Strašidelné superpočítače riadené laboratórne vypestovanými ľudskými mozgami predstavili vedci financovaní WEF

17/08/2024 | Zo sveta

Ak ste si mysleli, že niektoré aspekty schopností umelej inteligencie sú strašidelné, pripravte sa na novú „neuroplatformu“ spoločnosti FinalSpark, ktorú riadia laboratórne vypestované ľudské mozgy.
Tento švajčiarsky technologický startup predáva prístup k biopočítačom, ktoré na napájanie využívajú sériu malých laboratórne vypestovaných ľudských mozgov, čo znamená, že potrebujú len „zlomok energie potrebnej na napájanie tradičného počítača“.

Nie je prekvapením, že prácu vedcov financujú globalisti zo Svetového ekonomického fóra.

Nová bioprocesorová platforma Neuroplatform je poháňaná týmito malými mozgami, pričom na jej napájaní spolupracuje až 16 z nich. Už ju prijalo deväť inštitúcií a je chválená pre svoju schopnosť šetriť energiu. Spoločnosť sa chváli, že 16 týchto laboratórne vytvorených mozgov spotrebuje miliónkrát menej energie ako tradičné kremíkové čipy, ktoré poháňajú takéto systémy.

Neuroplatform kombinuje hardvér, softvér a biológiu a považuje sa za „wetware“, pretože zahŕňa biologickú zložku. Je založená na sústave viacelektródových polí (Multi-Electrode Arrays – MEA), ktoré sa používajú na umiestnenie 3D masy mozgového tkaniva, pričom každé MEA obsahuje štyri laboratórne vypestované mozgy prepojené s ôsmimi elektródami, ktoré ich stimulujú a zaznamenávajú spracovanie údajov.

Zotročené malé mozgy podrobené trestu pred spracovaním na smrť
Skutočnosť, že tieto malé ľudské mozgy boli v podstate zotročené na prevádzku platformy, sa však zväčša zamlčuje. Môže to byť ťažko pochopiteľný koncept, pretože je tak ďaleko od oblasti tradičnej výpočtovej techniky, ale faktom zostáva, že tieto mozgy tvoria tisíce živých neurónov a sú udržiavané pri živote pomocou „mikrofluidického systému, ktorý zásobuje bunky vodou a živinami“.

Tieto mozgové bunky nazývajú „organoidy“ a sú trénované na vykonávanie požadovaných úloh pomocou systému odmien a trestov. Keď konajú podľa očakávania, dostávajú ako odmenu dopamín, čo je ľudský neurotransmiter, ktorý stojí za potešením a závislosťou, zatiaľ čo organoidy sú vystavené chaotickejším podnetom, ako je nepravidelná elektrická aktivita, keď ich tí, ktorí ich trénujú, chcú potrestať – v podstate mučia tieto malé mozgy, aby poslúchali.

Spoločnosť FinalSpark chce, aby ich desivá technológia slúžila ako hlavný zdroj energie pre umelú inteligenciu vzhľadom na obrovské energetické vstupy potrebné na výcvik a prevádzku technológie.

Zaujímavé technické poznámky: „Podľa odhadov spoločnosti Final Spark sa len na trénovanie populárneho veľkého jazykového modelu GPT-3, ktorý poháňal ChatGPT v jeho prvých dňoch, spotrebovalo 10 GWh energie. To je neuveriteľných 6 000-krát viac energie, ako spotrebuje priemerné európske mesto za celý rok. Nahradenie kremíkových čipov bioprocesormi by mohlo viesť k drastickým úsporám energie.“

Ďalšou komplikáciou je tu skutočnosť, že tieto mini mozgy neustále umierajú a treba ich vymeniť. Vedci zlepšujú ich životnosť; zatiaľ čo predtým zomierali v priebehu niekoľkých hodín, teraz môžu prežiť 100 dní, kým sa v podstate upracú k smrti.

Hoci tvorcovia platformy tvrdia, že mini mozgy nie sú vnímavé, tento typ snahy je znepokojujúci na mnohých rôznych úrovniach a je ľahké pochopiť, kam to všetko môže smerovať.

Spoločnosť FinalSpark sa totiž na svojej webovej stránke otvorene delí o svoju znepokojujúcu víziu predbiehania prírody a vyhlasuje: „Pestujeme neuróny v bunkových kultúrach a dosahujeme veľký pokrok v ich využívaní ako výpočtovej sily. Vytváranie veľkých sietí je náročné a napriek tomu naše biolaboratórium aktívne pracuje na replikácii a prekonaní úspechu prírody s neobmedzeným potenciálom na zlepšenie života na Zemi. Možnosti sú veľmi vzrušujúce.“

Samozrejme, ťažko si predstaviť, kto by mohol byť z týchto „možností“ nadšený viac ako Svetové ekonomické fórum.

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments