Vedci vytvorili programovateľné roboty vyrobené zo živého tkaniva. Čo by sa mohlo pokaziť?

03/03/2021 | Zo sveta

od Robert Wheeler

Každý vie, že roboti nie sú živé bytosti, však? No, zvykli sme. Až kým vedci a vývojári nedávno neoznámili, ako prekonali niektoré z týchto rozdielov medzi živými a neživými bytosťami.

vedci vytvorili programovateľné roboty vyrobené zo živého tkaniva

Tento nový vývoj je kombináciou umelej inteligencie a biológie. V skutočnosti iba tento týždeň zverejnil výskum robotikov a vedcov takzvaný „recept na vytvorenie novej formy života“, ktorý sa nazýva xenoboti. Xenoboty sú vyrobené z kmeňových buniek a pojem xeno pochádza zo žabích buniek (xenopus laevis), ktoré sa na ich výrobu používajú.

Jeden zo zapojených výskumníkov opísal nový výtvor ako „ani tradičného robota, ani známy druh zvieraťa“, ale namiesto toho je to „nová trieda artefaktu: živý, programovateľný organizmus“.

Čo Je To Xenobot?

Xenoboti majú dĺžku menej ako 1 mm a obsahujú 500 – 1 000 živých buniek. Majú množstvo tvarov, väčšinou zjednodušujúcich, niektoré majú drepové „nohy“. Sú schopní sa pohybovať v lineárnych, alebo kruhových smeroch, pohybovať malými predmetmi a spájať sa, aby konali kolektívne. Sú schopní žiť až desať dní pomocou vlastnej bunkovej energie. Vedci tvrdia, že tieto nové „rekonfigurovateľné biomašiny“ môžu zlepšiť zdravie ľudí a zvierat, ale existuje veľa obáv z právnych a etických hľadísk.

Na výrobu xenobotov museli vedci pomocou superpočítača otestovať tisíce náhodných návrhov jednoduchých živých vecí, ktoré sú schopné vykonávať určité úlohy. Samotný počítač bol naprogramovaný pomocou „evolučného algoritmu“ AI, aby mohol predpovedať, ktoré živé organizmy by pravdepodobne preukázali schopnosť vykonávať užitočné úlohy, ako je napríklad pohyb k cieľu.

Po výbere najsľubnejších návrhov sa vedci pokúsili replikovať digitálne modely so žabou kožou, alebo srdcovými bunkami, ktoré spojili pomocou nástrojov mikrochirurgie. Srdcové bunky sú schopné sa sťahovať a relaxovať, čo dáva organizmom pohyb. Niet pochýb o tom, že tvorba xenobotov je priekopnícka.

Malo by sa však objasniť, že napriek tomu, že sa im hovorí „programovateľné živé roboty“, sú skutočne úplne organické a sú vyrobené zo živého tkaniva. Termín „robot“ sa používa, pretože xenoboti môžu byť konfigurovaní do rôznych tvarov a foriem a potom „naprogramovaní“ tak, aby zacielili na určité objekty, ktoré budú náhodou hľadať. Sú tiež schopní opraviť sa, keď sú poškodené.

Aké Sú Použitia A Riziká?

Už sa vedú debaty o hodnote xenobotov oproti ich riziku. Niektorí tvrdia, že by sa mohli použiť na čistenie znečistených oceánov napríklad zhromažďovaním mikroplastov. Iní navrhli, že by sa mohli použiť na vstup do obmedzených, alebo nebezpečných oblastí na získanie, alebo analýzu toxínov a rádioaktívneho materiálu. Ďalší sa pýtali či by sa nedali, alebo nemohli použiť na prenos liekov do ľudských tiel, na opravu tkaniva pacienta, alebo na liečbu rakoviny.

Pretože sú biologicky odbúrateľné, mali by výhodu v súčasných technológiách, ktoré sú vyrobené z plastu, alebo kovu. Iní vedci chcú týchto xenobotov použiť na lepšie pochopenie živých a robotických systémov a zlepšiť využitie AI .

Na druhej strane sa mnohí domnievajú, že tieto nové formy života by sa mohli použiť na únos životných funkcií na zlomyseľné účely rovnako, ako sa používajú na zacielenie na rakovinu. Iní varujú, že toto nové stvorenie je neprirodzené a rovná sa hre na Boha. Ale veľa ľudí sa viac zaoberá potenciálom škodlivého použitia, alebo dokonca zničujúcich nechcených následkov, ako sme to videli v prípade jadrovej fyziky, biológie, chémie a AI. Jednou z takýchto možností by bolo použitie xenobotov na účely biologického boja.

Môžu Byť Xenoboti Nepoctiví?

Ďalšou obavou je, že budúce verzie xenobotov, u ktorých sa predpokladá, že sa budú môcť v určitom okamihu rozmnožovať, môžu „zlyhať“, byť nečestné a konkurovať iným prírodným druhom.

Je tiež potrebné spomenúť, že na to, aby xenoboti mohli vykonávať zložité úlohy by potrebovali senzorický a nervový systém, ktorý by mohol vyústiť do vnímania . Vnímaný naprogramovaný organizmus kladie prinajmenšom etické otázky.

Ako uviedol Phys.org ,

Tvorcovia xenobotu oprávnene uznali potrebu diskusie o etike ich vzniku. 2018 škandál oproti použitiu CRISPR (ktorý umožňuje zavedenie génov do organizmu) môže poskytovať poučnú lekciu tu . Aj keď cieľom experimentu bolo znížiť náchylnosť dievčat dvojčiat na HIV-AIDS, súvisiace riziká spôsobili etické zdesenie. Dotyčný vedec je vo väzení . Keď bol CRISPR široko dostupný, niektorí odborníci požadovali moratórium na úpravu dedičného genómu. Iní tvrdili, že prínosy prevažujú nad rizikami.

Aj keď by sa každá nová technológia mala posudzovať nestranne a na základe jej predností, oživenie xenobotov vyvoláva určité závažné otázky:

  1. Mali by mať xenoboti biologické prepínače zabíjania pre prípad, že by boli nečestní?
  2. Kto by mal rozhodnúť, kto k nim má prístup a môže ich ovládať?
  3. Čo ak budú možné „domáce“ xenoboty? Malo by platiť moratórium, kým sa nevytvoria regulačné rámce? Koľko regulácie sa vyžaduje?

Poznatky získané v minulosti z pokroku v iných vedeckých oblastiach by mohli pomôcť pri zvládaní budúcich rizík pri súčasnom získaní možných výhod. Pravdou je, že vedci dosiahli obrovský pokrok v agende budúcnosti stanovenej už dávno, kde sa ľudstvo začína spájať so strojmi a kde sú ľudia vedení do ohrád pre ovce v domnienke, že sú pastiermi.

Zdroj

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments