Výsledky vedeckej štúdie: Hranie sa na zemi v prírode a prechádzky po lese výrazne zlepšujú imunitu u detí. Na posilnenie imunity detí by sa malo dovoliť, aby sa častejšie hrali vonku v prírode, a to aj v škôlke. Vyplýva to zo štúdie fínskych vedcov z Helsinskej univerzity.
Vedci uskutočnili experiment v desiatich materských školách, pričom v každej bolo približne 75 detí vo veku od troch do piatich rokov. Štyri z materských škôl upravili herné plochy pridaním lesnej pôdy s trávnikom, jednoročnými rastlinami a rašelinovými blokmi, po ktorých mohli deti liezť. V troch z nich začali pravidelne vodiť deti na prechádzky do blízkych lesov, v ďalších troch zostalo všetko nezmenené: štrkové ihriská a minimum vegetácie.
O mesiac neskôr vedci zistili, že deti, ktoré sa hrali na „špinavých“ ihriskách a pravidelne chodili do lesa, mali zvýšenú imunitu: vo vzorkách krvi bolo podstatne viac protizápalového proteínu IL-10 (ovplyvňuje imunoreguláciu a zápal).
„Diverzita mikróbov vo vrchnej vrstve pôdy je dôležitá a je potrebné, aby sa v nej deti aktívne hrali, okopávali, sadili vegetáciu. Nestačí na miesto len pridať trochu trávy a kríkov,“ hovorí Aki Sinkkonen, jeden z autorov štúdie.
Vedci navrhli pridávanie lesnej pôdy a vegetácie na detské ihriská, aby ovplyvnili rozmanitosť mikrobiómu, ktorý ovplyvňuje mnohé dôležité procesy v tele, od metabolizmu až po funkciu mozgu a reguláciu imunitného systému.
Mnohé výskumy ukazujú, že hra „v blate“ môže výrazne posilniť imunitný systém detí. V jednom grame pôdy žije obrovské množstvo rôznych mikroorganizmov, ktoré sa podieľajú na tréningu imunity. Imunitný systém dieťaťa sa vyvíja v dôsledku kontaktu s týmito mikróbmi. Táto skúsenosť jej pomáha lepšie rozpoznať hrozby a vyhnúť sa zbytočným reakciám na neškodné látky. Vedci poznamenávajú, že nedostatok tejto interakcie môže zvýšiť riziko vzniku alergií, astmy a cukrovky 1. typu.
Tak ako väčšina rodičov, aj vy ste pravdepodobne svojim deťom povedali: „Si špinavý!“ častejšie, ako by ste dokázali spočítať. Ak sa obávate, ako baktérie ovplyvňujú zdravie vášho dieťaťa, nie ste sami. Je teda v poriadku zahodiť dezinfekčný prostriedok na ruky a nechať ich občas trochu zašpiniť? Štúdie ukazujú, že výhody môžu prevážiť nad neporiadkom. Tu je špina o špine a päť vynikajúcich dôvodov, prečo by ste ju mohli chcieť v živote svojho dieťaťa viac.
Špina buduje zdravý imunitný systém
Obrázok cez Flickr by chascar Licensed CC BY 2.0
Mikróby nájdené na zemi môžu pomôcť posilniť imunitný systém vášho dieťaťa. Bohužiaľ, germánofóbna mentalita našej kultúry, najmä po pandémii, môže spôsobiť, že naše deti budú chorľavejšie. Ich malé telíčka musia vedieť, aké výzvy na nich číhajú v ich prostredí, aby ich imunitný systém nezastihol nepripravený.
Jack Gilbert, vedec zaoberajúci sa mikrobiálnym ekosystémom na Chicagskej univerzite, tvrdí, že brániť deťom v zašpinení je pre ne z dlhodobého hľadiska horšie. Ak nebojujú s prechladnutím alebo vírusom, nadmerná sterilizácia ich prostredia komerčnými dezinfekčnými prostriedkami nie je potrebná. Namiesto toho im odporúča umývať si ruky mydlom a horúcou vodou. Spomína tiež, že vaše deti sa nemusia umývať zakaždým, keď pohladia psa alebo prídu zo záhrady.
Časopis Journal of Allergy and Clinic Immunology navrhuje, aby ste začali podporovať viac času stráveného v špine, keď sú deti malé. Jeho článok publikovaný v roku 2014 naznačil, že vystavenie alergénom a baktériám počas prvého roku života vášho dieťaťa môže zabrániť alergiám a dokonca aj sipotom súvisiacim s astmou, keď vaše dieťa vyrastie. Začnite teda s ich zážitkami so špinou vonku už od šiestich mesiacov. Len buďte opatrní a vyhýbajte sa oblastiam ošetreným pesticídmi.
Špina podporuje akademický a vývojový rast
Neštruktúrované hry vonku sú pre rast a vývoj vášho dieťaťa veľmi dôležité. To je ďalší dôvod, prečo začať s hrou v blate pre vaše dieťa už v ranom veku. Mnohí študenti, ktorí študujú environmentálnu výchovu, zaznamenali aj zvýšenie výkonov v matematike, čítaní a písaní. Dokonca aj kritické myslenie a schopnosť počúvať sa môžu zlepšiť, keď deti pracujú s pôdou.
