Ako si udržať zdravie a kondíciu po celý rok (2. časť)

21/04/2022 | Zdravie

ORGÁNOVÉ HODINY

Dnes sa pozrieme trocha hlbšie na orgánové hodiny aj to, aký majú pre nás význam a ktorý orgán v ktorom čase má najväčšiu aktivitu a ktorý pasívnu dobu.
Pozrite sa na ORGÁNOVÉ HODINY, ako vidíte sú tam znázornené jednotlivé časy v dvojhodinových intervaloch, takže celý cyklus má 12 častí kde vidíte pekne znázornené v určitých časoch jednotlivé orgány. Pričom v čiernom sú znázornené Jinové, čiže plné a v bielom Jangové – duté.
Pozrime sa na naše „páry“ o ktorých sme si hovorili v predošlej časti. Napríklad PEČEŇ pred ňou je ŽLČNÍK a za ňou sú PĽÚCA a sú tam vyznačené jednotlivé časy.
Ako to treba správne čítať?
Aktívna doba ŽLČNÍK od 23:00 do 01:00 keď sa táto aktívna doba pre ŽLČNÍK skončí tak jeho „pár“ je PEČEŇ ktorej začína aktívna doba od 01:00 do 03:00 a takto sa počas 24 hodín v dvojhodinových cykloch vystrieda všetkých 12 orgánov.
Ak sa pozriete na PEČEŇ oproti je TENKÉ ČREVO ktorého aktívna doba začína od 13:00 do 15:00 ale zároveň v čase, keď je aktívna doba PEČENE tak u TENKÉHO ČREVA je doba pasívna. Tu je vidieť aj PRAVIDLO POLUDNIE POLNOC.
Ako sami vidíme, tak aj tu sa nám tvoria dvojice, keď jeden orgán má najväčšiu aktivitu tak presne v tom istom čase je iný orgán pasívny.

Z hľadiska fáz aktivity orgánov nám vzniknú tieto dvojice:
(vľavo aktívne – vpravo pasívne)
01:00 – 03:00 Pečeň – Tenké črevo
03:00 – 05:00 Pľúca – Močový mechúr
05:00 – 07:00 Hrubé črevo – Obličky
07:00 – 09:00 Žalúdok – Obehový systém
09:00 – 11:00 Slezina a Pankreas – Trojitý ohrievač
11:00 – 13:00 Srdce – Žlčník
13:00 – 15:00 Tenké črevo – Pečeň
15:00 – 17:00 Močový mechúr – Pľúca
17:00 – 19:00 Obličky – Hrubé črevo
19:00 – 21:00 Obehový systém – Žalúdok
21:00 – 23:00 Trojitý ohrievač – Slezina a Pankreas
23:00 – 01:00 Žlčník – Srdce

Ak sa dobre dokážeme orientovať v ORGÁNOVÝCH HODINÁCH je to pre nás veľkým prínosom, nie len pre naše rôzne fyzické či duchovné činnosti, ale aj pre liečbu.
Každé telo má schopnosť samoliečby, len mu je potrebné dopomôcť a práve vďaka týmto ORGÁNOVÝM HODINÁM môžeme dosiahnuť skvelé výsledky. Najefektívnejšie je, keď sa na niektorý konkrétny orgán liečebne pôsobí práve v čase jeho najvyššej aktivity. Tieto znalosti nám pomôžu nie len si dobre naplánovať naše denné aktivity, ale aj samotnú liečbu, či podávanie liekov, výživových doplnkov a iných preparátov.

AKO TO FUNGUJE?

