Pozor na logo zelenej žabky na udržateľných potravinách
To logo malej zelenej žabky je všade: na obaloch čokoládových tyčiniek, prilepené na boky nádob s čajom, posadené na štítkoch od banánov. Tento obojživelník má pečať Rainforest Alliance Certified, signál pre spotrebiteľov, že produkt je šetrný k planéte a poľnohospodárom.
Ale pokiaľ ide o ochranu pracovníkov, Rainforest Alliance nie vždy splnila svoje sľuby.
Podľa novej správy organizácie, ktorá dohliada na fair-trade, Fair World Project, by spotrebitelia mali byť voči niektorým certifikačným skupinám, ako je Rainforest Alliance, skeptickí. Populárne logo zelenej žaby sa v skutočnosti považovalo za „nekvalifikované na zabezpečenie spravodlivosti pre farmárov“ z dôvodu nedostatkov v jeho auditoch.
Vyplýva to z nedávnych obvinení, že Rainforest Alliance certifikuje produkty pochádzajúce z fariem, kde sa s pracovníkmi zle zaobchádza.
V roku 2015 vyšetrovanie BBC zistilo, že pracovníci na indických čajových plantážach schválených Rainforest Alliance žili v chatrných bytoch a dostávali neprijateľne nízke mzdy. Reportéri našli aj dôkazy o deťoch pracujúcich na plantážach. Organizácia uznala, že jej proces auditu bol nedokonalý, a reagovala zrušením certifikácie jednej čajovej plantáže, čím sa znížili riziká, ktoré vedú k detskej práci, a zlepšili sa podmienky bývania.
Tento rok sa však objavili ďalšie kritické správy o certifikačnom procese Rainforest Alliance. Po štúdii z roku 2011 , ktorá zistila množstvo problémov na indických čajových plantážach certifikovaných Rainforest Alliance, skupina na podporu pracovníkov toto leto prehodnotila niektoré pozemky. Najnovšia správa zistila zlepšenia, hoci zaznamenala aj pretrvávajúce problémy týkajúce sa odmeňovania nadčasov a odborov.
Rainforest Alliance a Sustainable Agricultural Network, ktoré spoločne dohliadajú na označenie zelenej žaby, vyslali audítorský tím, aby preskúmal tieto obavy, ale povedali, že nemôžu potvrdiť väčšinu problémov uvedených v správe, s výnimkou malého problému súvisiaceho s pracovným časom. , ktorú riešila.
A podľa správy Oxfam Germany zverejnenej na jar tohto roku existujú problémy s pracovnými podmienkami aj na banánových a ananásových plantážach v Latinskej Amerike pridružených k Rainforest Alliance. Pracovníci banánov v Ekvádore uviedli, že pesticídy rozprašovali lietadlá, keď pracovali na poliach pod nimi, a pracovníci s ananásom v Kostarike uviedli, že po 12 hodinách práce denne stále nedokážu vyžiť. Rainforest Alliance začala prebiehajúce vyšetrovanie týchto tvrdení, ale nenašla dôkazy o týchto problémoch.
Nedávne vyšetrovania sa zameriavajú na farmy, ktoré získavajú produkty, ako sú čaje Lipton a ananásy Dole.
Zástupcovia Rainforest Alliance a Sustainable Agricultural Network uviedli, že keď sa dozvedia o opodstatnených problémoch, urobia zmeny.
„Oceňujeme konštruktívnu kritiku a podnety a uvedomujeme si, že nemáme dokonalý systém,“ povedal Andre de Freitas, výkonný riaditeľ organizácie Sustainable Agricultural Network, ktorá vytvára certifikačné štandardy. „Pracujeme na zlepšovaní a väčšom zapájaní sa do organizácií zamestnancov. Naším záväzkom je zlepšovať sa.“
Certifikačný program Rainforest Alliance funguje v 74 krajinách a hovorí, že podporuje udržateľnosť v oblastiach od lesníctva po cestovný ruch. Potravinárske podniky môžu niesť logo žaby získavaním z certifikovaných fariem, ktoré sa zaväzujú dodržiavať špecifické environmentálne a pracovné normy. Hoci je certifikačný program Rainforest Alliance primárne financovaný z darov a filantropie, niektoré firmy platia malý licenčný poplatok za právo nosiť logo.
