Vyšetrovanie tretej strany v časopise Science odhalilo značnú mieru podvodov v komunite výskumníkov v oblasti Alzheimerovej choroby. Vyšetrovanie potvrdilo nesprávne vedenie výskumu zo strany Eliezera Masliaha, dlhoročného zamestnanca Národného inštitútu zdravia (NIH) a poprednej osobnosti v oblasti neurologických štúdií. Obvinenia sa týkajú falšovania vedeckých údajov, konkrétne opätovného používania a označovania obrázkov v jeho publikovaných prácach s cieľom umelo zvýšiť účinnosť liekov proti Alzheimerovej chorobe.
Masliah, ktorý bol v roku 2016 vymenovaný za riaditeľa oddelenia neurovied Národného inštitútu pre starnutie (NIA), bol kľúčovým hráčom v tejto oblasti a dohliadal na rozpočet vo výške 2,6 miliardy dolárov. Masliah, ktorý je oslavovaný za svoj prínos k pochopeniu Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, je autorom takmer 800 výskumných prác, čo z neho robí jedného z najcitovanejších vedcov vo svojom odbore. Tento výskum viedol k rýchlemu schváleniu nových liekov na Alzheimerovu chorobu, ale teraz sú tieto lieky spochybňované.
Akademické vyšetrovanie odhalilo úmyselnú manipuláciu s údajmi v Masliahovom 25-ročnom výskume
Vyšetrovanie Masliahovej práce spochybnilo mnohé štúdie o Alzheimerovej chorobe z jeho laboratória v NIA a na Kalifornskej univerzite v San Diegu (UCSD). Tieto práce obsahovali zmanipulované obrázky vrátane Western blotov a mikrofotografií mozgového tkaniva. Nezávislá forenzná analýza predstavila 300-stranový spis, ktorý odhalil vzorec pochybných údajov v 132 publikovaných prácach z rokov 1997 až 2023.
Kontrola Masliahovej práce sa začala v roku 2023, keď forenzní obrazoví analytici začali upozorňovať na nezrovnalosti v niekoľkých Masliahových prácach na PubPeer, online platforme na diskusiu o výskumných publikáciách a obvineniach z nekalého správania. Prvotné obavy podnietili hlbšie preskúmanie tímom odborníkov, medzi ktorými boli neurobiológ Matthew Schrag z Kolumbijskej univerzity, neurobiológ Mu Yang a nezávislý forenzný analytik Kevin Patrick. Ich predchádzajúce vyšetrovanie iného výskumníka viedlo k významným zisteniam vrátane pozastavenia klinickej štúdie z dôvodu manipulácie s údajmi.
Pri analýze Masliahovej práce Schrag, Yang a Patrick odhalili množstvo prípadov duplicitných a zmenených obrázkov vo viacerých štúdiách. Yangová si všimla, že niektoré Western bloty sa zdali byť „bezchybne zmiešané“, čo naznačuje úmyselnú snahu o skreslenie údajov. Svoj postup vyšetrovania opísala ako postup historika umenia a identifikovala „charakteristický štýl“ manipulácie, ktorý sa opakoval v mnohých Masliahových prácach.
Jedna konkrétna štúdia uverejnená v roku 2015 v časopise BMC Neuroscience ilustrovala znepokojujúcu manipuláciu s obrázkami, ktorá zveličovala účinnosť lieku. V tomto výskume obrázky mozgového tkaniva normálnych a mutovaných myší naznačovali, že prasinezumab znižuje poškodenie tau, ale ďalšia analýza odhalila neprirodzene podobné obrázky, ktoré vyvolali pochybnosti o ich pravosti.
Keď Yangová a jej tím preskúmali Masliahove publikácie, identifikovali stovky podozrivých obrázkov, čo ich viedlo k zastaveniu pátrania kvôli obrovskému množstvu dôkazov o pochybení. „Predpokladám, že podobné problémy by sa objavili aj pri podrobnom skúmaní stoviek ďalších Masliahových prác,“ poznamenala Yangová.