01:00 – 03:00 aktívna PEČEŇ pasívne TENKÉ ČREVO
Pečeň detoxikuje a čistí naše telo. Má regeneračnú schopnosť a v tomto čase je najlepšie ležať. V žiadnom prípade netreba nič konzumovať hlavne mastné a tučné jedlá a samozrejme alkohol. Akákoľvek konzumácia čohokoľvek nie je vhodná hlavne z dôvodu, že práve v tomto čase je funkcia tenkého čreva pasívna. Keďže v tenkom čreve prebieha časť trávenia a vstrebávania živín a akúkoľvek potravu keby sme v tom čase prijali, by sa dôkladne nespracovala a začala by v tráviacom trakte hniť. Tvoria sa tam plyny a toxické splodiny.
Pre pečeň a tenké črevo je v tomto čase najvhodnejší odpočinok na lôžku. V tomto čase je náš mozog nedostatočne okysličený a preto je potrebná zvýšená opatrnosť hlavne u ľudí, ktorí pracujú v noci, alebo vykonávajú činnosť kde je potrebná zvýšená pozornosť napr.: jazda autom, práca na stroji a pod. V tomto čase najčastejšie hrozí mikrospánok. Taktiež to nie je ani vhodný čas pre štúdium nakoľko myseľ nepracuje efektívne. V žiadnom prípade nie je vhodné požívať v tomto čase žiadne prípravky pre stimuláciu mysle a sústredenosti ako sú energetické nápoje a rôzne iné „života budiče“ na akejkoľvek báze. Aj keby ste v tom čase požili 100% prírodný produkt likvidujete si energetické rezervy organizmu a vážne poškodzujete zdravie.

03:00 – 05:00 aktívne PĽÚCA pasívny MOČOVÝ MECHÚR
V tomto čase keď vrcholí činnosť pľúc pociťujú ťažkosti astmatici, prieduškári, fajčiari a ľudia s ochorením dýchacích ciest. Je to čas, kedy prichádzajú záchvaty dusivého kašľa, tlak na hrudi, astmatické záchvaty a pocity nedostatku vzduchu.
Ľudia ktorí majú ochorenia močového mechúra častejšie navštevujú toaletu. V tejto dobe sa prejavujú aj u ľudí trpiacich depresiami a stavmi úzkosti ich ťažkosti. Realita sa vníma skreslene doslova sa zveličuje. Vážne chorí ľudia majú obavy o svoj život a prepadajú beznádeji.
Zintenzívňujú sa aj existenčné obavy ako strach z nedostatku materiálnych potrieb, straty zamestnania a podobne.
Ak sa problémy stupňujú je dobre v tom čase relaxovať. Najideálnejší je autogénny tréning, vizualizácia pokoja, relaxačná hudba, aromaterapia a podobne.
Najlepšie je zachovať pokoj na lôžku, alebo sa pomaly prejsť po čerstvom vzduchu.

05:00 – 07:00 aktívne HRUBÉ ČREVO, pasívne OBLIČKY
V tomto čase hrubé črevo vytvára aktívne – sťahovacie pohyby a to je čas vhodný na vyprázdňovanie. Ľudia trpiaci zápchou a nepravidelným vyprázdňovaním, práve majú ideálnu dobu k tomu, kedy môžu svoje telo nacvičiť na pravidelnosť.
Pred návštevou toalety je potrebné vypiť 3-4 dl teplej vody a následne urobiť zopár drepov, krokov, alebo poklus na mieste. Potom sa na toalete pokúsime o vyprázdnenie.
Ak sa vám to spočiatku nedarí, nebuďte zúfalí – telo potrebuje určitý čas, aby sa správne naštartovalo a potom budete z výsledkov prekvapení. Pre vaše telo sa to stane samozrejmosťou bez toho, aby ste ho museli akýmkoľvek spôsobom už poháňať.
Nepravidelné vyprázdňovanie spôsobuje množstvo zdravotných problémov ako sú: únava, ekzém, akné, hemoroidy, análne trhliny a rakovinu hrubého čreva.
V tomto čase sú pasívne obličky, čo znamená, že nie je vhodné vypiť v krátkom čase veľké množstvo tekutín naraz. Sú mnohé očistné kúry, ktoré v tomto čase odporúčajú hneď ráno vypiť 1,5 – 2,0 litra vody v priebehu pár minút.
Toto množstvo tekutín ak sa vypije v krátkom čase v ktorúkoľvek hodinu predstavuje pre obličky veľkú záťaž, no zvlášť v čase ich pasívnej činnosti je to doslova hazard!

