Facebook byl vytvořen DARPOU na šmírování, sledování a kontrolu kompletního života osob

19/05/2023 | Zaujímavosti

„Co víte o Lifelogu? Jedná se o projekt agentury DARPA (US Defense Advanced Research Projects Agency), jehož cílem je vytvořit automaticky aktualizovaný, podrobný, organizovaný elektronický seznam všech vašich interakcí, všech událostí, kterých se účastníte, všech míst, kam jdete, a všeho, co děláte. A co je nejlepší, služba Lifelog byla oznámena ve stejný den, kdy byl spuštěn Facebook.

Facebook je pravděpodobně největší součástí systému LifeLog.

Po 11. září 2001 agentura DARPA úzce spolupracovala s americkou zpravodajskou komunitou (zejména se CIA) a začala vyvíjet přístup k boji proti terorismu známý jako Total Information Awareness neboli TIA. Cílem TIA bylo vyvinout „vševidoucí“ vojenský sledovací aparát. Oficiální zdůvodnění pro TIA bylo, že invazivní sledování celé populace USA je nutné pro prevenci „teroristických útoků“ a propuknutí nemocí. Vedoucím byl John Poindexter, bývalý poradce Ronalda Reagana pro národní bezpečnost. Program TIA vyvolal po zveřejnění na začátku roku 2003 značné pobouření občanů. Americká unie občanských svobod uvedla, že sledování „zničí soukromí v Americe“, protože „každý aspekt našeho života bude katalogizován“, zatímco několik mainstreamových médií varovalo, že TIA „bojuje proti teroru zastrašováním občanů USA“. V důsledku tohoto tlaku DARPA změnila název programu na Terrorist Information Awareness.
Po vážných kontroverzích a kritice byla TIA koncem roku 2003 Kongresem ukončena a zbavena financování, a to jen několik měsíců po svém spuštění. Teprve později vyšlo najevo, že TIA ve skutečnosti nikdy nebyla zrušena, ale že její různé programy byly tajně rozděleny mezi síť vojenských a zpravodajských agentur, které tvoří národní bezpečnost USA. Některé z nich byly privatizovány.

Poindexterův blízký přítel, programový manažer DARPA Douglas Gage, vytvořil LifeLog, jehož cílem bylo „vytvořit databázi sledující celou existenci člověka“, včetně jeho vztahů, komunikace, myšlenek, návyků při používání médií, nakupování, chování a dalších věcí, a vytvořit tak digitální záznam „všeho, co člověk říká, vidí nebo dělá“. Zdá se, že na tato data měla být použita umělá inteligence vyvinutá Howardem Schrobem a dalšími.

DARPA sice veřejně popřela tajné sledování, ale ve své vlastní dokumentaci k projektu LifeLog uvedla, že projekt „bude schopen odvodit rutinu, zvyky a vztahy uživatele s ostatními lidmi, organizacemi, místy a objekty a využít tyto vzorce k usnadnění svého úkolu“, čímž uznala jeho potenciální využití jako nástroje hromadného sledování.

Aplikací těchto dvou kroků je úplné modelování a předvídání lidského chování, modelování sítě, které poskytuje nepředstavitelně výkonný a široký soubor možností pro řízení populací na všech myslitelných úrovních.“

Zdroj

Zdieľať článok

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments