov. Ak silné národy neposkytnú jednotky na priamy zásah, mali by zabezpečiť leteckú prepravu, vybavenie a finančné prostriedky potrebné na zásah regionálnych štátov.
10. ODMIETNUTIE je posledná fáza, ktorá trvá celý čas a vždy nasleduje genocídu. Patrí medzi najistejšie ukazovatele ďalších genocídnych masakrov. Páchatelia genocídy vykopávajú masové hroby, pália telá, snažia sa zakryť dôkazy a zastrašiť svedkov. Popierajú, že by spáchali akékoľvek trestné činy, a často obviňujú z toho, čo sa stalo, obete. Blokujú vyšetrovanie zločinov a pokračujú vo vládnutí, kým ich silou mocou neprivedú k moci, keď utekajú do exilu. Tam zostávajú beztrestne, ako Pol Pot alebo Idi Amin, pokiaľ nie sú zajatí a nie je ustanovený tribunál, ktorý by ich súdil.
Najlepšou odpoveďou na popretie je potrestanie medzinárodným súdom, alebo národnými súdmi. Tam môžu byť vypočuté dôkazy a páchatelia potrestaní. Tribunály ako Juhoslávia, Rwanda alebo Sierra Leone, tribunál, ktorý sa pokúsil o účasť Červených Kmérov v Kambodži, alebo Medzinárodný trestný súd nemusia odradiť najhorších genocídnych vrahov. Ale s politickou vôľou zatknúť a stíhať ich možno niektorých postaviť pred spravodlivosť. Pokiaľ je to možné, miestne konanie by malo poskytovať fóra na vypočutie dôkazov proti páchateľom, ktorí neboli hlavnými vodcami a plánovačmi genocídy s príležitosťami na reštitúcie a zmierenie. Jedným z príkladov sú rwandské skúšky gaçaça. Spravodlivosť by malo sprevádzať vzdelávanie v školách a médiách o faktoch o genocíde, utrpení, ktoré spôsobila obetiam. Odkaz
- Prečo Bill Gates vymenoval Dr. Tedrosa za generálneho riaditeľa WHO ? Pretože vie, ako vykonávať genocídu?
- Etiópske etnikum z Amhary chce postaviť doktora Tedrosa pred medzinárodný tribunál pre deportácie, mučenie, genocídu a ďalšie zločiny proti ľudskosti.
- Citát zo správy Amhara Professionals Union , strana 2: « Tento dokument podrobne popisuje, ako je bývalý etiópsky minister federálneho ministerstva zdravotníctva (FMOH) a zahraničných vecí Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus obviňovaný svojimi politickými oponentmi z úlohy, ktorú zastáva. Systematické genocídne násilie a hrubé porušovanie ľudských práv, okrem iného aj svojvoľné zadržiavanie a mimosúdne popravy. »
Zdieľať článok