Ako si udržať zdravie a kondíciu po celý rok (1. časť)

20/04/2022 | Zdravie

Ak si chcete udržať dobré zdravie a kondíciu, ale aj zlepšiť svoj zdravotný stav, tak potom sú tieto riadky určené práve pre vás. Tí čo ma dobre poznajú vedia, že nepatrím k hltačom tabletiek a ani k tým, čo pravidelne vysedávajú v čakárňach lekárov.
Svoj zdravotný stav riešim s lekárom až vtedy, keď si nedokážem ináč pomôcť a až keď je to nevyhnutne potrebné. Dávam prednosť alternatíve a samozrejme hľadám príčiny vzniku jednotlivých chorôb.
Každá choroba tela je aj chorobou ducha a preto príčinu nehľadám iba vo fyzickom, ale predovšetkým aj v tom duchovnom, nakoľko sa mi x krát už potvrdilo, že ak odstránim duchovnú príčinu a uzdravím svojho ducha – telo ako keby sa samé zázrakom uzdravovalo.
Samozrejme veľmi blízka mi je TČM (tradičná čínska medicína) ktorá v skutočnosti mi je veľkým pomocníkom, keďže táto na rozdiel od alopatickej medicíny rieši príčinu a nie dôsledok.
Budem sa snažiť písať úplne jednoduchou formou, aby každý čitateľ dokázal ľahko pochopiť.
Každý z nás si môže sám vylepšiť kvalitu svojho zdravia a to bez akýchkoľvek vážnych zásahov, či užívania určitých preparátov ako sú lieky, výživové doplnky a iné. Pokiaľ človek nepozná súvislosti mnoho krát zbytočne vyhodí veľa peňazí za takéto prípravky, ktoré mu nakoniec neprinesú žiaden osoh.
Tým samozrejme užívanie liekov, výživových doplnkov a iných preparátov vôbec nezavrhujem, len chcem poukázať na najvhodnejšie obdobie a na čas, kedy sú pre ľudské telo najväčším prínosom.
Človek – presnejšie povedané ľudské telo je súčasťou prírody a jeho správne fungovanie tiež závisí od niekoľkých faktorov. Mne sa veľmi páči v TČM sa používa takzvaný BIOLOGICKÝ KALENDÁR s ktorým by som chcela začať aby malo všetko svoju postupnosť. Môžeme si ho spoločne vypracovať, alebo si jednoducho určité veci poznačiť do klasického stolového kalendára.
Tak, ako sa dejú zmeny s príchodom jednotlivých ročných období v prírode, tak sa dejú aj v ľudskom organizme. Keď v prírode hovoríme o 4 ročných obdobiach v našom Biologickom kalendári ich budeme mať 5. Rovnako ako aj v životnom cykle je 5 elementov a ku každému obdobiu Biologického kalendára je priradený jeden element.
Podľa pozorovaní jednotlivých zmien v ľudskom tele náš BIOLOGICKÝ KALENDÁR bude vyzerať nasledovne:

  • JAR začína v polovici februára – element DREVO
  • LETO začiatok júna – element OHEŇ
  • NESKORÉ LETO polovice júla – element ZEM
  • JESEŇ od polovice septembra – element KOV
  • ZIMA od polovice novembra – element VODA

Najzraniteľnejším čiže dá sa povedať kritickým obdobím pre ľudské zdravie a kondíciu je jar hlavne prechod zo zimy do jari a jeseň. Práve toto obdobie je najvhodnejšie pre pôsty a očistné kúry, ako aj pitie bylinkových čajov.
JAR je obdobím znovuzrodenia, s postupným otepľovaním sa prebúdza príroda a život v nej. Aj ľudské telo v týchto dňoch potrebuje po zime sa otvoriť prílivu energie a preto ho môžeme podporiť aj konzumáciou SLADKÝCH JEDÁL, mrkva, med, ďatle, sladký cukor. V žiadnom prípade nekonzumujeme KYSLÉ.
LETO a NESKORÉ LETO je obdobím aktivity a rastu a v tomto období sa odporúčajú ĽAHŠIE JEDLÁ ako sú melóny a rôzne druhy zeleniny veľmi dobré sú paradajky a uhorky.
JESEŇ je obdobím zberu úrody, oddychu po letnej aktivite a organizmus si ukladá energiu na zimu. Vtedy sa odporúča jesť med, sezamové semienka, mliečne výrobky, jablká, banány, grepy, gaštany, hrušky, pomaranče, mandarínky a morské riasy.
ZIMA je obdobím pokoja a vtedy sa odporúča jesť mäso, zázvor, čierne korenie, všetky druhy cibule, cesnak a listovú zeleninu.
Každý mesiac BIOLOGICKÉHO KALENDÁRA „vládne“ určitému orgánu, kedy je najvhodnejší čas na jeho posilnenie. Najprv spomeniem všeobecne a potom sa budeme venovať každému samostatne.
Január – močový mechúr
Február – obličky
Marec – žlčník
Apríl – pečeň
Máj – srdce
Jún – tenké črevo
Júl – krvný obeh
August – termoregulácia organizmu
September – slezina, pankreas
Október – žalúdok
November – pľúca
December – hrubé črevo
K tomu, aby sme čo najvhodnejšie vedeli posilniť jednotlivé orgány nášho tela potrebujeme dobre poznať aj takzvané ORGÁNOVÉ HODINY, aby sme vedeli, kedy ktorý orgán má aktívnu, alebo pasívnu činnosť.
Počas 24 hodín sa v našom tele mení aj priebeh energie. Denný cyklus je rozdelený na 12 častí a každá časť denného cyklu trvá 2 hodiny. V TČM sa hovorí o 12 pulzoch, ktoré zodpovedajú 12 orgánom z ktorých sa každý behom dňa dostane na 2 hodiny do aktívnej činnosti a na 2 hodiny do činnosti pasívnej. Hovorí sa tomu v TČM aj PRAVIDLO POLUDNIE-POLNOC.
Týchto 12 orgánov tvorí 6 dvojíc, hovorí sa tomu aj párové orgány. TČM používa pojem Jinové a Jangové orgány, pričom Jinové orgány sú plné a Jangové zas duté. Tieto párové orgány sa navzájom ovplyvňujú silou Jin – Jang , obidva majú vzájomnú funkčnú súvislosť a ich aktívne hodiny nasledujú po sebe.
Jednotlivé „páry“ orgánov vyzerajú následovne:
(na ľavej strane orgány Jin – plné na pravej strane orgány Jang – duté)
Srdce + Tenké črevo
Pečeň + Žlčník
Obličky + Močový mechúr
Pľúca + Hrubé črevo
Slezina a pankreas + Žalúdok
Dráha obehu + Tri žiariče

Pokračovanie nabudúce..


Musíme však brať na vedomie, že každý z nás je iný a každého telo a duša má iné potreby v rôznej dobe. Preto je najdôležitejšia vec načúvanie svojmu telu.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Deni
Deni
2 years ago

Dakujem

Chiron
Chiron
2 years ago

Přispěji svou troškou do mlýna. Naši předkové měli starobylý energetický systém cvičení, tak jako i jiné civilizace (jóga, tai-či, qui-gong), než to křesťani a jejich křižáci zničili. Jmenovala se Vidjá, ze sanskrtského vidyá – cesta moudrosti. Na západě, který byl dříve také propojen s touto kulturou, se to nazývalo wyda. Pokud se někdo chce obeznámit s touto tradiční evropskou, nám na míru šitou “cestou”, tady je odkaz:
vidja.wz.cz Třeba se zalíbí. CHI