Internetový časopis Národnej lekárskej knižnice uvádza, že zážitky v prírode podporujú učenie. Stovky štúdií pomohli pedagógom pochopiť príčinný vzťah medzi zeminou a študijnými úspechmi. Preto zariadenia Crème de la Crème poskytujú deťom rozmanitú zbierku vonkajšieho vybavenia na hranie a celé dve hodiny na to, aby si každý deň trochu zašpinili ruky.
Špina zmierňuje stres a úzkosť
Trochu sa zašpiniť na čerstvom vzduchu nie je zďaleka zlé. Tento zdravý návyk môže vašim deťom pomôcť viesť šťastnejší život. Naša spoločnosť závislá od obrazoviek v interiéri vytvára deti s nadváhou, vyčerpané a vystresované. Niečo im v živote chýba a my sa domnievame, že by to mohlo byť silné spojenie s naším prírodným svetom.
Hra vonku môže ochrániť aj emocionálny vývoj vášho dieťaťa. Dnešný uponáhľaný životný štýl prispieva k úzkosti a depresii a vystavenie detí nečistote v prirodzenom prostredí môže účinne znížiť príznaky ADHD.
Na webovej stránke Child Mind Institute nájdete úžasný článok, ktorý ukazuje, že pobyt v prírode môže znížiť úroveň stresu a únavy dieťaťa. Jedna štúdia Americkej psychologickej asociácie uvádza významné zníženie rizika psychických porúch u detí. U detí sa po pobyte v zelených priestoroch, ako sú parky a lesy, dokonca preukázal rast empatie a spolupráce.
Samotný kontakt so špinou, či už prostredníctvom záhradkárčenia, kopania jám alebo výroby blatových koláčov, môže zlepšiť náladu dieťaťa. Vzhľadom na 41 % nárast používania antidepresív na predpis u detí vo veku 5 rokov za posledných sedem rokov sa mnohí odborníci na duševné zdravie snažia prijať alternatívne metódy liečby, ako je napríklad špinenie, aby pomohli deťom prospievať.
Špina pomáha budovať silné telo
Okrem toho, že deti sú vystavené zdravým baktériám, parazitom a vírusom, ktoré vytvárajú silnejší imunitný systém, hra na čerstvom vzduchu zvyšuje úroveň kondície dieťaťa a buduje zdravé telo. Častá fyzická aktivita, ako napríklad hra v blate, je základnou stratégiou, ktorá môže pomôcť obmedziť problém americkej bacuľatosti.
CDC uvádza, že detská obezita je pre rodičov vážnym zdravotným problémom, pričom čoraz viac alarmujúci je počet dojčiat a batoliat, ktorých hmotnosť sa pohybuje v nebezpečnom pásme. U detí vo veku od 2 do 11 rokov je šokujúcich 33,7 % týchto malých detí považovaných za deti s nadváhou.
Čas strávený vonku tiež zvyšuje hladinu vitamínu D. Táto životne dôležitá živina môže chrániť deti pred budúcimi zdravotnými problémami, ako je osteoporóza, srdcové choroby a cukrovka. Deti, ktoré trávia väčšinu času v triede alebo na gauči, majú pravdepodobne nedostatok tohto vitamínu. Pomôžte im znížiť riziko jeho nedostatku a choďte sa vyváľať na zem.
Hlina pomáha rozvíjať predstavivosť
Hlina pomáha rozvíjať predstavivosť
Prostredníctvom jednoduchého potešenia z hry s hlinou si deti môžu precvičiť svoju predstavivosť, ako aj svaly. Hnetenie, tvarovanie a splošťovanie blata do koláčov prospieva výkonným funkciám a procesom tvorivého myslenia vášho dieťaťa. Stačí, ak sa trochu zašpinia.
Ak nemáte v blízkosti obrovskú zbierku blata, deti si môžu postaviť nádherný hrad z piesku priamo na vašom dvore. Je to skvelá alternatíva, ktorá stále prináša všetky výhody starej dobrej špiny. Dajte im recyklované nádoby, poháre a plážové hračky na navrhnutie pevnosti a potom povzbuďte svoje ratolesti, aby svoj výtvor vyzdobili kameňmi alebo mušľami.
Ďalším kreatívnym spôsobom, ako dostať deti do bahna, je záhradkárčenie. Starostlivosť o rastliny na pozemku s kvetmi alebo zeleninou, ktorý nie je náročný na údržbu, prináša aj množstvo výhod. Vaše deti sa naučia zdravému výberu a vybíraví jedáci možno budú ochotní ochutnať potraviny, ktoré si vypestujú. Nechajte svoje deti od 2 rokov, aby sa im pôda dostala pod nechty tým, že budú spoločne plieť a zbierať dobroty, ktoré si vypestujete.
Zdieľať článok