Žijeme v dobe informácií a momentálne sa deje pekná prestrelka medzi informáciami, informačná vojna. Čo je to vlastne slovo konšpirácia?
Podľa wikipédie je Konšpiračná teória názor na ľubovoľnú tému, ktorý tvrdí, že istá skupina ľudí vedome a tajne (konšpiračne) pôsobí v neprospech inej skupiny ľudí, alebo celého ľudstva. Konšpiračné teórie vysvetľujú historické, alebo súčasné udalosti ako výsledok tajného sprisahania skupiny mocných činiteľov. Vyznávači konšpiračných teórií najčastejšie tvrdia, že touto skupinou je vláda, predstavitelia tajných spoločností, organizácií, alebo služieb[2] jedného, alebo viacerých spoločne pôsobiacich firiem, alebo predstavitelia štátov, národov, alebo náboženstiev (najmä cudzích, alebo minoritných), občas aj mimozemské civilizácie. Spoločným menovateľom týchto skupín je ich nekontrolovateľný skrytý vplyv a z toho vyplývajúca potenciálna všadeprítomnosť a všemocnosť. Okrem samotných riadiacich centier im v ich činnosti pomáha sieť vedomých, alebo nevedomých pomáhačov.
Takže konšpirácia je názor namierený proti vláde, organizáciám a skrytým spoločnostiam, ktoré ako dobre vieme nám chcú len dobro. Ľudia vo vláde zastupujú potreby občanov a nie svoje vlastné a majitelia korporácií sa miesto peňazí zaujímajú o naše zdravie a blaho. Vláda ani korporácie nad nami nemajú moc ani žiadne zlé úmysly, pretože my ako občania sme slobodní a žijeme si tu ako v rozprávke.
Bez toho, aby sme konšpirovali môžeme povedať, že to tak nie je. Svet je postavený na peniazoch a ovládaní, a neviem ako vy, ale ja necítim, že by sme my občania mali nejakú moc – čo nám dnešné časy pekne odhalili. Necítim, že by sme si mohli povedať, že sme slobodní a nie sme vykorisťovaní štátom a korporáciami.
Ďalšia definícia z wiki znie: Fámu (a aj konšpiračnú teóriu) odlišuje od faktu absencia „overenia“, resp. „oficiálneho overenia“.
Tu už vietor fúka jasnejšie. To slovo „oficiálne overenie“ mi udrelo do očí. Vyvstáva mi teda jedna otázka. Kto určuje, čo je pravda a čo konšpirácia? Skorumpované médiá a „nezávislí preverovatelia faktov na facebooku?“ Udivuje ma s akou rýchlosťou a bez skúmania sa niečo odsúdi ako hoax. Môže to byť akokoľvek dôkazne podložené, v okamihu odsúdenia to dostane nálepku hoax. Premelie sa to všetkými médiami, aby sa všade vedelo, že je to hoax. Tak veľmi sa starajú o náš zdravý úsudok, že nám musia oznámiť, že určitá skupinka ľudí verí určitej konšpirácií a teda máme sa jej vyhýbať oblúkom. Verejná poprava a odsúdenie. Keď sa táto konšpirácia stane o pár mesiacov realitou, k tomu sa už nie je potrebné vyjadrovať. Hoax sa stal skutočnosťou, už sa nedá nič robiť. Svoje úsilie radšej namieria na oboznámenie nás s iným hoaxom, ktorý sa šíri internetom. Slovo konšpirácia v nás vyvoláva automaticky niečo zlé a odpudivé, ale prečo? To je pre spoločnosť tak nebezpečné mať iný názor ako je ten všeobecne akceptovateľný? Máme nárok len na ten názor, ktorý je “dovolený?” Čím viac idete na koreň toho celého, tým viac zisťujete, že názov konšpirácia je len pomenovanie niečoho čo sa “nehodí”. Áno, určitá skupina ľudí s nami nemá dobré plány a to, že o tom nepíšu naše denníky z toho nerobí hoax. Určite nám o to nebudú sami písať, veď médiá a mocní vlastníci korporácií sú predsa jeden spolok. Je naivné si myslieť, že v dnešnej uponáhľanej a hektickej dobe majú ľudia čas, energiu a predstavivosť vymýšľať si nejaké konšpirácie. Samozrejme nejaký pofidérny jednotlivec si môže vymyslieť kadečo, ale nie niečo, čo sa týka rozšírených vecí. Dôvod prečo ľudia do toho “padnú” a šíria to je, že spoznajú pravdu a cítia morálnu zodpovednosť ukázať ju ľuďom. Je naozaj smutné, že v dnešnej dobe sa každý záblesk pravdy v okamihu označí za blud. Ešte horšie je to, že ľudia veria, že to blud je. Tá nálepka pekne rozdelí ľudí a úplne zdiskriminuje tých, čo to šíria. Jedna vec je na tom celom dobrá. Skoro každý o tých konšpiráciách vie. Verejne sa o nich píše, a tak je s tým teda každý konfrontovaný, aby sa rozhodol či to automaticky zavrhne, alebo sa reálne zamysli nad tým, čo je na veci pravda. Veľa ľudí si už uvedomuje ako veľmi sú médiá skorumpované. Aspoň tí, čo používajú svoj rozum aj na uvažovanie a nemajú ho len ako ozdobu a prijímač informácií zvonku.