Samotné farmy platia za certifikáciu. Aby sa zaistilo, že zúčastnené farmy neporušujú pravidlá, program vykonáva rutinné audity. Správa Justice in the Fields však odsúdila alianciu Rainforest Alliance za inšpekcie, ktoré boli len raz ročne a vopred ohlásené a pri ktorých sa zástupcovia zamestnancov nezúčastňovali procesu pohovorov.
De Freitas povedal, že program zvyšuje počet neočakávaných auditov a zapája pracovníkov do dohľadu. Poukázal na to, že správa Justice in the Fields obsahuje overiteľné nepresnosti a označené problémy týkajúce sa miezd, ktoré organizácia už riešila prostredníctvom nových štandardov oznámených v septembri.
Justice in the Fields vyhodnotila sedem najväčších certifikačných programov, ktoré tvrdia, že zaisťujú, že produkty sú bez vykorisťovania farmármi. Zamerala sa konkrétne na pracovné podmienky na stredných a veľkých farmách, s ohľadom na bývanie zamestnancov, mzdy a presadzovanie pracovného práva. (Niektoré z týchto programov monitorujú aj environmentálne praktiky, ale správa Justice in the Fields zohľadňuje iba pracovné podmienky.)
Zo siedmich certifikačných programov správa odporučila štyri: Program spravodlivých potravín, Projekt poľnohospodárskej spravodlivosti, Equitable Food Initiative a Fairtrade International.
Zostávajúce tri certifikácie tvrdia, že „hovoria módne slová o férovosti, ale ich praktiky nie sú dostatočne podstatné na to, aby skutočne pozitívne ovplyvnili životy pracovníkov,“ povedala Kerstin Lindgrenová, autorka správy.
K týmto slabším programom – Fair Trade USA, Fair for Life a Rainforest Alliance – by sa malo pristupovať opatrne kvôli obavám, či platia životné minimum alebo majú silné systémy auditu, povedala Lindgrenová.
Ale ani certifikačné programy, ktoré získali vysoké hodnotenie od správy Justice in the Fields, nie sú dokonalé. Floridský program spravodlivého jedla odporučil projekt Fair World Project, ale program je napriek tomu tichý, pokiaľ ide o znižovanie vystavenia pracovníkov pesticídom.
Lindgren uviedol, že súčasťou tejto správy bolo ukázať limity certifikačných programov. „Dúfam, že spotrebitelia si začnú viac uvedomovať a zapájať sa do týchto problémov,“ povedala. Okrem zapojenia sa na politickej úrovni navrhla, aby spotrebitelia „hľadali najsilnejšie označenie a nepredpokladali, že slabé označenie je lepšie ako žiadne“.
Oxfam obviňuje spoločnosti z podvodov s etiketami
Organizácia Rainforest Alliance udeľuje pečať potravinám, ktoré sa pestujú ekologickým a spravodlivým spôsobom. Teraz ju však humanitárna organizácia Oxfam obvinila z masívneho porušovania environmentálnych a pracovných noriem. Obzvlášť závažné je rozprašovanie pesticídov z lietadiel – aj na úkor ľudí, ktorí sú tam zamestnaní.