07:00 – 09:00 aktívny ŽALÚDOK, pasívny OBEHOVÝ SYSTÉM
Činnosť žalúdka vrcholí a telo najlepšie spracováva prijatú potravu a to je najvhodnejší čas na jedenie. Jedlo ktoré konzumujeme počas týchto hodín má byť z celého dňa najvýdatnejšie.
Žalúdok potrebuje zmiešať žalúdočné šťavy so šťavami z dvanástorníka a pankreasu, aby sa dobre prepláchlo tenké črevo a neskôr mohlo dobre spracovať prijatú potravu.
Veľmi dôležité je v tomto čase konzumovať aj ovocie a potraviny bohaté na vitamíny.
Keďže obehový systém je v pasívnej fáze, naše telo potrebuje byť v teple.
Nie je to vhodná doba na sprchovanie, otužovanie.
Najhoršie je v tom čase konzumovať studené nápoje, alebo zmrzlinu.
Ak sa v tej dobe potrebujeme umyť tak by sme si mali dať horúci kúpeľ, alebo teplú sprchu a po kúpeli sa ihneď zabaliť do teplej deky. Väčšina ľudí to takto nerobí, lebo zo sprchy ponáhľa rovno do práce, pričom ani len netušia ako si oslabujú organizmus.

09:00 – 11:00 Aktívna je SLEZINA a PANKREAS, pasívny je TROJITÝ OHRIEVAČ
Prichádza najideálnejšia doba pre milovníkov sladkostí. Práve v tomto čase vrcholí práca pankreasu a sleziny, kedy je telo schopné stráviť sladkosti a tak si práve v tomto čase môžeme bez ujmy dopriať a zamaškrtiť.
V tomto čase sa neodporúča piť alkohol. Je to čas, kedy sú naše duševné schopnosti na vrchole a môžeme ich povzbudiť aj čokoládou. Nikdy nekonzumujte čokoládu s obsahom stužených rastlinných olejov! Skutočná kvalitná čokoláda sa skladá iba z týchto štyroch zložiek: kakao, kakaové maslo, lecitín a cukor.
Okolo 11 hodiny, keď naše duševné schopnosti dosahujú vrchol by sme sa nemali venovať fyzickej činnosti.

11:00 – 13:00 Aktívne je SRDCE, pasívny ŽLČNÍK
Počas doby, keď je aktívna činnosť srdca, nie je vhodné ho zaťažovať veľkým množstvom potravy, kávou, alkoholom či inými stimulantmi.
Je to čas, kedy náš krvný tlak dosahuje maximálne hodnoty. Ideálny je krátky spánok, odpočinok, alebo mierna aktivita ako relaxačná prechádzka v prírode.
Nie je vhodný hlavne v lete pobyt na horúcom slnku, saunovanie, ani horúci kúpeľ či sprcha, masáže a terapie pri ktorých prichádza k prehrievaniu organizmu, rôzne horúce pleťové masky či zábaly. Taktiež nekonzumujeme veľmi teplé jedlá či nápoje.
Naša myseľ je v útlme, preto by sme nemali riadiť motorové vozidlo, vykonávať náročnú fyzickú, ale aj duševnú prácu. Hrozí zvýšené riziko úrazov.

13:00 – 15:00 Aktívne je TENKÉ ČREVO , pasívna je pečeň
Tenké črevo spracúva živiny zo skonzumovanej potravy a zásobuje naše telo potrebnou energiou. Naša fyzická výkonnosť stúpa, čo môžeme využiť na šport, prácu v záhrade a iných fyzicky namáhavých činnostiach.
V útlme je pečeň a preto ľudia s oslabenou pečeňovou energiou pociťujú ospalosť. V prípade, že potrebujete navštíviť zubného lekára, je k tomu najvhodnejší čas, keďže je znížená citlivosť zubov.

15:00 – 17:00 Aktívny MOČOVÝ MECHÚR, pasívne PĽÚCA
Je to čas, kedy hovoríme doslova o druhom výkonnostnom vrchole ako telesnej tak aj duševnej aktivity.
Močový mechúr je zo všetkých telesných orgánov najaktívnejší a preto je v tom čase najvhodnejšie piť veľa tekutín. Najlepšia je čistá voda, ak pijete bylinkové čaje, mali by ste ich striedať.
Naše telo je schopné spracovávať výdatnejšie jedlá a je to čas najvhodnejší na športové aktivity.