Obvinenia vyvolali medzi neurológmi vážne obavy. Samuel Gandy, neurológ z Centra pre výskum Alzheimerovej choroby na Mount Sinai, vyjadril svoj šok a uviedol: „Stovky obrázkov. Muselo dochádzať k manipulácii celé roky.“
Farmaceutické spoločnosti a vedci, ktorí profitovali z podvodného výskumu Alzheimerovej choroby, sú teraz spochybňovaní
Po zverejnení spisu NIH uviedol, že Masliahovo pochybenie bolo potvrdené v dvoch publikáciách, čo viedlo k jeho odvolaniu z funkcie riaditeľa neurobiologickej divízie NIA. Podrobnosti o jeho súčasnom zamestnaneckom statuse zostávajú nejasné, keďže predstavitelia NIH odmietli spresniť svoj ďalší postup.
Dôsledky týchto zistení presahujú rámec Masliahovej individuálnej práce. Tento podvod odhalil aj výskum zosnulého Edwarda Rockensteina, bývalého neurológa z Kalifornskej univerzity v San Diegu, ktorý bol spoluautorom 91 prác, ktoré teraz čelia kontrole v dôsledku zistení uvedených v dokumentácii. Podobne Robert Rissman, ktorý sa podieľal na 16 prácach citovaných v dokumentácii, teraz pôsobí na USC, kde táto inštitúcia oznámila dôverné preskúmanie jeho účasti na Masliahovej práci
Masliahov výskum ovplyvnil vývoj experimentálnych liekov vrátane prasinezumabu, ktorý bol zameraný na liečbu Parkinsonovej choroby tým, že sa zameriaval na proteín alfa-synukleín spojený s touto chorobou. Nedávne klinické skúšky však nezaznamenali žiadny významný prínos, čo vyvolalo ďalšie otázky o platnosti základného výskumu. Masliah zohral kľúčovú úlohu pri koncipovaní tohto lieku spolu so zosnulým Daleom Schenkom, ktorý spoluzakladal biofarmaceutickú spoločnosť Prothena. Účinnosť lieku je teraz pod drobnohľadom kvôli Masliahovmu pochybnému výskumu.
Aj v súvislosti s odhalenými podvodmi pri výskume Alzheimerovej choroby sa FDA odmietla vyjadriť k dôsledkom pre liek prasinezumab, ktorý v súčasnosti prechádza novou fázou 2 skúšania zameranou na posúdenie jeho účinnosti pri spomaľovaní progresie pohybových ťažkostí súvisiacich s Parkinsonovou chorobou. Skúška prasinezumabu vo fáze 2 je mimoriadne dôležitá, keďže výrobcovia liekov Hoffmann-La Roche a Prothena chcú oznámiť predbežné výsledky ešte tento rok. Tieto spoločnosti ignorujú najnovšie zistenia podvodu a očakáva sa, že do roku 2025 alebo 2026 prijmú rozhodnutia týkajúce sa možnej štúdie fázy 3.
Pretrvávajúce obavy týkajúce sa Masliahovho výskumu spochybňujú nielen prasinezumab, ale ohrozujú aj dôveryhodnosť rôznych ďalších pokusov o vývoj liekov, ktoré sa opierajú o jeho predchádzajúce podvodné výskumné metódy a manipulácie s údajmi. Jedným z týchto liekov postavených na podvodoch Masliahovho výskumu je Cerebrolysin, ktorý predáva spoločnosť Ever Pharma. Masliahov podvodný výskum bude mať vplyv aj na spoločnosť Neuropore Therapies, ktorá uvádza Masliahovu prácu ako základ pre svoje terapie Parkinsonovej choroby.
Úradníci NIH a ich výskumní spolupracovníci sa už mnoho rokov dopúšťajú podvodov s údajmi v prospech farmaceutických spoločností, v dôsledku čoho sa komunita výskumníkov Alzheimerovej choroby rúca. Uplynuli desaťročia, pacienti s Alzheimerovou chorobou trpia bez skutočných odpovedí, zatiaľ čo NIH sa dopustil podvodu s údajmi v prospech seba a svojich priateľov z farmaceutických spoločností.
Zdieľať článok