Dieter Nürnberger | 31.05.2016
Pečať Rainforest Alliance je jedným z najobľúbenejších certifikátov udržateľnosti na celom svete. Humanitárna organizácia Oxfam teraz tvrdí, že sa nedodržiavajú environmentálne a pracovné normy. Niektoré z vyšetrovaní sa museli uskutočniť v utajení, pretože plantáže neboli ľahko prístupné. Uskutočnili sa však rozhovory s viac ako 200 pracovníkmi a konzultovalo sa aj s odborníkmi v týchto krajinách. A – pozor – hovoríme aj o plantážach, ktoré sú certifikované pečaťou Rainforest Alliance. Ide o medzinárodnú pečať udržateľnosti. Konkrétne obvinenie spočíva v tom, že títo dodávatelia vrátane nemeckých supermarketov porušujú ekologické normy. Frank Braßel z Oxfamu tam bol v posledných mesiacoch osobne
„Zistili sme, že jedným z najväčších problémov je stále rozprašovanie pesticídov z lietadiel. Deje sa to v banánovom priemysle. Na jednej strane sa používajú veľmi toxické prípravky, ktoré americká Agentúra na ochranu životného prostredia EPA klasifikuje ako karcinogénne. A že k používaniu týchto pesticídov často dochádza, keď sú ľudia na plantážach. Čo je v rozpore so všetkými normami. „
Pracovníci sa len ťažko môžu súdiť o svoje práva
Napriek tomu je pečať Rainforest Alliance jedným z najpopulárnejších certifikátov udržateľnosti na svete. Logo so zelenou žabkou znamená – aj podľa jej vlastnej reklamy – znížené používanie chemikálií a tiež znamená – doslova – blaho pracovníkov a ich rodín. Na druhej strane Oxfam uvádza, že opakovane dochádza k závažnému porušovaniu pracovného práva, najmä pracovných podmienok:
„Obzvlášť znepokojujúci je strach ľudí vôbec sa ozvať. A rovnako strach organizovať sa v odboroch. Po druhé, pre mnohých ľudí je úplne neprehľadné, či sú správne platení. V mnohých prípadoch nedostanú ani kópiu pracovnej zmluvy. To je, žiaľ, úplne neprehľadné, a teda ďalší bod, prečo je pre ľudí také ťažké sa skutočne súdiť o svoje práva.“
Už sa objavili prvé reakcie: Tlačová kancelária Rainforest Alliance v Nemecku zdôrazňuje, že obvinenia berie vážne a že medzičasom začala aj vlastné vyšetrovanie. Ak by boli obvinenia v jednotlivých prípadoch pravdivé, viedlo by to k odobratiu pečate. Organizácia Oxfam je však kritizovaná aj za to, že neposkytla dostatok času na dôkladné prešetrenie obvinení. Čiastočne sa obvinenia popierajú, ale hovorí sa aj o tom, že sa napríklad – doslova – zistili nedostatky pri postreku pesticídmi.
Oxfam hovorí o klamaní spotrebiteľov
Na základe vlastnej štúdie Oxfam teraz všeobecne pochybuje o tom, že certifikáty Rainforest Alliance znamenajú udržateľnosť výroby. Do istej miery ide o klamanie spotrebiteľov. Nemecké spoločnosti musia reagovať, hovorí expert Oxfamu Frank Braßel:
„Musia sa pozrieť cez svoje podnikateľské aktivity na to, aké to má účinky v celom dodávateľskom reťazci. Mali by sa obrátiť na dodávateľov, hovoriť aj s miestnymi organizáciami v teréne. Sú tu odbory, environmentálne skupiny a tiež mnohé mimovládne organizácie. Mali by ste s nimi spolupracovať, aby ste zistili, ako sa dostať z tejto dilemy.“
Mimochodom, toto nie sú prvé obvinenia v tejto oblasti voči Rainforest Alliance. Ekopriemyselné združenia už v roku 2011 poukázali na to, že kritériá tejto organizácie nie sú relatívne veľmi prísne.
Bude zaujímavé sledovať, či avizovaná ochota rokovať na oboch stranách bude mať nejaký účinok.
Sdílím… od teraputky Daria Lori, Itálie
ATRAZINE: toxická látka, kterou psychopatická loutka Gates (a jeho Melinda Fondation) zavedla do jídla a která pomalu přeměňuje mladé muže v ženy a snižuje jejich testosteron
NEKUPUJTE jídlo s logem „RAINFOREST ALLIANCE“.
ATRAZINA je herbicid a používá se především k pěstování KAKAA a KÁVY.
Z TOHOTO DŮVODU JSOU ČOKOLÁDOVÉ VÝROBKY PLNÉ ATRAZINU.
Vědec Dr Tyrone Hayes https://ewikibg.top/wiki/Tyrone_Hayes
ukázal, že Atrazine mění sexuální orientaci žáby, když je chemikálie ve vodě.
Hladiny testosteronu byly od 80. let 20. století každoročně 1 %.
Tyrone B. Hayes (29. července 1967) je americký biolog a profesor integrativní biologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, známý svým výzkumem k závěru, že herbicid atrazin je endokrinní ničitel, který demaskulinizuje a feminizuje samce žab.
Zdieľať článok