17:00 -19:00 Aktívne sú OBLIČKY, pasívne HRUBÉ ČREVO
Obličky dosahujú vrchol svojej činnosti a preto môžeme zvýšiť príjem tekutín, ktorých denná spotreba by mala byť ukončená do 19 hodiny.
V tomto čase sa potrebujeme vyhnúť konzumácii toho, čo nášmu telu škodí a to: káva, cukor, tuky, soľ, ocot, alkohol, limonády a všetko čo obsahuje konzervačné a chemické látky.
Obličky sú citlivé na chlad a preto by sme sa nemali kúpať v studenej ani vlažnej vode, vyhnúť pobytu na mraze ale aj plávaniu. Rovnováhu obličiek ovplyvňuje stres a preto by sme sa mali vyhnúť všetkým činnostiam, ktoré nám ho spôsobujú.
Začíname pociťovať únavu a vtedy je dobrý relax pri šálke čaju. Ľudia s oslabenou obličkovou energiou sú veľmi unavení, je im zima, alebo majú horúcu tvár a červené líca. V takomto prípade odpočívajte v teple.

19:00 – 21:00 Aktívny OBEHOVÝ SYSTÉM, pasívny ŽALÚDOK
V čase vystupňovanej aktivity obehového systému je naše telo najcitlivejšie.
Vhodné je užívať lieky, bylinné prípravky, masti, pleťové krémy, masážne oleje a pod.
Nie je vhodné v tomto čase podstupovať akékoľvek bolestivé zákroky, nakoľko bolesť pociťujeme intenzívnejšie.
Tento čas nie je vhodný na čistenie pleti pri akné, epiláciu, holenie ale ani pre šport pri ktorom sú bežné údery.
Zvýšená je psychická vnímavosť čo je vhodný čas na štúdium, čítanie, návštevu kina, divadla. Je to najvhodnejší čas aj na „partnerské radovánky“.
Pokiaľ nemáte v poriadku trávenie, v tomto čase už nič nekonzumujte, nakoľko zostatky nespracovaného jedla v tráviacom trakte negatívne ovplyvňujú aj ďalšie orgány, hlavne pečeň, pľúca, obličky a srdce.

21:00 – 23:00 Aktívny je TROJITÝ OHRIEVAČ, pasívny SLEZINA a PANKREAS
Telo sa pripravuje na spánok. V tomto čase nie je vhodné požívať žiadne „života budiče“ ako káva, energetické nápoje, čokoláda ale ani alkohol a cigarety.
Taktiež nie je dobre zaťažovať telo napríklad dynamickým športom a inými činnosťami, ktorými by sme ho aktivovali.
Jedlo, ktoré skonzumujeme v týchto hodinách sa nespracuje a energia z neho sa ukladá v podobe tuku.
Je to absolútne najnevhodnejší čas pre príjem potravy.
Najvhodnejší čas je na stíšenie a relax.

23:00 – 01:00 Aktívny je ŽLČNÍK, pasívne je SRDCE
Najväčšia aktivita žlčníka. Čas najvhodnejší na spánok, aby sme neodoberali energiu našim orgánom, ktoré najlepšie pracujú počas spánku.
Ľudia, ktorí trpia ochorením žlčníka, sa v tomto čase môžu budiť na jeho bolesti. V prípade, že sa prebúdzate aj keď nepociťujete bolesti, je to signál, že niečo nie je v poriadku a ťažkosti sa čoskoro objavia. V takomto čase dokážeme ešte prepuknutiu ťažkostí zabrániť.
Najdôležitejšie je urobiť nevyhnutné opatrenia a to: upraviť stravovací režim, zabezpečiť telu dostatok odpočinku, zvýšiť pohybovú aktivitu a zharmonizovať našu myseľ.
Ak sa dokážeme nastaviť a denne fungovať v súlade s ORGANOVÝMI HODINAMI dokážeme svojmu telu dopriať tú najlepšiu starostlivosť.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments